28.08.2021 10:33
795 okunma
THY bir salağı mı idare edemedi?
Ersoy Baba

Onbeş yıl öncesindeydi. Köln’de mobilya fuarına ziyaretçi olarak gidecektik. Şirketin yönetim kurulu başkanı Ali Bey ile kalkıştan 2 saat kadar önce Ankara Esenboğa havalimanına ulaştık. Kontrollerden geçtikten sonra uçuş kartımızı almak için ilgili kontuara yöneldik. O sırada içerde bir bağırış, çağırışlar oluyordu. Ne oluyor acaba diye kafamızı çevirdiğimizde Kayserili ama Ankara’da esnaflık yapan Ahmet beyi gördük. Kıyameti kopartıyordu. Ortalık karışmıştı. Biz ona bakarken o da “destek olacak biri var mı acaba” diye sağa sola bakarken göz göze geldik. Bizi de geciktirecek bir durum olabilir diye kenardan sıvışmak vardı, ama yakalanmıştık bir kere. Koşarcasına yanımıza ulaştı:

-”Ya Ali’ciğim, Ersoy’cuğum. Böyle bir şey olabilir mi yaaa?”

-”Hayırdır Ahmet abi? Ne oldu nedir sorun?”
Ahmet abi tartıştığı personeli bıraktı ve durumu bize anlatmaya başladı:
-”Biliyorsunuz Köln’e bugün sadece 2 uçak var. Benim uçak birazdan kalkacak. Siz de her halde 2 saat sonraki uçağa bilet aldınız.”

-“Evet de... Geç mi kaldın Ahmet Abi?”
-”Yook. Geç gelmedim. Üstelik 2,5 saat önceden geldim.”

-”Eeee?”

-”Gelince uçuş kartımı almak için kontuara gittim. Bana biletimi sordular. Elimi cebime attım ki; BİLET YOK!”

-”Haydaa! Eee?”

-”Ben de hemen bir taksiye atladım. Ankara’ya gittim. Evden biletimi aldım. Geldim. Koştura koştura THY kontuarına gittim. Biletimi uzattım. Hanım kızım bileti aldı. İşleme başladı. Pasaportumu istedi. Elimi ceketin iç cebine attım. Pasaport yok. Diğer cepler, çanta cepleri. Yok. PASAPORT YOK. Evde kaldı anlaşılan. Hemen çıktım. Bi kere daha taksiyle Ankara’ya eve gittim. Pasaportumu aldım. Geldim. Koştura koştura THY kontuarına ulaştım. Pasaportumu uzattım. Görevli bana “Kapılar kapandı, alamıyoruz” demesin mi? Delireceğim. Uçak henüz kalkmamış. İsteseler beni alabilirler. Almadılar!”

Ali beyle birbirimize baktık. Ben:
-”Tamam da Ahmet abi, sen her zaman milletlerarası gidip geliyorsun. Nasıl unutursun bileti, pasaportu. Suç sende değil mi?”

Ahmet bey oflaya puflaya, kafasını sinirden sağa sola kıvıra kıvıra söylenmeye devam etti:

-”Tamam. Pasaportu, bileti unutmak salaklık. Ben bir salağım.” Dedi ve devam etti:
-”Ama bu koskoca Türk Hava Yolları. Koskoca THY bir salağı idare edip uçağa alamıyor. Ben buna kızıyorum!!!” dedi.

Haklıydı.

***

Merhaba sevgili ve değerli okurlarım.

Araç kullanırken önünüzdeki adam salakça bir hareket yaptı ve aniden dönmeye kalktı. Refleksleriniz Allah’a şükür ki kuvvetli. Fren yapıp direksiyonu kırdınız ve kaza yapmadan kurtardınız. Kurtarmasaydınız ve siz de birazcık dalgın olsaydınız kaza kaçınılmaz olurdu. Sonra araçtan inerken kapı ile koltuk arasında böyle durumlar için hazır tuttuğunuz “Haydar”ı kapıp inecek, adamın konuşmasına bile fırsat vermeden:

-”Ehliyeti manavdan mı aldın davaar!” diye dalacaktınız.
O dalma işi olmasa bile uğraş bitmiyor. Sırasıyla; Rapor tutulacak. Kazanın kroki çizimi yapılacak. Varsa şüphe alkol muayeneleri yapılacak. Resimler çekilecek. Sigorta poliçelerini incelenip rapora fotokopileri eklenecek. Ruhsatın fotokopisi çekilip iliştirilecek. Bütün bunları toparlama, trafik şubeye götürme işleri de dünya zaman alacak. Bitti mi? Bitmedi:

Aracı tamirciye çekme, orada sigorta experinin gelmesini bir kaç gün bekleme var. Exper geldiğinde haklı da olsanız Sigorta şirketinin aracınızın değişecek parçalarını yan sanayiden karşılayabileceğini, orijinal parçayı karşılamayacağını söyletecek. Aracın tamiri, boyası, paranın hesabınıza geçmesi, sizin de o parayı alıp tamirciye aktarmanız, aracınızdaki extra düzeltmelerin de bedelleri ve kaybolacak koskoca bir haftanız da cabası.

Yani siz yılların şoförü olarak bir acemiyi veya trafik canavarını idare edecek ve hatasına fırsat vermeyecektiniz. Verdiniz mi siz de bedel ödeyeceksiniz. Hem de öyle böyle bir bedel değil.

***

İhtiyar bir kadın otobüse binmiş. Koltuğuna oturmuş. Sonraki durakta genç, hareketli, az da asabi bir kadın binmiş otobüse ve yaşlı kadının yanına oturmuş. Elinde çok yer kapladığından istemeden de olsa torbalar o ihtiyar kadına çarpmış.

Canı yanan ihtiyarın sessiz kaldığını görünce genç bayan;
-”Çantalarım size çarptı. Belki canınız da yandı. Ama siz en ufak bir tepki vermediniz. Neden?” diye sormuş.

İhtiyar kadın gülümseyerek cevap vermiş:

-′′Kaba olmaya, ya da ehemmiyetsiz bir şey için münakaşaya, kalp kırmaya değer mi? Çünkü senin yanındaki yolculuğum çok kısa... Bir sonraki durakta zaten ineceğim..."

Bu cevap altın harflerle yazılmayı hak ediyor:

′′ Bu kadar ehemmiyetsiz bir şey hakkında tartışmaya lüzum yok, çünkü beraber seyahatimiz çok kısa..."

Her birimiz, bu dünyadaki zamanımızın ne kadar kısa olduğunu anlamalıyız ki, kavgalarla, yersiz tartışmalarla, kıskançlıklara, başkalarını affetmemekle, memnuniyetsizlik ve devamlı şikâyet etmenin saçma, boş zaman ve enerji kaybı olduğunu anlayalım.

Birisi kalbini mi kırdı? Sakin ol. “Yolculuk çok kısa...” de.
Sadece yolculuk mu kısa? Hayır! Bakın makale de çok kısa.

Gönül isterdi ki sayfalarca yazayım, okurken yemek yemeyi bile unutun. Ama nerde öyle akıcı, harika yazılar yazacak yazar?
Bendeki malzeme makaleyi buraya kadar anca getirdi.

Gelecek haftaya kadar fındık kabuğunu doldurmaz bir konu daha bulur yazarım. Kasım abi de çizer. Siz de okursunuz.

Okumasanız bile karikatürüne bakarsınız. O da sevinir garibim.

 

Kalın sağlıcakla.

 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Ersoy Baba
DİĞER YAZILARI

Yazarın Özgeçmişi:
Ersoy Baba Bolu Mengen doğumludur. Mengenlidir ama sadece yemeyi bilir. Mengen'in yüz karası yemek yapmayı bilmez.
Ersoy Baba sınıfta kalma yokkenki yıllarda ilkokulu okudu. Amerikan yardımı süt tozu ile büyüyen nesilden değildir. Ağzına dokundurmamıştır.
Lise tahsilinden sonra Ankara'ya yerleşti.Hayali Hacettepe Tıp olmasına rağmen Güzel Sanatlar fakültesini anca kazanabildi.  Ersoy baba bi ara sokak sokak, ev ev gazete dağıtıcılığı bile yaptı. Sonra birden kendini aynı gazetenin editör masasında buldu. Editör yemekten döndüğünde masadan kalkmak zorunda kaldı. Hırs yaptı ve rakip gazetede köşe yazarlığına kadar yükseldi. Şimdilerde emekli oldu. Gidip kahve köşelerinde oturacağına gazete köşelerinde milleti yazılarıyla meşgul ediyor....

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya