Dünyanın neresinde olursa olsun cumhurbaşkanına ait bir kitap yayınlandığında içeriği ve satır araları önemli bir inceleme alanıdır artık... Konuşma metinlerinden farklıdır elbette kitap çalışması... Bir izdüşümü, bir taahhütname, bir referans kaynağıdır.
14.09.2021 03:17
136 okunma
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kitabı ve sığınmacı krizi...
Prof. Dr. Kürşad Zorlu

Dünyanın neresinde olursa olsun cumhurbaşkanına ait bir kitap yayınlandığında içeriği ve satır araları önemli bir inceleme alanıdır artık... Konuşma metinlerinden farklıdır elbette kitap çalışması... Bir izdüşümü, bir taahhütname, bir referans kaynağıdır.

Bu vesileyle dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Daha Adil Bir Dünya Mümkün” adlı kitabını okuma fırsatım oldu. 2 bölüm ve 19 alt başlıkta 210 sayfadan oluşan kitapta ana tema Birleşmiş Milletler'in mevcut durumu, açmazları ve bu soruna getirilmek istenen çözümden oluşuyor.

Meşhur “Dünya 5’ten büyüktür” sloganı detaylarıyla kayda geçirilmek istenmiş sanki...

Kitabın odağında BM olunca hepimizin çok merak ettiği sığınmacı sorununda Cumhurbaşkanı Erdoğan acaba ne düşünüyor diye baktım.

Daha çok “Mülteci Krizi” başlığında yer verilen bazı tespitleri sizlerle paylaşmak istedim.

Ama ondan önce genel hatlarıyla kitaptan bahsedeyim.

Sade bir anlatım dili var ve güncel bazı verilerle konu bütünlüğü sağlanmaya çalışılmış.

Kitapta başta BM, NATO, AB, IMF, Dünya Sağlık Örgütü, G20 gibi uluslararası kuruluşlara eleştiriler getirilirken BM güvenlik konseyi daimi üyeleri arasında 1.5 milyar nüfusa sahip hiçbir üyenin bulunmadığı vurgulanıyor. Çözüm olarak BM genel kurulunun bir yasa koyucu, güvenlik konseyinin ise bu yasaları icra edici olması isteniyor. Tedrici değil devrimci bir yaklaşımla reform yapılması öneriliyor. Adalet, eşitlik, şeffaflık, hesap verebilirlik, önleyicilik çözümde kullanılacak ilkeler... Bunlar dünyada kabul görmüş kurumsal yönetim ilkeleri.

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya