“Camiyi yık, adaleti yıkma !.”
2.Halife Ömer mesela, adaleti ile tanınır. Hz.Ömer, görevi devrinde adalete önem vermiş, geceleri sokak sokak Medine’yi dolaşırken, ağlayan, sızlayan bir insanın derdi Ömer’in derdi olmuştur. Açları doyurmak, onların neden aç olduklarını bilmek, Ömer’in daha başka bir özelliği olmuştur.
20.05.2019 16.32
1 yorum
2.862 okunma
“Camiyi yık, adaleti yıkma !.”
Av. Sabri Turhan

Her büyük devlet adamının, sultanın veya halifenin kendine özgü hasletleri vardır. Bunlar, o hasletleri ile meşhur olmuşlardır. Ve onlar o hasletleri ile anılırlar.

2.Halife Ömer mesela, adaleti ile tanınır. Hz.Ömer, görevi devrinde adalete önem vermiş, geceleri sokak sokak Medine’yi dolaşırken, ağlayan, sızlayan bir insanın derdi Ömer’in derdi olmuştur. Açları doyurmak, onların neden aç olduklarını  bilmek, Ömer’in daha başka bir özelliği olmuştur.

Çok eski yıllarda rahmetli Cüneyt Gökçer’in başrolünü oynadığı ve Hz.Ömer’ i anlatan bir filmde Ömer,  bir kadının aç çocuklarını biraz sonra yemek pişecek diye umutlandırıp uykuda kalmayı sağlayıp yemeği sabaha havale eden halini, yoldan geçerken görür. Kadın ateşte su ve suyun içinde taş kaynatmaktadır. Çocuklar; “annem ateşe yemeği koydu, birazdan pişer yeriz” diye umutlanırken  uyuyup kalırlar. Kadın, kahırlana kahırlana  konuşmaktadır. Bir ara da;” Ömer bizi görmez mi” der. Tesadüf bu ya, Ömer de çadırın  arkasında onları dinlemektedir.

Yufka yürekli Ömer, hemen beytülmale gider. Bir çuval unu sırtlanır .Sırtına çuvalı kendisi yüklenir. Hizmetliye veya bir başkasına vermez. Çuvalı kendisi getirir kadına..

Çalışırken devletin mumunu şahsi işine  tercih etmeyecek kadar haka önem veren Ömer’in bir de bu yönü vardır. Kadının  ve çocuklarının aç  kalmasından kendinin sorumlu olduğunu hisseder. Ömer, hem sorumlu, hem de adil bir yöneticidir.

Hz. Ömer’in adalete önem veren daha başka sözleri ve eylemleri de vardır. “Fırat kenarında bir kurt bir kuzuyu yese, adli ilahi bunu Ömer’den sorar “diye hayıflanır. Bir kurt bir kuzuyu yese  Ömer, memleketi  iyi idare edememiştir  O ‘na göre.. İnsanlar arasındaki adaleti  sağlayıp, hayvanlar arasında da  adaleti  sağlamak yani..

Hz.Ömer, bir gün Şam Valisi’ne bir emirname gönderir .Şam’da büyük bir cami yapılmasını ister.Şam Valisi arazi baktırır. Bir yer ararlar. Heyecanla oradaki Müslümanlar hemen yeri bulup caminin inşaatına başlarlar. Heyecan  ve şevk ile arazinin sahibini bulup ondan izin almak akıllarına gelmez.

Tam caminin inşaatının biteceği sırada, uzun zamandır başka yerde olan arazi sahibi çıka gelir.Kendisi bir Yahudidir. Yerine cami yapılmasına razı değildir. Valiye çıkar;” yerimi bana teslim edin. Ben orayı satmıyorum da, cami yapılamasına  izin vermiyorum  da “ der. Kat kat fazla para verseler  bile Yahudi gene razı olmaz. Bütün gayretler boşadır. Yahudi kararından dönmez.

Yerin sahibi durumu halifeye anlatmak için Medine’ye gider. Yahudi, Medine’ye vardığı anda Hz Ömer bir duvara dayanmış oturmaktadır. Bir sarayda değil, bir duvar dibinde yani. Yahudi önce buna şaşırır.

Alalede bir adam gibidir halife.. Şaşalı bir hayatı yoktur. Ömer’e yaklaşır derdini anlatır. Halife, O’nu sabırla dinler. Sağına soluna bakınır .Orada bir kemik bulur. Kemiğin üzerine selam kelamdan sonra, “camiyi yık ama, adaleti yıkma “yazar. Ve "bunu valiye ver der."

Yazıyı niye kemiğe yazdı? Kağıt bulamaz mıydı? Bunun da bir yorumu vardır belki. Bilen bilir.

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
1 yorum yapıldı
"camiyi yık, adaleti yıkma"
Adaletin önemini vurgulayan güzel bir yazı. Sayın üstad, kalemine gönlüne sağlık
Yorum Ekleyen: Necati Kırış     27.5.2019 12:10:57
YAZARLAR
...

sanalbasin.com üyesidir

© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Ahmet Revanlı