İnsan sosyal bir varlıktır. Topluluk halinde yaşar.
15.10.2021 10:53
4 yorum
1.513 okunma
Zorumuzu kolay kılalım.
İbrahim Kumaş
 

Selam üzerinize olsun.
 
İnsan sosyal bir varlıktır. Topluluk halinde yaşar. Topluluğun en küçük birimi ailedir. Ailenin anne-baba, kardeşler, çocuklar, halalar, teyzeler, amcalar, dayılar hepsi akrabalarıdır. Hayat yolculuğumuzda tek başına yürüyemeyiz. Bu yolculukta ne tür kazanın belanın başımıza geleceği hiç belli değil. İnsanların mutlu, sevinçli günleri olabileceği gibi, acılı, hüzünlü günleri de olacaktır. Akrabalar, hısımlar acılarında, sevinçlerinde, iyi ve kötü günlerinde birbirlerinin yanlarında bulunarak acılarını hafifletir, sevinçlerini artırırlar. “Sevinçler paylaştıkça çoğalır, üzüntüler paylaştıkça azalır." Bu kısa hayat yolcuğumuzda hep beraber yürümeliyiz ki birbirimize destek olalım zorumuzu kolay kılalım.
Yakın akraba, uzak akrabayla karşılıklı maddi ve manevi yardımlaşmalı irtibatımızı iletişimimizi, ilişkimizi hiçbir maddi menfaat gözetmeden devam ettirmeliyiz. Bağlarımızı kuvvetlendirmeliyiz. İyi günlerinde kötü günlerinde yanlarında yakınlarında bulunmalıyız. Kur-an’ı Kerim’de Allah (C.C) “………Allah'a karşı gelmekten ve akrabalık bağlarını koparmaktan sakının. ………”1 Sevgili peygamberimiz akraba ile irtibatı devam ettirenin rızkının bollaştığını, ömrünün uzadığını ifade etmektedir. İrtibatı kesenler zarardadır. Yalnızlaşmaktadırlar. “Unutulmamalıdır ki yalnızlık, en büyük psikososyal sorundur; özellikle ileriki yaşlarda daha belirgin olur. Hiç şüphesiz yalnızlık sorunu sosyal temasın artmasıyla çözülebilir. Hatta Alzheimer’ın nedenlerinden biri, ileriki yaşlardaki yaşlıların yalnız kalmalarıdır. Yalnız kalan kişilerde erken bunama daha çok görülmektedir.”2
Her şey kökleri ile hayat bulur ve yaşar. Köklerimize bağlı kalmak için geçmişimizi hatırlayıp yad edelim. Geç olmadan hayattayken sevdiklerimize sevdiğimizi söyleyelim.
 
1.Nisa suresi ayet.1
2.Prof.Dr. Nevzat TARHAN

 

 

 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
4 yorum yapıldı
Oran sünnete sımsıkı sarıldığımız sürece sapmayız inşallah
DİNİMİZ İSLAM Bütün Dini Konular Duanın önemi-Çeşitli dualarMüslümanlara dua etmek Müslümanlara dua etmek Sual: Dünyadaki bütün Müslümanlara da dua etmek gerekir mi? CEVAP Elbette dua etmek gerekir. Dünyadaki bütün Müslümanlar bir ailenin fertleri gibidir. Hatta hepsi bir vücut sayılır. Hadis-i şerifte buyuruldu ki: Birbirine karşı muhabbet ve merhamette, müminler, bir vücut gibidir. Vücudun bir yeri rahatsız olunca, bütün vücut, rahatsız, uykusuz kalıp, onun tedavisi ile meşgul olduğu gibi, Müslümanlar da birbirlerine yardıma koşmalıdır! [Buhari] Müslümanlar dünyanın çeşitli yerlerinde [mesela Bosna'da, Afganistan'da, Çeçenistan'da, Irak'ta] zulme uğruyor. Diğer Müslümanların bunlara, güçlerinin yettiği ölçüde yardım etmesi, herhangi bir yardımda bulunamayanın da, dua etmesi farz olur. Dünyanın öteki ucundaki bir Müslümanın derdi, bizim derdimiz demektir. Hadis-i şerifte buyuruldu ki: Müslümanların dertleri ile ilgilenmeyen, onlardan değildir. [Hakim] Yiyecek, içecek, giyecek
Yorum Ekleyen: Mustafa Aşar     25.10.2021 07:08:06
Sılayı Rahim
Büyüklerimizden bize kalan nasihati hatırlattın sağol ağabey.
Yorum Ekleyen: Ahmet Vural     21.10.2021 22:18:45
Güzel
Kalemine sağlık.
Yorum Ekleyen: Bys     21.10.2021 11:21:59
Tatlı dil
Eyvallah Ağabey. Rabbim bize o ahlâkı sevdirsin.Eline Diline kalemine sağlık
Yorum Ekleyen: Mustafa Yıldız     19.10.2021 22:35:41
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya