Güncel bilgi vasıtalarımız, şüphesiz, basın ve yayın organlarıdır.
21.11.2021 04:36
2 yorum
327 okunma
Kadınların Katledildiği Cinayetler...
Şakir Albayrak

 

Güncel bilgi vasıtalarımız, şüphesiz, basın ve yayın organlarıdır. Bilgilerimizin hacmi, bunlarla sınırlıdır. Azlık ve çokluk kavramlarının miktarları bunlardan aldığımız bilgiyle sınırlı kalmaktadır. Gün geçmiyor ki bir kadının, şu ya da bu şekilde katledildiği haberini almayalım. Bunları duymaktan mütevellit katlanmaya mecbur olduğumuz üzüntünün derecesini ifadeye kelimelerin gücü kifayetsiz kalıyor.

 Peş peşe duyduğum kadın cinayeti haberinin sayısı bu yazıya başlamadan önce dört idi. Bu maktul kadınların başına gelen bu katliamın durdurulması mümkün değil midir? Hakikaten mevcut hükümetin ilgili birimlerinin bunu önlemeye gücü mü yetmemektedir?

Bir sokak istatistiği yapılsa vatandaşın tek tek söyleyeceği yöntem, (Meşru demiyorum.) kanunî olup olmadığına bakılmaksızın, katillerinin, katlettiklerine mukabil öldürülmelerinden başka bir talepleri olduğu görülmeyecektir. Hal böyleyken katiller, emniyet birimleri tarafından derdest edilip mahkemeye sevk edildikten sonra ya salınıveriliyor yahut cezaî müeyyideye muhatap edilseler bile tak kravatı, çık hâkim huzuruna, iyi halden çık dışarı.

Bu durumda, katillik adeta özendiriliyor. “Öldürürüm, azıcık yatar çıkarım fikri oluşmuyor mu? Kanaatimce oluşuyor. Memlekette kıyamet kadar sosyolog, psikolog, psikiyatr var. Bu tahsile sahiplerin, kadın katillerinin davranışlarıyla alakalı birer görüşleri yok mu? Okul öncesinden sonuna kadar öğrenci davranışlarını takip eden be zevatın bu konuda önleme işine yarayacak bir birikimleri mi yok?

Sözün özü, bu katliamlar, kanıksanmış olaylara dönüşüp gidiyor. Katiller, umursamıyorlar bile. Hiç mi adalet, insaniyet terbiyesi verilmiyor? Boşandığı hanımını yol ortasında pervasızca katlediyor üstelik üstüne motorlu taşıt sürüp ezerek öldürüyor. Boşanmışların münasebetlerinin çeşidinin, diğer insanlarla olan münasebetten bir farkı kalmadığını bilmeyecek kadar cahilin evlenmesine müsaade etmeyin bari baştan alın önleminizi.

Hayat, korku ile ümit arasında geçen bir süreçtir. Değil insan, hayvan bile canının yanacağı işi yapmaktan şiddetle çekiniyor. Sadece kadını değil, diğer insanları da katleden canilerin cezasının ölüm olduğunu bilse bilse ki öldürdüğü insanın cezasının ölüm olacağını bilse ve inansa iki canın kurtuluşuna vesile olunacak. Bir insanı öldürmeyecek, karşılığında kendisi de ölmeyecek. Sonuç, iki insan da yaşayacak. 

Katillerin öldürdükleri, insan değilmiş de katiller insanmış gibi insan hakları konusu, görevli koro tarafından yine görevli bir orkestra eşliğinde gündeme geliveriyor. Esas mesele, yeni cinayetlere nasıl mani olunacağı meselesidir. 

İşin teknik yönünü bilemem. Bu, kanun koyucunun marifetiyle tezahür eder. Katil, bir maktulü nasıl katlettiyse aynı yoldan o katili hukuki olarak katlettiğinizde, öldürenin öldürüleceğinin bilmesinden, canın da tatlı oluşundan bir başkasına ibret teşkil etmesinden sonra diğer katil adaylarının adaylıktan istifa edecekleri kuvvetle muhtemeldir. Kanun koyucu bunu düzenler de gerekli bilgilendirmeyi temin ederse cinayetlerin önünün kesileceğini ümit edebiliriz.

Aksi halde cinayetler devam eder. Bunun tedbiri için yüzlerce yıllık tecrübelere yaslanmaya da gerek yok. Tatlıyı sevdirmenin yolu, acının tadının öğretilmesinden geçer. Terbiye etkinliklerinin de temeli budur zaten. Haz – elem ikileminden, elemin terkini temin ederek hazzın tadının tattırılması. Problem de vardır, çare de vardır. Esas olan adil olup çareyi üretmekten imtina etmeme yolunu seçmektir. Çekmeköy –ist 21.11.2021

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
2 yorum yapıldı
Teşekkürler
takdir ediliyor. En mahrem ilişkiler bütün dünyanın gözü önünde teşhir ediliyor.Elbette kontrolü zor bir fırtınayla karşı karşıyayız. Lakin birilerinin "kral çıplak" demesi gerekiyor. Kadın cinayetlerine karşı şöyle bir dörtlük yazmıştım: Kadınlar doğranıyor Yüreklerde kara yas Gel artık bekliyoruz; Nerde kaldın ey kısas?
Yorum Ekleyen: Mustafa Yıldız     22.11.2021 20:04:21
Teşekkürler
Üstadım, dile getirdiğiniz gerçekler için teşekkür ediyorum. Benim de acizane kanaatim odur ki bu cinayetler ve çocuk istismarları zaten vardı.Gönül isterdi ki bu olaylar devletçe tespit edildikten sonra bahsettiğiniz cezalar verilsin. Böylece iki canın yaşaması düzeni tesisi edilmiş olsun. Fakat bundan daha beter bir olay şudur: Kanımca bu televizyonları ve sosyal medyayı emperyalist ve sömürgeci devletler manipüle ederek toplumumuzu (toplumları) bozmak ve ahlaki çöküntüye götürmek için yapıyorlar. Haberlere bakın; koro halinde kadın cinayetleri haberlerini vermek için aynı merkezden düğmeye basılmış gibi yayın yapıyorlar. Çalışanlarını tenzih ederim amma bu kanal sahiplerinin ipleri puştun elinde. Diziler hakeza. Toplumda ahlaksızlık ve çürümüşlük, sevgi ve saygı yoksunluğu, güvensizlik oluşturmak için yazılmış/yazdırılmış senaryolar.Evinden, yatağından çocuklarını terk ederek kaçan ve başka erkeklerle aylarca kalan eşleri gözyaşları içinde yeniden isteyen erkek bozuntuları âdeta
Yorum Ekleyen: Mustafa Yıldız     22.11.2021 19:58:46
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya