917 yılının ortalarına gelindiğinde Birinci Dünya Savaşı’nın yıkımları ve muhtemel sonuçları ortaya çıkmaya başlamıştı. İstanbul’da Osmanlı Hariciyesi Hukuk Müşavirliği harıl harıl çalışıyor, savaş sonrası Osmanlı hukukunun korunması için tezlerini hazırlıyorlardı.
20.05.2019 15.27
684 okunma
100. yılında Milli Mücadele ruhu
Zekeriya Kurşun

1917 yılının ortalarına gelindiğinde Birinci Dünya Savaşı’nın yıkımları ve muhtemel sonuçları ortaya çıkmaya başlamıştı. İstanbul’da Osmanlı Hariciyesi Hukuk Müşavirliği harıl harıl çalışıyor, savaş sonrası Osmanlı hukukunun korunması için tezlerini hazırlıyorlardı. Ne de olsa savaşı başlatan Osmanlı Devleti değildi. Padişah ve etrafındakiler, Babıali’nin bürokratları, dört yıl boyunca yaşanan vahşete rağmen hala devletlerarası hukukun egemen olacağını ve bütün kayıplara rağmen masada adil paylaşım sağlanacağını düşünüyorlardı.

Aynı sıralarda savaşın diğer taraflarının bürokratları da faaliyet halindeydi. Alacakları sonucun sarhoşluğu ile ülkeler yıkıp-kuruyor bol keseden coğrafyalar bağışlıyorlardı.

Osmanlı Devleti’ni kafalarında çoktan bitirmişler, Anadolu coğrafyasının nerdeyse bin yıllık sakinleri olan Türkleri nereye hapsedeceklerinin hesapları ile meşguldüler. Osmanlı bürokratları Sevr Anlaşması’nın müsveddesi olan Berlin’i; Osmanlı’yı Kuzey Afrika’dan dışlayan Oshy’yi; Balkanlar’dan silen Atina ve Bükreş’i unutup sahte bir umuda kapılmışlardı. Bu umut 30 Ekim 1918’e kadar sürdü. Sözde savaşı sonlandıran Mondros Anlaşması, bütün devletlerarası teamülleri yok sayıp Osmanlı coğrafyasında ve Anadolu’da yeni ve topyekûn bir işgal başlattı.

Kasım ortalarında İngiltere Siyasi İstihbarat Dairesi tarafından hazırlanan bir rapor; yeni dünya haritasında “Türkiye’nin ve Arap Yarımadası’nın Yerleştirilmesi” başlığını taşıyordu. 25 sahifelik bu raporun tamamı adeta son yüzyıllık Batı mantalitesinin yol haritasını çiziyordu. Milli Mücadele’nin ve Kuva-yi Milliye ruhunun ne anlama geldiğini içimizde, ruhumuzun ta derinliklerinde ve tabi ki beynimizde hissetmek için burada bizi ilgilendiren kısımları paylaşalım.

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
YAZARLAR
...

sanalbasin.com üyesidir

© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya