Türk Dünyası liderler zirvesi sona erdi ve Konsey’in adı Türk Devletleri Teşkilatı olarak değişti. Kazakistan kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından başlatılan “Türk Dünyası 2040 Vizyonu” belgesi kabul edildi. Bir de kapsayıcı bildiri açıklandı.
14.11.2021 04:04
112 okunma
Türk Dünyası 2040 Vizyonu belli oldu! Peki hayata geçebilir mi?
Prof. Dr. Kürşad Zorlu

Türk Dünyası liderler zirvesi sona erdi ve Konsey’in adı Türk Devletleri Teşkilatı olarak değişti. Kazakistan kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından başlatılan “Türk Dünyası 2040 Vizyonu” belgesi kabul edildi. Bir de kapsayıcı bildiri açıklandı.

Buna üye ülkeler “2022-2026 Türk Devletleri Teşkilatı Stratejik Yol Haritası” hazırlanması konusunda anlaştılar. Yani aslında orta ve uzun vadeli hedefler belirlendi. Şimdi bu hedefleri adım adım hayata geçirebilecek bir liderlik mekanizması ve ortak bir kararlılık gerekiyor.

Bugüne kadar zirvelerde benzer şekilde kapsayıcı hedefler konulsa da ancak bir kısmının hayata geçirilebildiğini biliyoruz. Zira liderlerin çizdiği vizyon uygulama sahasında kimi engellere takılıyordu. Dolayısıyla burada önemli olan etkinlik ve yerindelik ilkeleri çerçevesinde vizyon belgesindeki hedef ve projeleri sıraya koymak ve neticelendirmektir.

Bildirinin yedinci maddesinde KKTC’ye ayrılan bölüm bir başka önem taşımaktadır. Mevcut koşullar açısından Kuzey Kıbrıs’ın tanınma süreci ancak bu birliğin üyeleri ile başlatılabilir gözükmektedir. Buna göre 6 devletin lideri şu ifadeleri onaylamıştır: “Kıbrıs sorununda Ada'daki gerçekler temelinde adil, kalıcı, sürdürülebilir ve karşılıklı olarak kabul edilebilir bir çözüme varılması gerektiğini vurguladıklarını; temel ve eşit haklarını güvence altına alma arzusunu taşıyan Kıbrıs Türk halkıyla olan dayanışmalarını ifade ettiklerini ve Türkiye’nin Kıbrıs Türk halkının Türk Devletleri Teşkilatı’nın ilgili faaliyetlerine katılmaya davet edilmeleri talebini tanıdıkları…” vurgulanıyor.

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya