Aylardır televizyon haber ve programları Erdoğan-Biden görüşmesine kilitlenmiş iken nihayet bu görüşme G20 zirvesi vesilesiyle 31 Kasım 2021’de Roma’da gerçekleşti.
01.11.2021 06:41
1 yorum
739 okunma
Erdoğan Biden İle Ne Görüştü?
İsmail Aydın

Aylardır televizyon haber ve programları Erdoğan-Biden görüşmesine kilitlenmiş iken nihayet bu görüşme G20 zirvesi vesilesiyle 31 Kasım 2021’de Roma’da gerçekleşti.

Peki, liderler dışişleri bakanlarının da katıldığı toplantıda hangi konuları görüştüler, neleri karara bağladılar? Türkiye ile ABD arasında var olduğu söylenen hangi meseleler çözüldü?

Görüşmenin ardından yapılan tartışmalarda Türkiye, her meselede olduğu gibi iki guruba ayrılmış görünüyor. Kimileri iktidar hedefi uğruna söz konusu buluşmayı hiç yokmuş gibi basite indirgemeye çalışırken bir kesim de iktidarın başarısı sadedinde büyük zafer olarak niteliyor. Bunlardan hangisi doğru, hangisi yanlış?

Bütün dünyayı tehdit eden küresel ısınma ve çevre kirliliği gibi konu ve başlıklarla bu soruları daha da çoğaltmak mümkün. Ancak değerli okurlarımın zamanını almaktan başka bir işe yaramayacak olan bu türden soru ve sözde cevapları buraya taşımayı gereksiz buluyorum. El’an dünyada neler oluyor, kısaca hatırlamaya çalışalım.

Yaklaşık üç asırdır Türkiye gerilerken geçen asırda İngiltere, Hindistan’ı ve Doğu Asya’daki eski İspanya, Portekiz, Hollanda sömürgelerini ele geçirdi. Fransa Afrika’yı, Rusya Orta-Asya’yı ele geçirdi. Birinci Dünya Savaşından sonra bir güç olarak ortaya çıkan ABD,  İkinci Dünya Savaşından sonra bütün dünyayı ele geçirmeye çalışıyor. Siyonizm (İsrail) Orta-Doğu’da adım adım hedeflerine doğru ilerliyor. Çin, Doğu Asya’daki hâkimiyet alanlarını bütün dünyaya yaymak üzere hamleler yapıyor.

Dünyada bunlar olurken, Erdoğan-Biden görüşmesinde,  iki ülke (Türkiye-ABD) arasında var olduğu söylenen problemlerin çözümü için komisyonlar kurulmasına ve diyalog kapılarının açık tutulmasına karar verilmiş.

Bunlar politika icabı söylenmiş siyasi söz ve kararlardır. Napolyon’un halledilmeyecek işleri komisyonlara havale ettiği hatırda tutulmalıdır.

Batı’nın değerleri arasında ahlaki söz yoktur, adamlar diplomasi dilini gayet iyi kullanıyor ve tek değer verdikleri şey olan menfaatlerini iyi kolluyorlar.

Aslına bakılırsa ortada yeni bir şey yok.  İsmet Paşa’nın deyimiyle “Garp cephesinde yeni bir durum yok”. Çok kere görüldüğü üzere havanda su dövülmüştür.

Şu halde Türkiye ne yapmalıdır? Dünya dönerken ve her millet yüzyıllardır kendi menfaatleri doğrultusunda politikalar üretirken, Türkiye’nin sessiz sedasız, bağırıp çağırmadan yapacağı şey, öncelikli meseleleri olan savunma, eğitim ve su meselelerine odaklanmak olmalıdır. Zaten bu meseleler (SES) yeterince ses getiriyor ve getirecek. Batılılar için Orta Doğu’daki enerji geçici bir menfaatlenmedir, onların asıl hedef sudur. Emperyal ülkeler, Türkiye’nin sularını  (Dicle-Fırat) İsrail adına uluslararası bir mesele haline getirmenin hesabını yapıyor.

Yalnız Allah’dan yardım dileyen bu aziz millet ne Amerika’nın, ne Rusya’nın ne de şunun bunun yardımına güvenmiyor. “Elden gelen öğün olmaz, o da vaktinde bulunmaz.

 Türkiye, şunun bunun yardımını umup beklemeden, pohpohlayıcı “yiğitsiniz, cömertsiniz” sözlerine aldanmadan kendi işine bakmalıdır. Bu cümleden olarak, vakit geçirilmeksizin Fırat’ın suları Ankara’ya getirilmelidir.

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
1 yorum yapıldı
Fıratın Suları
Söylenecek sözü en son paragrafa bırakmışsınız.Fıratın suları Ankara ya getirilmeli..Yapılması zor ama bence yapılacak iş Amerikanın Suriyedeki askeri varlığına saldırıda bulunmak..dıploması bitmiş iş silaha sarılmakta kalmıştır..
Yorum Ekleyen: Ahmet Günal     2.11.2021 10:16:51
İsmail Aydın
DİĞER YAZILARI

İSMAİL AYDIN KİMDİR?

İsmail Aydın, Hukukçu yazar. Anacığının anlatımına göre koç katımında doğmuş. Koç katımı, Yozgat’ta ekim ayının sonu ile kasım ayının başında olur. Dolayısıyla doğum günü belli değil ama Aydın, doğum günü olarak 29 Ekimi benimsiyor. Koç katımı, döl almak üzere erkek koyunun (Koç) dişi koyunlar arasına bırakılmasına denir.

Peki, hangi yılın koç katımı? O da belli değil. 1950 olabileceği gibi 1949’a da ihtimali var. Her nasılsa nüfusa 08.02.1953 D.lu olarak tescil edilmiş. Yaşı küçük diye ortaokula kabul edilmemiş, bu defa da mahkeme kararıyla, ay ve gün sabit kalmak üzere 1950 olarak tescil edilmiş. İsmail Aydın, doğum gününün bile doğru dürüst kayıt altına alınamayışını, okur-yazar olmayan tolumun  “hal-i pürmelâli” olarak niteliyor.

İsmail Aydın İlkokulu Sorgun’a bağlı Temrezli köyünde, ortaokul ve liseyi Yozgat’ta okudu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1977 yılında mezun oldu. Yedek subay olarak yaptığı askerlik görevinden sonra Sorgun’da altı yıl avukatlık yaptı. Ekim 1986’da Diyarbakır / Bismil’de Noter oldu. Kastamonu/Tosya, Bolu ve Ankara’da çalıştı, 2015 Şubatında emekliye ayrıldı.

İsmail Aydın çilekeş Anadolu’nun yanık sesi olarak çıkıyor karşımıza. Türkiye’mizin karşı karşıya bulunduğu sorunlara ilişkin çözüm önerileri sunuyor. Üzerine titrediği kesim Gençlik. Ağırlıklı olarak üzerinde durduğu sorun Eğitim.

İsmail Aydın, fakülte yıllarından itibaren yazı hayatının içinde oldu. İlk gençlik yıllarıyla beraber memleket meseleleriyle ilgilendi. Tartışmalı radyo ve televizyon programlarına katıldı. Çeşitli dergi ve gazetelerde yazıları yayımlandı. Şubat 2013’ten beridir, internet ortamında yayın yapan Ana Haber Gazete’de yazmaya devam ediyor.

Meteorolojinin Sesi Radyosu’nda 2013-2016 yılları arasında yayınlanan Kıssadan Hisseler Programı’nın yapım ve sunuculuğunu üstlendi. Türkiye Noterler Birliği’nin Meslekî Forum Sitesi’nde anılarını yazdı.

Ağustos / 2016’da “Batı’nın Gücü Nereden İleri Geliyor?”, Kasım 2016’da “Yeniden Yükselişe Doğru”, Şubat 2017’de “Umut Ülke Türkiye”, Mayıs 2017’de “Bir Noterin Anıları”, Ağustos 2017’de “Kaybettiklerimiz”, Ocak 2018’de “Kıssadan Hisseler”, Mart 2018’de “Niçin Akif? Niçin Safahat?” isimli kitapları yayımlandı.

Yazı hayatını ve kitap çalışmalarını sürdüren İsmail Aydın evli ve dört çocuk babasıdır.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya