50 yıllık dava arkadaşım, can yoldaşım Ankara Büyükşehir Belediyesi mezarlıklar eski müdürü İsmail Çalık bu sabah dar-ı bekaya irtihal etmiştir. Ayrılık acısı ömrümün sonuna kadar bana yoldaş olacaktır. Rabbim, onunla cennetinde buluşmayı nasip etsin.
19.11.2021 11:37
3 yorum
428 okunma
Bir Dostun Ardından: İsmail ÇALIK
Mustafa Yıldız

16 Kasım, 11:40  

50 yıllık dava arkadaşım, can yoldaşım Ankara Büyükşehir Belediyesi mezarlıklar eski müdürü İsmail Çalık bu sabah dar-ı bekaya irtihal etmiştir. Ayrılık acısı ömrümün sonuna kadar bana yoldaş olacaktır. Rabbim, onunla cennetinde buluşmayı nasip etsin.


Sol baştan İsmail Çalık, Mustafa Yıldız, Abdullah Atalan,

Oturanlar sol baştan: Rahmetli kardeşim Korkmaz, Halil Kaya.

Aslen Nevşehir’in Gülşehir İlçesinin Şahinler köyünden. Kendisi Ankara İmam-Hatip Okulu’nda okurken babası 70 küsur yaşında vefat etti. 9 kardeşi yetim kaldı. Hepsine babalık yaptı. Yoksulluk şartları içinde hem bu görevleri yaptı, hem de okudu. 1974 yılında İmam Hatip okulundan mezun olduktan sonra Ankara Şentepe’de imamlık yaptı. Bu görevi sırasında Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler fakültesini bitirdi. Diyanet görevlisi olarak 6 yıl boyunca Almanya’da görev yaptı. Almanya dönüşü Ankara Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürü olarak 14 yıl görev yaptı. Daha sonra emekli oldu. 

Bazı rahatsızlıkları sebebiyle tedavi görüyordu. 16 Kasım 2021 Pazar günü 14 yıl boyunca görev yaptığı Ankara Karşıyaka mezarlığına aile fertleri ve yüzlerce seveni tarafından defnedildi.

Kişiliği:

Kendisinde en küçük bir gurur ve kibir bulunmayan, ailesine, arkadaşlarına, yetim ve fakir insanlara yardım eden, hayırsever, lokmasını herkesle paylaşan, sevecen ve dost canlısı bir kişiliğe sahipti. 

Sayılamayacak kadar insani ve İslami özelliklerinin yanında insanları esprileriyle güldüren bir kişiliği de vardı. Bunlardan bir kaçı:

  1. Rahmetli ile kaderimiz hep aynı karakterde ve aynı kulvarda oldu. İmam Hatip Okulunda, Şentepe imamlığında, Hacettepe üniversitesinde, Almanya din görevinde, Almanya dönüşü siyasi çalışmalarda, Belediye görevinde hep yanana olduk. Kaderlerimiz o kadar beraberdi ki ikimiz de Şentepe’de komşu olarak ikamet ettiğimizde aynı terziden aynı gömlek ve pantolon yaptırmıştık. Beraber yürüdüğümüz zamanlarda insanların dikkatini çekerdi. Lakin ben kısa boylu, o uzun boylu olunca TRT’nin siyah beyaz televizyonunda ki komedi dizisindeki “Nokta-Virgül” karakterlerine benziyor ve bu espriyi seslendiriyorduk.
  2. Ben kahramanlık şiirleri gibi şiirler yazardım. Bir gün bana “Ağabey sen ölürsen senin mezar taşına O KUTLU BİR SAVAŞÇIYDI diye yazdıracağım diyordu. Ne yazık ki o benden önce gurbetten sılaya gitti. Ben onun iyi bir kul olduğuna Rabbimin huzurunda şahitlik edeceğim inşallah.
  3. Öğrencilik yıllarımızda bekâr evlerinde kaldığımız bir gün sofrada mandalina vardı. Eline bir mandalina alarak ciddi bir tavırla: “Ağabey, bunlar bizim memlekette de yetişiyor.” Deyince biz de: : “Yok canım, bunlar Akdeniz’de yetişen narenciye meyvesidir,  Nevşehir’de ne arasın?  Dediğimizde “Ama Ağabey, bizde yetişenlerin “lina”sı yok. Manda yetişiyor,  demek istemişti ve hepimizi kahkahaya boğmuştu.
  4. Şentepe’de evlerimiz yan yana komşuyuz. Ama Hacettepe Üniversitesinin o zaman hastane yanındaki kampüsünde okuyorduk.  Bazı günler akşamları evlerimize dönerken Ulus’taki Mayhoş Hal’e uğrar sakatat türü etler alırdık. Ben ev için aldığım etlere ilave olarak İnci adındaki kedim için de ciğer dalak türünden etle alırdım. Tabi ki İsmail buna bir nevi fuzuli masraf diye bakıyordu. Benim kedinin de, onun çocuklarının emzik ve mamalarına zarar verdiği olurdu. Bu nedenle biraz da bu hareketimden gayri memnundu. Bana dedi ki: “Ağabey sen bu kediye niçin bunları alıyorsun, bu kedi neye yarıyor? “  Dedim ki: “fare tutmaya yarıyor”. Verdiği cevap yine güldüren türden bir cevap oldu: ”Ağabey sen o etleri bana al, senin fareleri ben tutarım”.

Hayatı boyunca yaptığı görevlerin yanında devlet ve millet davasının Müslüman bir neferi olarak hizmet ve nasihat yaptı.

 

Onun hayatı aslında bir kitap olur lakin şimdilik bu kadarla yetinelim.

Mustafa Yıldız 20 Kasım 2021 Ankara

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
3 yorum yapıldı
Rahmet olsun sana İsmail ağabey
"Kendine mezar yeri hazırlayacağına kendini mezara hazırla" derdi mezar yeri ayarlama işi için ziyaret edenlere. Şahidim ki, o kendini mezara hazırlayan bir kardeşimizdi. Cenneti alada Peygamber efendimizin sancağı altında buluşmayı Rabbim nasip eylesin inşallah.
Yorum Ekleyen: HÜSEYİN AYAZ     21.11.2021 16:18:35
Taziye
Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun inşallah.
Yorum Ekleyen: Fevzi Tek     20.11.2021 19:29:17
Has Kardeşlik
Bir insanın has kardeşi olursa ancak bu kadar anlatabilirdi. Ne güzel dostluk ve kardeşlik. Allah bu kardeş ve dostluğun ecrini zayi etmeyecektir. Ne mutlu ki benim de bu dostluklarda ortaklığım vardır. Teşekkürler Mustafa Ağabey. Allah bütün sevenleri öbür dünyada da cem eder inşallah.
Yorum Ekleyen: hasan mutluoğlu     20.11.2021 16:05:37
Mustafa Yıldız
DİĞER YAZILARI

MUSTAFA YILDIZ KİMDİR?

Mustafa Yıldız 1951 yılında Konya'nın Kulu İlçesinin Hisar köyünde doğdu.1963 yılında İlkokuldan mezun olduktan sonra birkaç yıl Arapça okudu.

1967–1968 ders yılında Ankara İmam-Hatip Okulu'na girdi. 1973–1974 yılında bu okuldan mezun olduktan sonra Ankara merkezinde İmam-Hatip olarak memuriyete başladı. Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi'ne girdi. Bir yandan memuriyetini sürdürürken diğer yandan öğrenimini sürdürerek mezun oldu.

1981 yılında Erzincan'da kısa dönem askerlik görevini yaptı.

1983 yılında Diyanet işleri Başkanlığı adına Almanya'ya Din Görevlisi olarak gitti. 1988 yılında yurda dönen Yıldız, Diyanet İşleri Başkanlığı'nda Süreli Yayınlar bölümünde Diyanet Gazetesi, Diyanet Çocuk Dergisi... Gibi yayınların hazırlanmasında çalıştı ve adı geçen yayın organlarında yazılar yazdı.

Bir yıl sonra1989 Eylülünde istifa ederek serbest ticarete atıldı. Bu tarihten sonra aktif siyasete atılarak, belediye başkanlığı adaylığı, milletvekili adaylığı ve on yıl boyunca bir partinin Ankara İl Başkanlığını yaptı.

2003 yılında ticaret ve siyasetten ayrılan Mustafa YILDIZ, açıktan atama ile Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Daire Başkanlığı nezdinde göreve başladı. 2 yıl sonra adı geçen dairede Kamuoyu Değerlendirme Şube Müdürü olarak 12 yıl boyunca anket çalışmalarını ve sanat sergilerinin yöneticiliğini yaptı. Petek adlı şiir kitabını bu görevinde iken yayımladı.

Belediyedeki görevine başladıktan kısa bir süre sonra Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Bölümünde master yaptı.

Mustafa Yıldız’ın yayımlanmış 2 kitabı ile yayımlanmamış 5 kitabı; çok sayıda dini, sosyal ve kültürel içerikli yayınlanmış makalesi bulunuyor.

60’lı yıllardan beri muhtelif yayın organlarında şiirler ve yazılar yazmaktadır. Yeniden Milli Mücadele ve Pınar dergilerinde şiir ve yazıları yayımlanan Yıldız, AnaHaberGazete internet gazetemizin de köşe yazarıdır.

Mustafa YILDIZ, Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı mütevelli heyet üyesidir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığında Şube Müdürü görevinden emekli olan Mustafa Yıldız, 4 çocuk ve 7 torun sahibidir. Ankara’da ve Konya’nın Kulu ilçesinde ikamet etmektedir.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya