İki gün önce bu defa başkentimizde, hem de Ankara'nın merkezinde Pursaklar ilçemizde bir İmam-Hatip öğrencisi oğlumuz okul dönüşü evine gelirken sahipsiz mahalle köpeklerinin saldırısıyla ölümden döndü. Çok şükür canından olmadı ama uğradığı bu saldırı ile yaşadığı TRAVMANIN psikolojik etkileri belki de ömür boyu onun aklında ve ruhunda silinmez izler bırakacaktır.
03.12.2021 04:38
1 yorum
247 okunma
Kör ve Sağır Eden Aşırı Hayvan Sevgisi
Kemal Cengiz

İki gün önce bu defa başkentimizde, hem de Ankara'nın merkezinde Pursaklar ilçemizde bir İmam-Hatip öğrencisi oğlumuz okul dönüşü evine gelirken sahipsiz mahalle köpeklerinin saldırısıyla ölümden döndü. Çok şükür canından olmadı ama uğradığı bu saldırı ile yaşadığı TRAVMANIN psikolojik etkileri belki de ömür boyu onun aklında ve ruhunda silinmez izler bırakacaktır. 

Allah’ım yavrumuza acil şifalar versin. 

Ülke çapında yaşanan bu ibretlik ve nefretlik saldırılar ne ilktir ne de son olacaktır. Bizdeki bu "şuursuz hayvan sevgisi" değişmedikçe bu vahşetler de derinleşerek devam edecektir. 

Peygamber efendimiz, "Bir şeye aşırı sevginiz sizi kör ve sağır eder" (Ebu Davud, 5130) buyuruyor.

İnsanı hayvan kadar sevmeyen, hayvan severlere seslenmek istiyorum:

Allah aşkına !  İnsanların bile kalabalıktan sıkıldığı bu şehirler hayvanların yaşam alanları mıdır? Kediye-köpeğe "can dostlarımız" diyerek sahip çıkıyor, öpüp okşayarak kucaklıyor; yediğinizden yedirip hatta giydiğinizden giydirip evlerinize kadar sokuyorsunuz?

İnsanlardan hiç dostunuz kalmadı mı ki, hayvanları "candostu" ediniyorsunuz. Akıllı insana güveniniz yoksa, akılsız hayvanlara nasıl güveniyorsunuz?

Yüce Allah hayat rehberimiz olan kitabı Kur'an-ı Kerim'de, "Allah'ın yarattığı fıtratı değiştirecek yoktur" (Rum, 30) buyuruyor. 

Sizler bu hayvanları hazır yiyecekler, sofra artığı yemekler, sevdikleri kemikler ile besleyerek değiştireceğinizi mi sanıyorsunuz? 

Belki de biz böyle yaparak. "ekolojik denge" dediğimiz tabiattaki düzeni kendi ellerimizle bozuyoruz.

Bugün sonuçlarını yeni yeni fark etmeye başladığımız dünyamızdaki "iklim değişikliği" felaketini böylece kendimiz hazırlıyoruz. 

Yerlerin-göklerin ve bunlarda canlı-cansız ne varsa hepsinin yaratıcısı olan Yüce Allah, hayat rehberimiz olan kitabı Kur'an-ı Kerim'de, "İnsanların kendi elleriyle yapıp ettikleri yüzünden karada ve denizde düzen bozuldu. Böylece -Allah'a dönüş yapsınlar diye- işlediklerinin bir kısmını onlara tattırıyoruz" (Rum, 41) buyuruyor!     

Bunun en canlı bir örneği de; asrımızın felaketi KORONA değil midir? Bu felâket, "İnsan tab'ına" tiksinti veren yılan-çıyan gibi vahşi hayvan etlerinin bile yenildiği Çin'den çıkıp dünyaya yayılmadı mı? Gözle dahi görülemeyen küçüklükteki Korona mikrobu KOVİD 19, beslenmede bile Allah'ın düzeni olan tabiata (Rum, 30) uymadığımız takdirde, ne büyük felaketler ile karşılaşabileceğimizin ibretlik örneğidir. 

Çağımız insanındaki bu bilinçsiz ve aşırı hayvan sevgisinin, insanlığın başına onulmaz dertler açacağından korkuyorum.

Çocuklarımızda; din-iman, Allah-peygamber aşkı yerini, hayvan sevgisi, kedi-köpek tutkusu aldı. Allah’ım bu körpe dimağların beynine bu kör tutkuyu kimler, nasıl sokabiliyor? Bu iş bu kadar nasıl kolay oluyor şaşıyorum. 

Belki de kuduz köpeği, vebalı kediyi, tifolu fareyi korkmadan ve tiksinmeden kucaklayıp sevecek, hatta ağzında öpecek kadar sevgiyi bu çocuklara bizler aşılıyoruz. 

Gâlibâ insanlar birbirlerine karşı yaptıkları "nankörlükler" yüzünden birbirlerinden nefret etmişler de; sevecek insan bulamadıkları için bu duygusal sevgi enerjilerini boş yere hayvanlara harcıyorlar !

Allah’ım sen bunlara gerçek sevgiyi anlayacak akıl, kavrayacak fikir, görecek basiret ve ferâset ver!

02.12.2021

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü   

 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
1 yorum yapıldı
Yasası çıkarken çoğu susmuştu
Bu hayvan kanunu çıkarken bizler karşı çıktık.kimse oralı bile olmadı.yasadan dolayı gerekli yaklaşımlar yapılamıyor
Yorum Ekleyen: Ali     5.12.2021 08:22:45
Kemal Cengiz
DİĞER YAZILARI

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbulh-Haseki) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya