ABD ordusu 20 yıldır işgal ettiği Afganistan’dan çekiliyor. Taliban şu an 34 vilayet merkezinin 10 tanesini ele geçirmiş durumda. ABD’nin çekilmesiyle saldırılarına hız vermiştir. Bugün ABD yetkilileri “Taliban 30 günde başkent Kâbil’i kuşatır ve 90 günde alır” diyor.
13.08.2021 04:28
1 yorum
411 okunma
Afganistan: Patlamaya Hazır Bomba
İlhan Akkurt

ABD  ordusu 20 yıldır işgal ettiği Afganistan’dan çekiliyor.  Taliban şu an 34 vilayet merkezinin 10 tanesini ele geçirmiş durumda. ABD’nin çekilmesiyle  saldırılarına hız vermiştir. Bugün ABD yetkilileri “Taliban 30 günde başkent Kâbil’i kuşatır ve 90 günde alır” diyor.

El Kaide'nin 11 Eylül 2001'de ABD'ye şaibeli ve karanlık noktaları çok saldırısından sonra, Başkan George W. Bush, ABD güçlerini Afganistan’ı işgal ettirdi. Bunu 11 Eylül ikiz kule saldırılarının sorumlusu El-Kaide Lideri Ü.B.Ladin’in kendilerine teslim edilmemesi için yapmıştı. ABD birlikleri,   ABD liderliğindeki NATO, Taliban'ı bozguna uğrattıktan sonra  Batı tarzı bir demokrasi kurmaya yöneldi.

Afgan savaşçılar 19'uncu yüzyılda İngiliz ordusunu, 20'inci yüzyılda ise Rus ordusunu yenmişti. 20 yıl sonra da ABD, Taliban'a ateşkesi kabul etmesi ve Washington destekli Afgan hükümetiyle  anlaşmayı kabul etmesi konumuna getirdi.  ABD için havanda su dövmenin anlamı yoktu.

Nisan 2021’de, ABD Başkanı Joe Biden, ABD birliklerinin 11 Eylül'e kadar ülkeyi terk edeceğini duyurdu. ABD'nin yabancı bir ülke toprağında başlattığı, 20 yıl süren savaş boyunca 4 başkan değişti. Savaş boyunca 2 bin 500 civarında Amerikan askeri hayatını kaybetti. Binlerce asker yaralandı ve bazıları sakat kaldı. Savaşın başından bu yana maliyeti en az 74 milyar dolar oldu. Biden, ABD tarihinin yabancı ülke topraklarındaki en uzun süreli savaşının ardından “ABD ordusunun Afganistan'ı modern, istikrarlı bir demokrasiye dönüştüremeyeceğinin açık olduğunu” dile getirdi.

Taliban kimdir?

Arapça  öğrenciler/talebeler olan örgüt, Molla Ömer liderliğinde yaklaşık 50 medrese öğrencisiyle birlikte 1994'te kuruldu. Gelenekçi bir yapıya sahip Taliban, Afgan toplumu içerisinde  kabul görüp hızla yaygınlaştı. Sovyet işgalini püskürten çeşitli guruplar zaferden sonra birbirine düşünce, çıkan   iç savaşlar sırasında, ortaya çıkan savaş ağalarından kurtulmak için örgüt Afgan halkı tarafından kabul gördü. Öğrenciler hareketinin mensuplarının çoğu ülkenin güneyindeki Peştun kökenli kişilerden ve Pakistan'daki medreselerde eğitim gören mülteci ailelerin çocuklarından oluştu. İşi uzmanlarına göre, örgütün kuruluşundan itibaren en büyük destekçisi ve yol göstericisi kuşkusuz Pakistan istihbarat teşkilatı (ISI) oldu. Uzmanlar, hem askeri eğitimin hem de maddi desteğin doğrudan ISI tarafından sağlandığını belirtiyor. Taliban, 1995 yılında ülke genelinde 12 kentte kontrolü sağladı. Yolsuzluklara ve rüşvete savaş açan grubun popülaritesi günden güne arttı. Ele geçirdiği şehirlerde kanunsuzluklar ortadan kaldırılmaya ve emniyet tesis edilmeye başlandı. Otorite boşluğundan faydalanan Taliban savaşçıları 27 Eylül 1996'da Kabil'e girdi. İlk olarak BM binasına sığınan eski Devlet Başkanı Muhammed Necibullah Ahmedzay ile kardeşi Şahpur Ahmedzay idam edildi. Böylece Molla Ömer başkanlığında Afganistan İslam Emirliği kurulup şeriat yönetimi kuruldu.

 Pimi Çekilen Bomba

Devir artık hibrit/vekalet savaşları devridir. Kimse doğrudan savaşa katılma arzusunda değil. Bunu anlayan ABD artık problemli ülkelere doğrudan müdahale yerine, Suriye’de olduğu gibi PYD gibi guruplara destek vererek, maşa kullanmayı tercih ediyor. Afganistan’daki dostlarını terk edip doğacak gelişmelere göre yeni planlar yapmaktadır. Afganistan çok uluslu bir devlet, Buradaki gelişmeler Türkiye dahil çevre ülkeleri derinden etkileyecektir. En önemlisi ABD’nin Rusya ve Çin gibi iki büyük rakibi buradan etkilenecektir. Taliban hakim olduğunda kesinlikle Müslüman Doğu Türkistan’la ilgilenecektir. Bu yetmez Orta Asya Türk Cumhuriyetleri ve Kafkasya Bölgesi de hareketlenecektir. Sırada Hindistan’ı da rahatsız edecek Keşmir sorununa da el atacaktır.

Bu kaos sonunda, İran dahil ABD’nin rakiplerine zarar verecektir. ABD’nin beklentisi yeni bir Ortadoğu ateşinin parlamasıdır. Yani ABD Afganistan’ı terk etmekle Pandoranın kutusu açılıp içindekiler etrafa saçılacaktır. Yani, pimi çekilen el bombası Taliban’ın eline verilmiştir. Bu ara Çin Pakistan üzerinden Hint okyanusuna açılmasının ve Bir Yol Bir Kuşak Projesi güzergahı tam bir kaosa dönebilir. Bir taşla bir sürü kuş vurmak buna denir. Bizim bu ortamda Afganistan’da yapabilecek bir başarımızın olması çok zor. Çünkü Taliban bizi ABD ve NATO’cu görmektedir. Bizimle orada asker bulundurmamız ve hava alanı korumamıza rıza göstereceklerini   sanmam. Ama Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinden ve Doğu Türkistan’dan dolayı bu kaosa dahil olacağımız kesin. Görelim Mevlam neyler, O tuzak kuranların en hayırlısıdır.

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
1 yorum yapıldı
Yorum
Güzel izah etmişiniz.Elinize sağlık.20 yıl gibi uzun bir zaman.Asıl amaç yeraltı zenginliğimiydi. Zarar herhalde epeyce fazlaki abd arkasına bile bakmadan çıkıp gitti.
Yorum Ekleyen: Haluk Ün     13.08.2021 18:42:21
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya