Bu başlık altında birkaç yazı ile pek çok Müslümanın kafasını karıştıran gayb haberleri, mehdi, Hz. İsa’nın (sa) nüzulü, deccal, fiten (fitne’nin çoğulu) ve melahim (savaşlar ve hercü-merc anlamındaki melhame’nin çoğulu) gibi konularla ilgili haberler hakkında asgari bilmemiz gerekenleri anlamaya çalışacağız.
12.11.2021 02:04
107 okunma
Gayb âlemi ile ilgili meselelerde tavrımız ne olmalı?
Faruk Beşer

Bu başlık altında birkaç yazı ile pek çok Müslümanın kafasını karıştıran gayb haberleri, mehdi, Hz. İsa’nın (sa) nüzulü, deccal, fiten (fitne’nin çoğulu) ve melahim (savaşlar ve hercü-merc anlamındaki melhame’nin çoğulu) gibi konularla ilgili haberler hakkında asgari bilmemiz gerekenleri anlamaya çalışacağız. Yazacaklarımız uzun okumalar sonunda söyleyeceğimiz sözler olsa da vereceğimiz bilgiler yine muhtemelen en son ve tartışılmaz bilgiler olmayacaktır. Ama biz şimdilik böyle anladık, anlamaya devam ediyoruz, yanlışımızın düzeltilmesi bize verilecek en güzel hediye olur diyerek anladıklarımızı söyleyeceğiz.

Böyle konularda fikrimizin durulması şu iki sebepten dolayı önemlidir: Öncelikle bunlar gayb ile yani iman alanıyla alakalı konulardır, akılla ya da bilimle bilinemez. İman sağlam olmadıktan sonra da amel insanı kurtarmaz. Öyleyse bu konularda tam bir mümin gibi düşünüp doğru inanmalıyız. Bunlar hakkında ortayol/Ehlisünnet müslümanların kabulünün ne olduğunu bilmeliyiz. Aksi takdirde bu konuların bizzat kendileri bile insanları fitneye ve çatışmaya sürükleyebilir, müslümanlar başkalarına hakkı anlatmak için harcayacakları çabalarını kendi kendilerini yıpratmada kullanırlar, çatışırlar, dağılıp perişan olurlar, “güçleri ve rüzgârları/devletleri gider”, böylece başkaları onları diledikleri gibi yönetir, sömürür ve zelil/müstez’af kılar, bugün olduğu gibi. Ve hepsinden önemlisi, sağlam bir imana sahip olamadıkları takdirde öbür dünyaları da tehlikeye girer.

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya