Ankara savaşının kaybedilmesiyle beraber Osmanlı devletinin Timur tarafından parçalanması, Bizans’ın yarım asır daha yaşamasına yardım etti, demiştik.
18.10.2021 12:03
248 okunma
Entrikalarla Sürdürülen Saltanat
İsmail Aydın

Ankara savaşının kaybedilmesiyle beraber Osmanlı devletinin Timur tarafından parçalanması, Bizans’ın yarım asır daha yaşamasına yardım etti, demiştik. Yalnız burada asıl dikkate şayan olan hadise, Osmanlı devletinin Anadolu’da yıkılıp parçalanmasına rağmen, bunun Balkanlar’daki Hristiyan tebaa üzerinde isyan anlamında bir tepkiye yol açmaması ve bu coğrafyada sükûnetin devem etmiş olmasıdır. Bu durum, Osmanlı idaresinin diğer komşu devletlere nazarın daha âdil olduğunun açık bir göstergesidir.

BİZANS ÖCE EMİR SÜLEYMAN’I ELE ALIYOR

*Büyük şehzade Emir Süleyman, Ankara muharebesinin kaybedildiğini görüp kaçtıktan sonra Gelibolu’ya gitmişti. İmparator Manuel,  Ankara’da Yıldırım Bayezid’in mağlubiyetini duyunca, İstanbul muhasarasını kaldırmak için yardım aradığı Avrupa’dan dönerek Emir Süleyman Çelebi ile Gelibolu andlaşmasını (1403) yaptı ve Evrenuz Bey’in itirazlarına rağmen bir hayli yer Bizans’a terkedildi. Küçük kardeşi (Kasım) veya oğlu olan Orhan imparatora rehin bırakıldı. Birbirleriyle uğraşan şehzadeler, imparatorun yardımıyla ve tabii bir takım tavizler vererek Rumeli’ye geçiyorlardı.

*İmparator Manuel,  Mehmed Çelebi’nin önünden kaçarak Yalova üzerinden İstanbul’a gelen İsa Çelebi’yi de, Emir Süleyman’ın isteği üzerine Edirne’ye gönderiyor.

Mehmed Çelebi Bursa ve İznik’i aldıktan sonra hükümdarlığını ilan ediyor ve Gerimiyanoğlu Yakub Bey’e haber göndererek Kardeşi Musa Çelebi’yi istiyor.

*Emir Süleyman, yanına getirttiği İsa Çelebi’yi yardım ederek Bursa üzerine göndermiş, acı ama gerçek Mehmet Çelebi ile İsa arasında, zaman zaman araya İsfendiyar, Aydınoğlu, Saruhan, Menteşe ve Karamanoğlu’nun da girmesiyle çetin mücadeleler olmuştur. En nihayet İsa Çelebi, Eskişehir’de yakalanarak boğulmuş, cesedi Bursa’ya getirilerek babası Yıldırım Bayezid’in türbesine defnedilmiştir.

EMİR SÜLEYMAN ANADOLU’DA

*Edirne’de bulunan Emir Süleyman, İsa Çelebi’yi etkisiz hale getiren Çelebi Mehmed’in kudretini görünce, onu engellemek üzere Anadolu’ya geldi. İki kardeş arasında gene çetin mücadeleler oldu. Mehmed Çelebi Anadolu’da serbest kalmak çaresini aradı ve Musa Çelebi’yi kuvvet vererek Sinop üzerinden Eflâk tarafına yolladı. Musa Çelebi’nin Rumeli’deki faaliyetleri üzerine Emir Süleyman Edirne’ye geri döndü.

*Musa Çelebi kendisine taraftar ve kuvvet toplayarak Emir Süleyman’ın üzerine yürüdü. Eflâk prensi Mirçea, Sırp despotunun kardeşi Vuk ve Bulgar boyarları kendisine  yardım ediyorlardı. Emir Süleyman bunlara karşı imparatorun yardımını temin etti. İki taraf arasında vukua gelen muharebede Sırp kuvvetleri birdenbire Emir Süleyman tarafına geçti, Musa mağlup olarak kaçtı. Süleyman, Musa’yı takip etmedi. Fakat Musa, kendisinin bir daha gelmeyeceğini zanneden Süleyman’a karşı yeni kuvvet ve taraftar topladı. Sofya civarında Süleyman’ın sevkettiği kuvvetleri bozdu ve netice olarak onu (1410) etkisiz hale getirdi. Emir Süleyman’ın hükümdarlığı sekiz yıl yedi ay on gündür.

MUSA ÇELEBİ İSTANBUL’U KUŞATIYOR

*Süleyman Çelebi’yi bertaraf ederek Edirne’ye giren Musa Çelebi, biraderi Çelebi Mehmed’le olan mukavelesine riayet etmeyerek orada hükümdarlığını (1410) ilân etti. Musa Çelebi cesur, gözü pek, faal bir hükümdar olmakla beraber çok sert ve haşin idi. Kendisine karşı Emir Süleyman’a yardım eden Sırp despotunun bazı yerlerini elde etti, Bulgar beyini itaat altına aldı. Musa, Emir Süleyman’ın Bizans’a terk ettiği bazı yerleri geri aldı; Timur hadisesinde babasının başına bela olmasına imparatorun sebep olduğunu düşündüğünden Bizans’la uğraştı, İstanbul’u muhasara etti.

GENE ENTRİKA: ORHAN RUMELİ’YE SALIVERİLİYOR

*İmparator Manuel bu durum üzerine, şehri muhasaradan kurtarmak için Emir Süleyman’ın oğlu Orhan’ı Rumeli’ye salıverdi.  Bizans’ın bu hamlesi karşısında Musa Çelebi muhasarayı kaldırdı ve Orhan’ın üzerine yürüdü. Orhan, Musa önünden kaçarak Selânik yoluyla tekrar İstanbul’a geldi ancak imparator Çelebi Mehmed’le yaptığı anlaşmaya uyarak onu kabul etmedi. Ve nihayet gene bir acı hadise yaşandı, Orhan Bulgaristan’da yakalanarak gözlerine mil çekildi. Geyve Akhisar’ı maişetine tahsis edilerek Bursa’da ikamete tâbi tutuldu. Mehmet Çelebi Bursa’ya her gelişinde Orhan Çelebi’yi getirterek görüşmüştür.

BİZANS KARDEŞ KAVGASINI KÖRÜKLÜYOR

*Orhan hadisesinden sonra Musa Çelebi İstanbul muhasarasını sıkıştırdı. Musa Çelebi’nin şiddetinden korkan ve Osmanlı hanedanı arasındaki saltanat kavgalarından istifade etmek isteyen İmparator Manuel yeni bir hamle daha yaptı. İstanbul’un Musa’nın eline geçmesinden korktu ve ona karşı Çelebi Mehmed’i gemileriyle Rumeli’ye geçirdi. Çelebi Mehmed Musa’ya iki defa mağlup oldu ancak Rumeli’ye üçüncü geçişte (1413) onu etkisiz hale getirdi.

Çelebi Mehmed Rumeli’ye geçişte ve Musa’ya yenildiği her seferinde Manuel’in müzaheretini görmüştü. O da imparatorla olan dostluğuna ve aralarındaki andlaşmalara riayet eylemiştir.

(Gelecek hafta, İmparator Fitneden Geri Durmuyor.)

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
İsmail Aydın
DİĞER YAZILARI

İSMAİL AYDIN KİMDİR?

İsmail Aydın, Hukukçu yazar. Anacığının anlatımına göre koç katımında doğmuş. Koç katımı, Yozgat’ta ekim ayının sonu ile kasım ayının başında olur. Dolayısıyla doğum günü belli değil ama Aydın, doğum günü olarak 29 Ekimi benimsiyor. Koç katımı, döl almak üzere erkek koyunun (Koç) dişi koyunlar arasına bırakılmasına denir.

Peki, hangi yılın koç katımı? O da belli değil. 1950 olabileceği gibi 1949’a da ihtimali var. Her nasılsa nüfusa 08.02.1953 D.lu olarak tescil edilmiş. Yaşı küçük diye ortaokula kabul edilmemiş, bu defa da mahkeme kararıyla, ay ve gün sabit kalmak üzere 1950 olarak tescil edilmiş. İsmail Aydın, doğum gününün bile doğru dürüst kayıt altına alınamayışını, okur-yazar olmayan tolumun  “hal-i pürmelâli” olarak niteliyor.

İsmail Aydın İlkokulu Sorgun’a bağlı Temrezli köyünde, ortaokul ve liseyi Yozgat’ta okudu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1977 yılında mezun oldu. Yedek subay olarak yaptığı askerlik görevinden sonra Sorgun’da altı yıl avukatlık yaptı. Ekim 1986’da Diyarbakır / Bismil’de Noter oldu. Kastamonu/Tosya, Bolu ve Ankara’da çalıştı, 2015 Şubatında emekliye ayrıldı.

İsmail Aydın çilekeş Anadolu’nun yanık sesi olarak çıkıyor karşımıza. Türkiye’mizin karşı karşıya bulunduğu sorunlara ilişkin çözüm önerileri sunuyor. Üzerine titrediği kesim Gençlik. Ağırlıklı olarak üzerinde durduğu sorun Eğitim.

İsmail Aydın, fakülte yıllarından itibaren yazı hayatının içinde oldu. İlk gençlik yıllarıyla beraber memleket meseleleriyle ilgilendi. Tartışmalı radyo ve televizyon programlarına katıldı. Çeşitli dergi ve gazetelerde yazıları yayımlandı. Şubat 2013’ten beridir, internet ortamında yayın yapan Ana Haber Gazete’de yazmaya devam ediyor.

Meteorolojinin Sesi Radyosu’nda 2013-2016 yılları arasında yayınlanan Kıssadan Hisseler Programı’nın yapım ve sunuculuğunu üstlendi. Türkiye Noterler Birliği’nin Meslekî Forum Sitesi’nde anılarını yazdı.

Ağustos / 2016’da “Batı’nın Gücü Nereden İleri Geliyor?”, Kasım 2016’da “Yeniden Yükselişe Doğru”, Şubat 2017’de “Umut Ülke Türkiye”, Mayıs 2017’de “Bir Noterin Anıları”, Ağustos 2017’de “Kaybettiklerimiz”, Ocak 2018’de “Kıssadan Hisseler”, Mart 2018’de “Niçin Akif? Niçin Safahat?” isimli kitapları yayımlandı.

Yazı hayatını ve kitap çalışmalarını sürdüren İsmail Aydın evli ve dört çocuk babasıdır.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya