1942 Elbistan / Kahramanmaraş doğumludur. İlkokulu köyünde, ortaokulu Elbistan’da, liseyi Kahramanmaraş’ta okudu.
08.11.2021 03:53
1 yorum
1.048 okunma
Usta Şair-Yazar-Eğitimci: ALİ AKBAŞ ÜSTADIM
Durdu Şahin

1942 Elbistan / Kahramanmaraş doğumludur. İlkokulu köyünde, ortaokulu Elbistan’da, liseyi Kahramanmaraş’ta okudu.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunudur.

Elbistan, Çayeli ve Adana Erkek Liselerinde Türkçe öğretmenliği, Gazi Eğitim Enstitüsünde müdür yardımcılığı 1973-79), Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilimleri Bölümünde Türkçe okutmanlığı (1982-97), FRTEM (Film Radyo ve Televizyonda Eğitim Merkezi)’nde program yazarlığı (1979-82) vardır. 

1996 yılından itibaren Türk Dili okutmanlığından emeklidir. 

İlk şiirini 1955 yılında Kahramanmaraş’ta Engizek gazetesinde yazdı. Bilahare Ötüken, Türk Kültürü, Türk Edebiyatı, Töre, Erguvan, Türk Yurdu, Hamle, Dolunay gibi dergilerde de şiirlerini okurlarına ulaştırdı.

Bazı şiirleri ve Maraş Lisesi Marşı bestelendi. Kuş Sofrası kitabı 1991’de Türkiye Yazarlar Birliği tarafından yılın eseri seçildi. Aynı eser, Maira Leontiç tarafından 2001 yılında Makedonya’da Makedonca diline çevrildi. 

Hakkında hazırlanan iki lisans tezi, Ali Akbaş okurları ve cümle şiir severlerin ilgisine sunulmuştur.

12. Dünya Şairler Günü 1991 Yunus Emre Yılı Plaketini, TYB tarafından Kazakistan Almatı’da yapılan II. Türk Dünyası Şiir Şöleninde (1993) Mağcan Cumabayulı Ödülü ve Kosova Prizren’de okurlarına ulaştırılan Türkçem dergisinin Yılın Şairi Ödülüyle ( 2005) ödüllendirildi.

Masal Çağı (1982), Kuş Sofrası (1991), Erenler Divanında (2011) ve Eylüle Beste (2011)  isimli şiir kitaplarıyla Gökte Ay Portakaldır (1993) isimli masal kitabı,  yazıldıkları tarihten bugüne kadar zevkle ve şevkle okunmaktadır.

1988 yılında Masal Çağı isimli şiir kitabını imzalayıp tarafıma ulaştıran saygıdeğer Ali Akbaş üstadım ile 1992 yılında Ankara'da yüz yüze konuştum, şiirle ilgili öğütlerini dinleyerek sevindim.

Şiir bilgisini, genç şairlerin eserlerine ilgisini, Merhum B. Karakoç üstada bile tenkitlerini usulünce yüzüne söyleyecek kadar mert, cesur ve özgüven abidesi kişiliğini memnuniyetle gördüm.
 

Kendileri, şiir dilini ve Türkçeyi en iyi dillendirenlerdendir. Anlaşılır, akıcı, zarif, naif, etkili, ahenkli, tabii, kale duvarı gibi sağlam söyleyişlerin sahibidir.

Halk, divan, modern ve dünya şiirini titiz bir şekilde okuduğu ve bildiği bilinmektedir. 

Şiirleriyle; millî, manevî ve evrensel değerleri kendine özgü bir güzellikte okurların istifadesine sunmaktadır.

Şiirlerinde yerini beğenmeyen kelime yazılı değildir. Eski kelimeleri de, yeni kelimeleri de eskimeyecek bir güzellikte değerlendirmiştir.

“Hafızalarda kalayım” diye yazmadığı halde “hafızaların gediklisi mertebesine ulaşmıştır” demek mümkündür. 

Günlük yaşantısında da, şiirlerinde âlimlere, sanatkârlara, işinin ehli ustalara, erenlere ve cümle gönül insanlarına her daim saygılıdır. 

Şiirlerinde Ahi Evren, Mevlâna, Yunus, Hacı Bayram, Akşemseddin, Hacı Bektaş Veli gibi Allah dostlarına,  Fuzûli gibi şiir ustalarına, Barbaros, Pîrî Reis ve Akıncılar gibi kahramanlara rastlar, şanlı ecdadımızı bir kere daha saygıyla anarsınız. Beytullah, Konya, Ankara, Yemen, Sirkeci, Süleymaniye, Harran, Kerkük, Akdeniz ve Tuna’yı görürsünüz. “Ben usta şairim diyen bir insanın, mutlaka Ali Akbaş ustadan mısralar vardır yüreğinde”, dersiniz.

Bir kere daha anlarsınız ki, Ali Akbaş üstadımız; yüreklerde yaşayabilen, çoğunlukla haykırmadan heybetini koruyabilen, yüzüne bakınca usta şairliği anlaşılan bir şiir üstadıdır.

Şiirleri zekâ ürünüdür. Zekâsı sıradan kelimelerden sıradağlar gibi kaim, muhkem mısralara ulaşabilmesindedir.

Uzun şiirlerinde de, kısa şiirlerinde de okuyucuyu yormaz, okurlarına eziyet eylemez. Hayallerini besler insanın. Şiir okuntularına hayranlıktan başka bir seçenek bırakmaz sizlere.

Yalnızken de, kalabalıklar arasında da soylu bir görüntüsü vardır; "buradaki işinin ehli mutlaka bu adamdır" dedirten.

TBE Ansiklopedisi (2001), Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006), saygıdeğer üstadı detaylı bir şekilde tanıtmıştır.
 

Halen Ankara’da yaşamaktadır.

Allah sağlık, mutluluk ve başarılarını daim eylesin.

Allah, korktuklarından korusun, umduklarına ulaştırsın,

Amin. 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
1 yorum yapıldı
Tebrik ederim
Yazan kalemi- yüreği de bahse konu edilen kardeşimizi de yürekten tebrik ediyoruz Kadirşinaslık ve kardeşlik bu olsa gerekir.... Allah her iki dosttan da Razı olsun .....Selam ve saygılarımla...
Yorum Ekleyen: Ahmet Sargın     10.11.2021 15:23:07
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya