Hiç olmayan şeyin bu kadar sözü edilmez. Demek ki Mehdi de Mehdiler de vardır anlattık, Deccal da Deccallar da vardır, anlatacağız.
29.11.2021 09:06
99 okunma
Deccal Mehdi’nin negatifidir, biri gelir de öbürü gelmez mi?
Faruk Beşer

Hiç olmayan şeyin bu kadar sözü edilmez. Demek ki Mehdi de Mehdiler de vardır anlattık, Deccal da Deccallar da vardır, anlatacağız.

Deccal kelime olarak aldatıcı demek. Ama her aldatan Deccal olamaz. Deccal farklı ve vasıflı bir aldatıcıdır.

Kelime Kurân-ı Kerim’de geçmez ama aldatıcılardan söz edilir. Sahih hadisi şeriflerde ise çokça vardır. Bunlardan anladığımız kadarıyla Deccal Mehdi’ye göre daha kesin ve daha belli bir “kavramdır”. Deccal Mehdi’nin negatifidir ya da mehdi onun zıddıdır diyebiliriz. Mehdi İslam’ın hakim olması için ne kadar gönüllere giren, insanları ikna eden bir kavram ise deccal da insanları o kadar dinden uzaklaştıran, şüpheye ve inançsızlığa sevk eden, şirk hakimiyetine destek olan bir kavramdır. Ama ne yazık ki, Deccal’ı da Mehdi gibi mitleştiren anlayış onuntehlikesinin ciddiye alınmamasına sebep olmuştur.

Deccal kavramı bütün semavi dinlerde vardır ve hep imana karşı olan, onu engelleyen aldatıcı güçleri anlatır. Bu da Allah’ın bir imtihanı olsa gerektir. Demek ki, boş kaleye gol atmak marifet değil. Bilgisayar oyunlarında bile rakibiniz ne kadar güçlü ve korkunç ise zaferiniz de o kadar büyük ve haz verici olur. Resûlüllah (sa) “Ümmetini Deccal’a karşı uyarmayan hiçbir peygamber gelmemiştir” buyurur (Buhari). Demek ki her peygamberin Deccal’ı farklıdır ve her birinin Deccal’ı onun kendi zamanında yaşamıştır, ama hiçbir peygamber isim vererek bazı kişileri Deccal olarak belirtmemiştir.

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya