Müslümanın hayatını düzenleyen farz, vacip, sünnet, müstehap, edep gibi hükümler sıralamasında edebe kadar olanlar doğrudan naslardan alınır. Edeb/âdab ise o nasların ruhundan çıkarılan yaşama biçimidir. Edep naslara inanmanın ve onlara göre yaşamanın fertlerde oluşturduğu hayat tarzıdır, dünya görüşüdür, kültürdür, medeniyettir.
01.10.2021 08:25
159 okunma
Medeniyet edeple kurulur, edeple sürdürülür
Faruk Beşer

Müslümanın hayatını düzenleyen farz, vacip, sünnet, müstehap, edep gibi hükümler sıralamasında edebe kadar olanlar doğrudan naslardan alınır. Edeb/âdab ise o nasların ruhundan çıkarılan yaşama biçimidir. Edep naslara inanmanın ve onlara göre yaşamanın fertlerde oluşturduğu hayat tarzıdır, dünya görüşüdür, kültürdür, medeniyettir.

Naslara muhalefet edilemez, Müslümanların onlardan anladıkları ve onlara muhalif olmayan yaşama biçimine, örf ve adetlerine, uymamak, en azından kerihtir/mekruhtur. Çünkü “müminlerin güzel gördükleri Allah katında da güzeldir, çirkin gördükleri Allah katında da çirkindir”. Böyle sayılması aynı zamanda Allah’ın mümin kullarına verdiği bir değerin ifadesidir. Kısaca bir İslam toplumunda sahih örf ve adetlere aykırılık edebe aykırılıktır. Ne var ki, şu anda böyle saf bir İslam örf ve adetinden söz edemiyoruz.

Basit bir örnek verelim: Namaz kılarken başın örtülmesi gerektiğini söyleyen bir nas yoktur. Ama doğu bloku Müslümanları Rasûlullah’tan beri edindikleri örfle bunu kerih görmüşlerdir. Bir zamanlar batı bloku ise aksine başın kapatılmasını kerih görüyordu. Bunun için Endülüslü büyük usulcu Şatıbî “Eğer bir yerde açık baş namaz kılmak kerih görülüyorsa orada öyle kılmak mekruhtur, doğu ülkelerinde olduğu gibi. Bir yerde de başı kapatarak namaz kılmak kerih görülüyorsa, orada da kapatmak mekruhtur, bizde (Endülüs’te) olduğu gibi” demişti. Şu anda bizim ülkemizde namaz kılanlar bu konuda doğu ile batının örfünü birlikte kullanıyor. Ama bazı yerlerde baş açık namaz kılmak yine de hoş karşılanmaz.

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya