Sayın milletvekilleri, eğitim, insanın mensubu bulunduğu millete, insanlığa ve kendisine karşı görevlerini yerine getirebilmesi şuur ve beden kabiliyetlerini düzenleyen, geliştiren, terbiye ve öğretim faaliyetidir. Eğitimin ilk prensibi, milliliktir.
12.09.2021 01:44
9 yorum
1.114 okunma
Eğitimin ilk prensibi, milliliktir.
İbrahim Kumaş

Eğitimin ilk prensibi, milliliktir.*

Sayın milletvekilleri, eğitim, insanın mensubu bulunduğu millete, insanlığa ve kendisine karşı görevlerini yerine getirebilmesi şuur ve beden kabiliyetlerini düzenleyen, geliştiren, terbiye ve öğretim faaliyetidir. Eğitimin ilk prensibi, milliliktir.

Sayın milletvekilleri, …Ben, sizi bir dakikalık düşünmeye davet ediyorum...

 Netice ne olmuştur? Türk Milletinin meselelerinden habersiz, hiçbir davası olmayan nesiller yetiştirmeye yarayan bir sistem, millî olamaz arkadaşlar. Bugün gençlerimizin hangi davası vardır?

Bu neticede, sadece şu iktidarın bu iktidarın değil, bugüne kadar gelmiş bütün iktidarların, bütün Millî Eğitim Bakanlarının görev ve sorumlulukları vardır. …

"Büyük Türk Milleti kaderde, kıvançta, tasada, sevinçte birdir" diyoruz; ama, bir hale getiremedik; bu ülkenin evlatları birbirine düşman hale geldi. Neden?..

İlim adamlarımız ve siyasilerimiz, öncelikle bu soruların cevaplarını bulmalıdır. Çünkü, sıkıntılarımızın, problemlerimizin nereden kaynaklandığını bilemezsek, çözüm de üretemeyiz.

Sayın milletvekilleri, Osmanlı Devleti, onu var kılan değerlerden ölçülerden kaybettiği için yıkılmıştır; ama, değerlerine sahip olduğu zamanda da ülkeye adaletle hükmetmiştir.

Sayın Başkan, sayın milletvekilleri; bir de TV ve radyo olayımız var... Aslında, bu da eğitimin içindedir. Acaba hangi yayın, Türk millî eğitiminin amaçlarına hizmet ediyor?.. Millî. Eğitimin amaçlarını açıp bakalım; hangi uygulama, Türk millî eğitiminin amaçlarına hizmet ediyor, cevap veriyor?.. Yazıktır, günahtır.

 ''Bölünüyoruz, parçalanıyoruz" diye feryat ediyoruz...

Tabiî bölünürüz... Her kafadan bir ses geliyor ve Türk gençliği, ahlaksız, sorumsuz, maneviyat sız, milletin geleceğinden bihaber yetiştiriliyor. Buna da TV ve radyo ile, basın ve yayın organları hizmet ediyor...

Bu problemlerin hepsi Millî Eğitim Bakanlığımızın omuzlarında; ama, biz de göreve talibiz; bu ülkenin problemlerini çözmede elbirliğiyle hareket etmek zorundayız. Çünkü, millî eğitim, millî savunma ve dışişleri, millî mutabakata varmamız gereken konulardır.

_______________________________________________

*T.B.M.M. B: 51   15. 3. 1992   O: 2 Millî Eğitim Bakanlığı 1992 Malî Yılı Bütçesi. Üzerine Tokat milletvekili İbrahim Kumaş’ın konuşması.

 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
9 yorum yapıldı
12
Güncelleme
Şimdi de internet eklendi. 2004 yılında internetin kullanımı ile ilgili yasaların düzenlenmesi gerektiğini vekillerimiz aracılığıyla iletmiştik. Ancak çağımızın en büyük tehlikesi olan internet erişiminin kontrolsüz bir şekilde devam etmesi toplumumuzu ve nesillerimizi olumsuz etkileyecektir.
Yorum Ekleyen: Erdal Polat     15.09.2021 08:44:46
Şahin
Bunca seneye ve gelişmelere karşın maarif meselesi aynen duruyor.
Yorum Ekleyen: Atalay     14.09.2021 14:21:14
Sayın İbrahim Kumaş'ın TBMM de yaptığı Konuşma
Sayın Kumaş,TBMM'in de yaptığınız konuşimaya Emekli bir Eğitimci olarak aynen katılıyorum.Adı MİLLİ olan bu bakanlık kaçyıldan beri Eğitim Şurasını toplayamadı.Sık değişen Bakanlar ve uyguladıkları pırogramlar ne yazıkli bugünde, O kouşmanızda ifade ettiğiniz Eğitimin Milli ,inanç,bilgi ve Ahlaki değerler ders kitapları ile Öğrencilere doğru,yansız verilebilirse neden olmasın.
Yorum Ekleyen: İbrahim METİN     13.09.2021 17:57:03
Aynı nakarat....
Sene 92 sene 22... 30 sene sonra çık kürsüye bunu oku, kimse bilmez nöstaljisini.... Eğer doğru değerleri vermemişsen, adı Z kuşağı olur, kim olursan ol, alır façanı aşağı....
Yorum Ekleyen: Sedat ergenç     13.09.2021 09:11:38
Ne güzel
Öyle geçmiş zaman olur ki hayali cihan değer
Yorum Ekleyen: Mustafa Yıldız     13.09.2021 08:23:53
12
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya