Türkiye dünyada önemli bir konumu ile diyanet köklü yapısı eğitimi ile gerçek kadrosu yani yönetimi itibariyle olsun kendisine bağlı Tv gibi eğitim-öğretim yetiştirme kurumları ve kız- erkek yurtları ile büyük imkanlara sahiptir.
18.07.2021 08:57
465 okunma
Moral Alanımız
Ali İlkbahar

Türkiye dünyada önemli bir konumu ile diyanet köklü yapısı eğitimi ile gerçek kadrosu yani yönetimi itibariyle olsun kendisine bağlı Tv gibi eğitim-öğretim yetiştirme kurumları ve kız- erkek yurtları ile büyük imkanlara sahiptir.

Gerek yönetici kadrosu  ile gerek de cami imamları ile ve müezzinleri ile Türkiye’de çok güçlü bir kuruluşumuzdur. Caminin imam ve müezzinleri ile birlikte statüleri farklı olmasına rağmen caminin asıl görevi cemaate eğitim ve akaidi öğreten önemlidir.

Türkiye’nin en büyük şehirlerinden tutun köylerimize kadar camilerimiz vardır. Burası Allah’ın evidir. Her yerde ibadet yapılabilen bir dine mensup olmamızla birlikte cami bir sembol bir tapu bir kimliktir. Ufak bir yere gittiğimizde ilk baktığımız yer camidir. Çünkü o bir kimliktir.

 Bu kadar büyük bir yapının çalışma ve gayreti Müslümanlara verdiği heyecan geleceğe ait hedefleri camiler hakkında biraz düşünmemizi gerektiriyor. Caminin ilk yapısı cemaate rağmen çok büyük yapılmaktadır. Cami imamı müezzini ve dernek yönetimi ile birlikte o bölgenin en faal, moral merkezi Allah’ın evinin davette yeterince değerlendirilmemektedir.

İnancımıza göre tarihi değeri çok önemli olan Ayasofya’yı sadece 83 milyon ile çok az insan biliyor. Cami imamı veya yönetimi ziyaretlerle önemli günlerle geçlerle çocuklarımıza güze diyalog kurulmaktadır. On yıldır bir camide cemaat hep aynıdır. Hatta daha da azalmaktadır. Bir imam iki ayda bir cemaat kazansa her yıl 27 cemaat artar. Yönetim mahallelerin yeni ve aslı olduğundan imam ile ortak yapacakları organizasyonlarda bu sayı daha da artmaktadır. Bin kişi ile camiler on veya on beş cemaatle namaz kılıyor. Bazen o da olmuyor.

Aylık, altı aylık, ve yıllık programları olmalıdır. Yönetim destekli diyanetin hedefleri doğrultusunda yaşayan canlı sadece namaz kılınan değil davetin yoğun olduğu sohbetin yapıldığı çay partileri ve cami ve ev değişik günler toplantıları etkinlikleri yapılmalıdır.

Çocuklara yönelik programlarla katılan, başaran cami havasını paylaşan yavrular değişik hediyelerle ödüllendirilmelidir. Burayı mahalle camisi değil benim cami diyerek etkinliklere severek katılmalı. Başarıları yeni yeni ilaveler yapma yerine gelirleri ile çocuklara ciddi ödüller alınmalıdır.

.imamın toplumdaki değeri, etkinliği, eğitime katkısı artmalıdır. Diyanet başarılı imamdan başlayarak tamamını Arapça eğitime tabi tutmalıdır. Gençlerden ve cemaatten gönüllülere de daha sonra bu bilgileri aktarmalıdır. Babalar, anneler, camiler günü , kandillerde önemli dini günlerde veya Ayasofya, Çanakkale gibi tarihi ve anlamlı yerlere gezi düzenlemelidir. Donanımlı rehberlerle bilgilendirilmelidir. Camiler, mezarlıklar, mescitler, medreseler vs. toplumumuz bunu kıymetli hale getirmeliyiz.

Diyanet sadece hac, umre organizasyonu ile gençlere ve çocuklara yönelik cazip geziler düzenlenmelidir. İmamlar; yönetimle birlikte yaptıkları eğitim programları bitince ödül töreninde hediyeleri veliler almalıdır. Cami imamı vermelidir. Camilerimiz hayatımızın içine yaşam alanımıza girmelidir. Cami imamı ve yönetimi birlikte bulundukları cami halkı ile kaynaşmalıdır. Olayları ve ziyaret sebeplerini iyi takip etmelidir. Belli önemli günlerde cami devamlı açık olmalıdır. Dolu dolu programlar ve sohbetler olmalıdır. Yukarıda saydıklarımı müfettişlerimizin ve diyanetimizin yan kuruluşları vakıfları Vs. organizasyon içinde olmalıdır.

Ayasofya’dan Çanakkale’ye, Taksim, Çanakkale Vs. başlayarak önemli neslimizin bilmesi gereken yerleri bir program dahilinde ziyaretlerinin organizasyonunda içinde olmalıdır. Balıklı Göl, Eyüp Sultan, Fatih Sultan Mehmet’in Türk büyüklerimizi türbesi Vs. olduğu gibi müzeler alabilir. Külliyede yapılan kütüphane çok güzel gençler görmelidir. Bu ve buna benzer bizi anlatan yerli ve milli eserlerimizi  tanıtmalı , gezdirmeliyiz. Camimiz hayatın içinde halkla, çocuklarla, top yekûn burada oynayarak , ibadet ederek,  burası benim demelidir. Yerleri kiraya verme yerine kütüphaneli sohbet hanelere dönmelidir

Cami sadece ezan okunan, Cuma günleri sela verile yerler değil herkesin benim deyip bir yerden bağlantı kurmalıyız.

Bu kadar camiye ne gerek var demeye doğru giderken geç kalmadan yaşam alanımızın içinde onunla dinlendiğimiz, ibadet yaptığımız, camimiz dediğimiz sadece ölünce hatırlatan değil yaparken yaşatılan önemli müjdesi büyük varlığı moral canlı canlı halka mal edeceğimiz bir yerdir.

Diyanet müftüleri kendi ile nikahları kıyacak camilerde özel bölümler yapmalı bu yetkisi diyanet kendi ile müftülere vs. camilere kanunla devretmelidir.

Nikah sırasında kullanılacak bölüm güzel yapılır onun yeri hem cazip hem de davetkar olmalıdır.

Yoksa bir gün camilerin yanında kilise olarak yerlerde eyvah geç kalmışız demeyelim.

Görevimiz büyük Allah’ın evinde olmak, yaşatmak neslimizi ihya etmek, geleceğe hazırlamak için fedakarlık yapıp bunu yapmalıyız.

Camiler hayatımızın yaşam alanına girmeli, buluşma, sohbet, eğitim, kütüphaneleri ile ilim yuvaları dolu dolu yaşatmalıyız. Yaşamalıyız.

Allah’ın evi bizimle şenlenmeli

Büyüklerin okuduğu, dinlediği, gençlerin bir araya geldiği ikramlı kültür yuvaları tanışma ve kaynaşma mekanları olmalıdır.

Ayrıca nikahlarla da kaynaşmaya tanışmaya yerli ve milli değerlerle yoğrularak bir ve diri olabilir.

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya