Bu yılki "Camiler ve Din Görevlileri Haftasında" kutlama temasının "VEFA" duygusu olarak belirlenmesinde Diyanet İşleri Başkanlığımızı tebrik ediyorum. Bu vesile ile de camiamızın haftasını "can-ı gönülden" kutluyorum
05.10.2021 09:16
444 okunma
Camiler ve Din Görevlileri Haftasında Vefa Duygusu
Kemal Cengiz
 
Bu yılki "Camiler ve Din Görevlileri Haftasında" kutlama temasının "VEFA" duygusu olarak belirlenmesinde Diyanet İşleri Başkanlığımızı tebrik ediyorum. Bu vesile ile de camiamızın haftasını "can-ı gönülden" kutluyorum.
 
2021 yılı itibariyle kadrolu ve sözleşmeli olarak toplam personel mevcudu 130 bine yaklaşmış olan ve Cumhuriyet tarihimizin en köklü kurumlarından biri olan böyle bir teşkilatta şüphesiz "vefa duygusu" çok önemli ve anlamlıdır.
 
Hemen her yıl en az yılda 1-2 defa ast ve üst düzey görevlileri ile bölgesel ve ülke genelinde toplantılar yapan Diyanet İşleri Başkanlığımızın bu toplantılara, emekli olduğu için unutulmuş  tecrübeli bir hocaefendinin veya bürokratın çağrıldığını görmedim. Bu toplantılarda hep aktif görevde olan büyüklerimiz konuşmuş; bizler de "kuzu kuzu" dinlemişizdir. Kazara boş bulunup da görüşlerine muhalif bir görüş beyan edilmişse, bunun toplantı katiplerince not alınıp yeri geldiğinde muhalif görüş sahibine, "sen bir zaman bir toplantıda şöyle şöyle…" demiştin değil mi? diye önüne sürüldüğüne şahsen şahit olmuşumdur. Bunun için hayat tecrübelerimden esinlendiğim vecizelerimden oluşan "Kelâm-ı Kemâl" adlı kitabımda, "Yolumda dikenler, dilimde bitenlerdir" demişimdir.
 
Bizzat yaşayarak tecrübe ile öğrenip kazandığımız bilgiler, bize pahalıya mal olan gerçeklerdir. Başından geçmiş olan başka tecrübelerden ders alırsak bunları  ucuza mal ederiz. 
Ayrıca "ömür" dediğimiz hayat sermayemiz de her şeyi tecrübe ile öğrenmeye yetecek kadar uzun ve  müsait değildir. 
 
Bir de bürokrasimizin her kademesinde halef-selef arasında "hasetten / kıskançlıktan" kaynaklanan bir kopukluk söz konusudur. Bu nedenle geçmiş tecrübelerden yeterince yararlanamıyoruz. 
Ayrıca, bizde tecrübe sahiplerinin "günlük tutarak" tecrübelerini kaydetme geleneği gelişmediğinden; birçok değerlerimiz bildikleri ile mezara gitmektedir. Gidenlerin kıymetini öldükten sonra bilmek ise, bize daha çok pişmanlık kazandırmaktadır.
 
Hayatta olan değerlerimize sağlık, ölenlere rahmet dileklerimle haftamız kutlu, geleceğimiz umutlu olsun ! 
 
Kemal CENGİZ
Emekli Müftü
...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Kemal Cengiz
DİĞER YAZILARI

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbulh-Haseki) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya