Son zamanlarda ateizm ve deizm, modernliğin vazgeçilmez anlayışları oldu.
29.07.2021 06:13
909 okunma
İşte Ateist (Allah'sız) ve Deist (Kitapsız) Bir Dünya hali! Var mı İtirazı olan?
Mehmet Aktan

Son zamanlarda ateizm ve deizm, modernliğin vazgeçilmez anlayışları oldu.

Lafı fazla uzatmadan ateist ve deist anlayışın hakim olduğu bir dünyayı tasavvur edip okuyucularıma nakletmek istedim. Aslında bu yazıyı okuyucularımın değil, ateist ve deistlerin okumasını arzu ediyorum ama, ne yazık ki şimdilik bu imkândan mahrumuz. Ateist ve deistlerin Ana Haber Yorum Portalındaki bir makaleyi okuma ihtimalleri yok denecek kadar az. 

Ama okuyucularımın her birinin bu zümre kapsamındaki insanlarla temaslarının olduğunu tahmin ediyorum. O nedenle bu yazıyı kaleme almanın yararlı olacağını düşündüm.

Değerli okuyucu;

Ateizm ve Deizm; yukarıda da Türkçe karşılıklarını yazdığım gibi, Allah’ sız ve Kitap’ sız bir kâinat ve hayata inanırlar. Canlı cansız her varlık kendiliğinden var olmuştur. Bitkiler alemi, hayvanlar alemi ve beşerî alemin herhangi bir ilahi kaideye bağlı olarak var olmuş olması, varlığını idame ettiriyor olması söz konusu değildir. 

Sosyal hayatta yürürlükte olmasını istedikleri kurallar, her bir ateistin kendi aklınca doğru olduğuna hükmettiği kurallardır. Bir ateistin bir konudaki düşüncelerinin bir diğer ateistin düşünceleriyle bağdaşması gerekmez. Çünkü hiçbir ateist kendi aklının üstünde bir başka akla tâbi değildir. Dolayısıyla inanç ve fikir yönünden kimse kimseye bağlı ve tâbi değildir. Bağlılık olsa olsa maddi güç zoruyla sağlanan bağlılıktır. 

Allah inancı olmayan, ya da İlâhi Hüküm kabul etmeyen insanlar, beşerî hayatı akıllarınca doğru olduğuna inandıkları fikirler (Felsefe) doğrultusunda tesis etmeye çalışacaklardır. Bu da sayısız hayat ve kâinat anlayışına (Felsefeye) vücut verecektir. Farklı felsefeler, farklı toplumsal yapılara, farklı toplumsal yapılar toplumsal çatışmalara neden olacaktır. İnsanoğlu, tarihte bu sebeple yapılan savaşlardan dolayı yüz milyonlarca insanın telef olduğuna, milyarlarca insanın ise telef olmaktan beter olduğuna şahit oldu. 

Krallıklar, derebeylikler, (Tahrif edilmiş Tevrat ve İncil’ e dayalı olarak tesis edilen Sionizm ve Kilise sultası), İslam inancından sapmalar neticesi ortaya çıkan sapık inanç ve amel mezhepleri, “Bırakınız geçsinler, bırakınız yapsınlar! Anlayışına dayalı, güya “Hürriyet” fikri, “Eşitlik” anlayışına dayalı Komünizm hayali, sosyal yardım düşüncesinden kaynaklı “Sosyal-demokrasi” fikri, ırk üstünlüğüne dayalı; Sionizm, Faşizm, Nazizm vs. insan aklının ihdas ettiği beşeri sistemlerdir. Ne yazık ki bu farklı beşeri sistem felsefeleri tarih boyunca yüz milyonlarca insanın kanına ve canına mal olmuş, geri kalanların da ıstırabı olmuştur.

Bu korkunç tablo, İnsanoğlunun Amentüye inanmayıp, Yaratan’ ın hükümlerine teslim olmayıp kendi aklına güvenmesinin hazin sonucudur!   

Aklından ve beş duyusundan başka bir şeye inanmayan insanlardan oluşan bir topluluğa daha radikal bir bakış açısıyla bakmak istiyorum:

Böyle bir topluluğun toplumsal, kurumsal, ailevi ve bireysel kuralları olabilir mi?  

Böyle bir topluluğun bir devlet çatısı altında birleşmesi mümkün olabilir mi?

Böyle bir topluluğun sosyal toplum kuruluşları olabilir mi?

Böyle bir toplulukta san’ atsalkültürel, sosyal, ticari, iktisadi, malî, siyasi vs. teşekkülleri olabilir mi? 

Özetle; ateist ve deist insanlardan oluşan bir topluluk başıboş hayvanlardan oluşan bir topluluktan hangi sebeplerle, hangi yönlerden farklı olacaktır? 

Daha zeki olan insanların, az zeki olan insanları kandırıp aldatmasının önünde ne gibi bir engel olacaktır?

Daha güçlü insanların, zayıf insanları yok etmesinin önünde ne gibi bir engel olacaktır?

Güçlü ve zeki insanların, nispeten zayıf ve az zeki insanlara tahakküm etmesini hangi kural, hangi kuruluş engelleyecektir?

Güçlü ve merhametsiz insanların, diğerlerinin hasb-el kader sahip oldukları maddi, manevi ve beşerî varlıkları zayıfların ellerinden zorla almasının önüne nasıl geçilecektir? 

Yüce Allah’ ın insanoğluna, çocuk sahibi olup, çoğalma külfetine karşılık olarak lütfettiği cinsel zevk nimetine bu açıdan bakmayarak, sadece nimeti alıp külfetine katlanmayı reddetmesinin önüne nasıl geçilecektir? 

Bu durumda; kuralsız bir cinsel hayatın sonucu olarak babası belirsiz olarak dünyaya gelen çocukların katledilmesine nasıl mani olunacaktır? Cahiliye Araplarının kız çocuklarına yönelik bebek katilliği geleneği kuralsız cinsel hayatın, yani fuhşun yaygınlaşması sonucu değil midir?

Aile söz konusu olmayacağına göre; Ensest (Aile içi cinsel ilişkiler) ilişkiler hangi sebeple anormal sayılacak ve önlenecektir?

Velhasıl; 

İnsan topluluklarında maddi ve manevi her şeyin en güzeline, en iyisine en güçlülerin sahip olmasının önüne nasıl geçilebilecektir?

Hayvanlar aleminde aslanlar nasıl kral konumunda iseler, insanlar aleminde de en güçlüler kral konumunda olmayacaklar mıdır?

İnsanın insanı parçalayıp yemesi yadırganacak mıdır?

Devlet ve devlete bağlı kurumlar mevcut olacak mıdır?

Ateizm ve Deizm; Sonuç itibariyle:

Devleti, insan haklarını, din ve vicdan hürriyetini, aile kurumunu, sosyal toplum kuruluşlarını, şirket ve dernekleri, kültür ve san’ atı, sosyal yardımı vs. insana dair her şeyi reddetmek zorundadır!

Zira bu konularda farklı akıl ve duyguların aynı noktada birleşme imkân ve ihtimali yoktur. Tarih bunun en açık delilidir!

Doğru olduğuna inanılan onlarca, yüzlerce farklı felsefe farklı topluluklara vücut vermiş, bu farklı topluluklar da yanlış olduğuna inandığı öteki felsefelerin oluşturduğu diğer toplulukları yok etmek için savaşlar yapmış ve yüz milyonlarca insan bu sebeple yok edilmiştir. Sağ kalanlar da insan gibi yaşama imkânlarına sahip olamamışlardır. 

 Günümüzün demokrasi havarileri, insan hakları savunucularısavaşlarda sivil kayıplarının olmamasını isteyenler

Atom bombalarıyla Hiroşima ve Nagazaki’ de 250.000 insanı bir anda yok ederken, milyonlarca insanın da radyasyon etkisiyle sakat kalmalarına neden olmuştur!

Bombardıman uçaklarıyla Almanya’ da 7.000.000, Rusya’ da 20.000.000 milyon insanı yok etmişlerdir!

Ruanda’ da, Myanmar’ da, Bosna-Hersek’ te, Kuzey Afrika’ da, Doğu Türkistan’ da Hocalı’ da ve daha birçok yerde insanlık adına insanları katletmişlerdir!

Halen modern dünya, bir seferde daha çok insan öldürebilmenin teknik imkanlarını araştırıp bulmak için Ar-Ge çalıştırmaları yapma yarışındadır!

Nükleer silah yeterli görülmemiş, termonükleer silah yapılmıştır. Bu aşamada nükleer başlıklı füzelerin daha uzun menzilli olması için hummalı çalışmalar yürütülmektedir. Hatta savaşların uydular aracılığıyla uzaydan yapılması konsepti güncel bir konudur. 

Değerli okuyucu;

İnsanoğlu bugün kuzu postuna bürünmüş kurt pozisyonundadır!

İlahi Nizam’ ın canlı cansız tüm aleme saygı gösterilmesiyle, haklarının gözetilmesiyle ilgili hükümleri neredeyse tamamen unutulmuş durumdadır. 

Sebep; insanın Yaratan ve Yaratan’ ın ilahi hükümleriyle tesis ettiği İlahi Nizam’ ı reddedip, aklını tanrı yerine koyup problemleri çözebileceğini zannetmesidir. 

İşte ateizm, işte deizm!

İtirazı olan, ya da farklı düşünen?   

Allah feraset, hidayet nasip etsin İNŞAALLAH. 28.07.2021

 

Av. Mehmet AKTAN

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya