Toplumda yaygın yanlış, düzgün doğrudan önde tutuluyor. Bu manada Osmanlı Büyüklerimiz, "Galat-ı meşhur, lügat-ı fasihten evladır" demişlerdir.
11.09.2021 03:40
1 yorum
399 okunma
Medyadan Dilimize Bulaşan Yaygın Yanlış Hastalığı
Kemal Cengiz

Toplumda yaygın yanlış, düzgün doğrudan önde tutuluyor. Bu manada Osmanlı Büyüklerimiz, "Galat-ı meşhur, lügat-ı fasihten evladır" demişlerdir.

Dün haberleri izlerken TV. Kanallarımızın birinde; THK'nın kayyum başkanının istifa haberi verilirken, ekranının alt yazısında "MUHATAP" kelimesi çift "TT" ile "MUHATTAP" olarak yazılıydı.

Belki bir dikkatsizlik hatasıdır diye düşündüm. Ama haber bitimine kadar düzeltme yapılmadı.

Bu kelimenin böyle hatalı telaffuzunu bazı TV fenomeni İstanbul sosyetesi de kullanıyor. Bir de bu sosyetede "...ile" kelimesinin sonuna "n" harfi ekleyerek "seninlen, ...şununlan, bununlan.." şeklinde konuşma modası başladı. Cumhuriyet döneminde "Arı Dil Efsanesi" ile İstanbul lehçesini esas alan anlayış, galiba yine İstanbul lehçesi ile çöküyor.

Televizyonlarımızın bir esas görevi de, güzel Türkçemizin doğru telaffuzunu, halkımıza örnekleyerek öğretmek olmalıdır. Bu kanallar Türkçemizin doğru konuşulmasını sosyeteden değil, kaynağından öğrenmelidir.

Bu konuda RTÜK de denetim görevini ciddi takip ile yapmıyor. Genel ahlaka aykırı yayınlar kadar, genel kültüre aykırı yazımların ve konuşmaların da denetimi yapılmalıdır.

Cumhuriyet tarihimizin en eski kurumlarından biri olarak sözde Türkçemizin "arılığını ve duruluğunu" kendine özel hizmet alanı edinmiş ve bunun için ATATÜRK'ün mirasından da pay alan TDK (Türk Dil Kurumu) da görevini yapmıyor. Bu kurum, imla kurallarından "transkripsiyon / düzeltme" denilen dilin yapısına göre "inceltme-uzatma…" gibi yazım işaretlerini kullanımdan kaldırmakla yanlış yapmıştır. Herkes işine geldiği ve becerebildiği şekilde Türkçe konuşuyor; bir "curcunadır" gidiyor.

 Geçenlerde, Ankara'nın ilçelerinden olan ve benim de Müftülük görevinde bulunduğum "Bâlâ"  ile ilgili bir haber verilirken spiker ve muhabirlerimiz, uzatmasız olarak "Bala" şeklinde söylüyorlardı. Uzatmalı olarak "bâlâ" yüksek anlamına gelir; kısaltılmış olarak "bala" ise, "küçük erkek çocuk" demektir. Anlam farkına bakalım, hiç alakası var mı?

Daha bunlar gibi nice yanlış telaffuzları ile haber medyamız Türkçemizi konuşmada çocukluk çağını yaşıyor.

Bugün dünya gündemine eskisinden daha çok oturmuş olan "Tâlibân" haberleri verilirken de uzatmadan "Taliban" denilerek aynı hatalar yapılıyor.

Bakıyorum da Batı Kültüründe yetişmiş olan spiker ve muhabirlerimiz Avrupa dillerinden gelen kelimeleri yerli yerince eğip bükmeden konuştukları halde, Şark kültürü kökenli Arapça-Farsça kelimeleri yamultarak söylemektedir. Bu tür kelimeleri kuşa çevirerek telaffuz ediyorlar. Halkımız da doğrusunu böyle sanıyor.

Yani anlayacağınız denetim olmayınca,  yaygın yanlış, düzgün doğruyu geçiyor.

KEMALCE

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
1 yorum yapıldı
Anlamak için cahil olmamak lazım
"üslûbu'l lisan, ayniyle insan". Uyarmaya devam. Bir kıvılcım belki gönülleri aydınlatır.
Yorum Ekleyen: Mustafa Yıldız     13.09.2021 08:47:51
Kemal Cengiz
DİĞER YAZILARI

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbul-Haseki 4. Dönem) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya