İslam alimlerinin tespitine göre şeriat Kur'an-ı Kerim'de Maide 48 ve Casiye 18 ayetlerinde aynı anlamda iki yerde zikredilmiştir.
24.09.2021 02:25
586 okunma
Şeriat Nedir
Nurettin Dursun
İslam alimlerinin tespitine göre şeriat Kur'an-ı Kerim'de Maide 48 ve Casiye 18 ayetlerinde aynı anlamda iki yerde zikredilmiştir. Ayet meallerinden anlaşılacağı üzere şeriat insandan insana, toplumdan topluma insanların ve toplumların içinde yaşadıkları şartlara göre farklılık arz eder. Müçtehitlerin dinden anladıkları ve yaptıkları yorumlar da bir şeriattır. O halde şeriat Allah katında değişmez aksi kabul edilmez tek ve gerçek olan İslam'ın içinde kişilerin dinden anladıkları ve yaptıkları yorum ve kurallar bütünüdür. Allah katında din İslam'dır. Müçtehitlerin dinden farklı olarak anladığı ve yorumladığı şeylerin şartlara ve zamana göre değişen bir din anlayışı ifade ettiğini kabul etmek mecburiyetindeyiz. Hiç kimsenin dinden anladığı ve yorumladığı şeyleri Allah tarafından gönderilen dinin yerini tutacak şekilde ilan etmeye hakkı yoktur. Örf, adet ve farklı yorumları İslam'la eşitlemek doğru değildir. 
 
Bakalım şeriat konusunda Allah'ın kitabı Kuran ne diyor:
 
"Sizden Her biriniz için bir şeriat ve bir yol koyduk ev Allah dileseydi elbette sizi tek bir ümmet yapardı fakat verdiği şeylerde sizi imtihan etmek için ümmetlere ayırdı" (Maide, 48) 
 
Ayet mealinden anlaşılacağı üzere şeriat denilince sadece İslam şeriatı anlaşılmamalıdır. İslam şeriati'nin yanında Yahudi, Hristiyan ve diğer şeriatlere de vurgu yapıldığı görülmektedir. Ülkemizde şeriat karşıtı yapılan gösterilerde ve atılan sloganlarda her Müslüman dikkatli olmak zorundadır. Böyle bir durum oldukça tehlikelidir. Allah korusun insanı küfre götürebilir. Çünkü İslam şeriatının değişmez ilkeleri Kur'an ayetleridir. Bunları inkar etmek, karşı çıkmak kesinlikle küfürdür. İslam şeriatının değişen hükümleri ise İslam bilginleri tarafından zamanın değişen şartlarına göre yaptıkları yorumlardır. Bunları kabul etmemek insanı küfre götürmez. Ama hayatın dinamik yapısının doğurduğu problemlere çözüm getirmek üzere bunlardan istifade etmek insan ve toplumlar için kesin bir ihtiyaçtır. 
 
Hz Ebubekir, Hz Ömer, Hz Osman ve Hz Ali İslam tarihinde Hz Peygamberden sonra devleti yönetmek üzere müminlerin Emir'i olarak seçildiler ve iş başına geldiler. İslam dünyasında Allah'ın gölgesi, Allah'ın temsilcisi, Allah'ın ortağı, Allah'ın oğlu gibi Allah adına kanun yapmak, Allah adına insanların hayatını düzenlemek ve yönetmek yetkisine hiç kimse sahip çıkmamıştır. Çünkü şeriat tanzim etme hakkı sadece Allah'ındır. İşte bu insanoğlu için hürriyetlerin en büyüğü ve gerçek teminatıdır. Burada kastedilen şeriat, Allah tarafından gönderilen ve değişmeyen evrensel ilkeleridir. Yani Allah'ın Kur'an'la gönderdiği evrensel gerçeklerdir. Mezhep imamlarının yaptığı içtihat ve yorumlar şeriat kabul edilmekle birlikte zaman ve şartlar değiştikçe bunların hükümleri de değişebilir . 
 
Değişmeyen şeriat ilkelerinin zamanın ve şartların değişmesi ile birlikte değişen şeriat ilkeleri ile karıştırılmaması gerekir. Nitekim Mecellede "Ezmanın tagayyürü ile ahkâm tebeddül eder." hükmü ifade edilmektedir. Yani zamanın ve şartların değişmesi ile birlikte hükümlerin de değişeceği ifade edilmektedir. Şeriatın değişmeyen ilkelerini kabul etmemek bir Müslüman için mümkün değildir. Yukarıda ifade edildiği üzere böyle bir durum Müslümanlar için küfürdür. Şeriatın değişen ilkelerini değişmeyen ilkeleri gibi kabul etmek de insan düşüncesinin kutsallaştırılmasına yol açar ve böyle bir anlayış ve inanış Müslümanları sirke götürür. Müslümanlar bu yanlışlığa düşmemelidirler. Şeriatın doğru anlaşılmasında kastedilen budur.
...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya