Hakikat tek olmasına rağmen neredeyse yeryüzünde yaşayan insan sayısı kadar farklı yansımaları vardır.
26.07.2021 10:58
2 yorum
865 okunma
Hakikat Tektir Amma...
Mustafa Yıldız
Hakikat tek olmasına rağmen neredeyse yeryüzünde yaşayan insan sayısı kadar farklı yansımaları vardır. 
İnsan, aklıyla düşünür, bir yargıya varır. Lakin bu yargı subjektif bir yargıdır. Akıllar objektif olabilselerdi, o tek olan hakikat üzerinde ittifak ederlerdi. Dünyada bu kadar farklı inanış ve felsefi düşünce olmasının nedeni budur.
Yaratıcının, (imtihan amacıyla) hakikati arayıp bulsunlar diye takdir planı böyle    olmuştur. Onun takdirinden ve hikmetinden sual olunmaz.
Dünya, âhiret, din, ülke, devlet, millet ve insan üzerinde farklı inanış ve düşünceler mevcuttur. Temeldeki bu farklılık, insanlar, topluluklar ve devletlerarası kavgaların sebebidir. Kişiler, buna sahiplendiğinde bu farklılık, kendisini ekonomik, siyasi, kültürel ve ahlâkî çatışmalar şeklinde gösterir. Böylece tek olan hakikatın farklı yansımaları kavga arenasına dönüşür.
Bunca anlaşmazlıkların çözüm formülü Allah'ın kitabında vardır. Yeter ki kitabın başındaki "ihdinassıratal müstekıym ( Bizi doğru yola ilet) çaresine samimiyetle sarılalım ve onu hayatımızda içselleştirmiş olalım.
Herkesin bildiği malumu ilam kabilinden olan izahlarımdan sonra geçmiş bayramınızı tebrik ederim. 
 
Yazılarıma devam edebilmek temennisiyle Allah'a emanet olunuz.
...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
2 yorum yapıldı
Eyvallah
Teşekkürler Üstad
Yorum Ekleyen: Mustafa Yıldız     31.07.2021 11:33:08
TEMEL FARKLILIKLAR ve Ayrıntıya ilişkin farklılıklar
TEMEL FARKLILIKLAR AKIL FARKLILIĞINDAN DEĞİL İNANÇ FARKLILIĞINDAN KAYNAKLANIR. AYRINTIYA İLİŞKİN FARKLILIKLAR SADECE HAK MEZHEPLER ARASINDAKİ FARKLILIKLAR ÖRNEĞİNDE OLDUĞU ÖLÇÜDEDİR VE KAVGAYA SEBEP OLMAZ. ÇÜNKÜ BU FARKLILIKLAR HOŞGÖRÜLEBİLİR ÖLÇÜDE, MAKUL VE ESASA AYKIRI OLMAYAN FARKLILIKLARDIR. SAYGILARIMLA.
Yorum Ekleyen: Mehmet AKTAN     29.07.2021 23:19:17
Mustafa Yıldız
DİĞER YAZILARI

MUSTAFA YILDIZ KİMDİR?

Mustafa Yıldız 1951 yılında Konya'nın Kulu İlçesinin Hisar köyünde doğdu.1963 yılında İlkokuldan mezun olduktan sonra birkaç yıl Arapça okudu.

1967–1968 ders yılında Ankara İmam-Hatip Okulu'na girdi. 1973–1974 yılında bu okuldan mezun olduktan sonra Ankara merkezinde İmam-Hatip olarak memuriyete başladı. Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi'ne girdi. Bir yandan memuriyetini sürdürürken diğer yandan öğrenimini sürdürerek mezun oldu.

1981 yılında Erzincan'da kısa dönem askerlik görevini yaptı.

1983 yılında Diyanet işleri Başkanlığı adına Almanya'ya Din Görevlisi olarak gitti. 1988 yılında yurda dönen Yıldız, Diyanet İşleri Başkanlığı'nda Süreli Yayınlar bölümünde Diyanet Gazetesi, Diyanet Çocuk Dergisi... Gibi yayınların hazırlanmasında çalıştı ve adı geçen yayın organlarında yazılar yazdı.

Bir yıl sonra1989 Eylülünde istifa ederek serbest ticarete atıldı. Bu tarihten sonra aktif siyasete atılarak, belediye başkanlığı adaylığı, milletvekili adaylığı ve on yıl boyunca bir partinin Ankara İl Başkanlığını yaptı.

2003 yılında ticaret ve siyasetten ayrılan Mustafa YILDIZ, açıktan atama ile Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Daire Başkanlığı nezdinde göreve başladı. 2 yıl sonra adı geçen dairede Kamuoyu Değerlendirme Şube Müdürü olarak 12 yıl boyunca anket çalışmalarını ve sanat sergilerinin yöneticiliğini yaptı. Petek adlı şiir kitabını bu görevinde iken yayımladı.

Belediyedeki görevine başladıktan kısa bir süre sonra Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Bölümünde master yaptı.

Mustafa Yıldız’ın yayımlanmış 2 kitabı ile yayımlanmamış 5 kitabı; çok sayıda dini, sosyal ve kültürel içerikli yayınlanmış makalesi bulunuyor.

60’lı yıllardan beri muhtelif yayın organlarında şiirler ve yazılar yazmaktadır. Yeniden Milli Mücadele ve Pınar dergilerinde şiir ve yazıları yayımlanan Yıldız, AnaHaberGazete internet gazetemizin de köşe yazarıdır.

Mustafa YILDIZ, Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı mütevelli heyet üyesidir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığında Şube Müdürü görevinden emekli olan Mustafa Yıldız, 4 çocuk ve 7 torun sahibidir. Ankara’da ve Konya’nın Kulu ilçesinde ikamet etmektedir.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya