Ülkenin fakirlik yıllarıydı. İkinci Dünya Harbi’nin yaydığı sıkıntı, Türkiye’yi de sarsmıştı. Her ne kadar bu harbe girmesek de..
26.12.2021 12:40
2 yorum
841 okunma
“Öküzümüz çift bizim oğlan !..”
Av. Sabri Turhan

Ülkenin fakirlik yıllarıydı. İkinci Dünya Harbi’nin yaydığı sıkıntı, Türkiye’yi de sarsmıştı. Her ne kadar bu harbe girmesek de..

Birinci Cihan Harbi’nin ve Milli Mücadele’nin sıkıntılarını zaten ülkemizden daha tam olarak atamamıştık.

Yörüklerin bir kısmı göçebeliği bırakıp, sahil kesimindeki tarlalarının başına birer dam( ev) yaptırıyordu. Koyun, keçi peşinden, çift peşine düşülecekti. Tarlalar sürülecek, yerine göre; tütün, ekin, susam ve pamuk ekilecekti.

O yıllarda köylerde nüfus azdı. Evler seyrek sepenekti. Bu köydeki insanlar, en uzak köydeki insanları bile tanırdı. Minare köyünden Hacıalilerin  Mehmet Çakal  Yörüklerinin kızı Ayşe’ye talip olmuştu. Ayşenin de Mehmet’in de babaları ölmüştü. İkisinin de ağabeyler vardı.

Birgün Hacıaliler sülalesinden bir grup kadın ile ailenin büyükleri Ayşegil’in damına O’nu istemeye geldiler.

Hani adettir… Böyle durumlarda oturulur, çaylar, kahveler içilir ve ikramlar verilir. Her iki tarafta da tatlı bir heyecan olur. Oturulur eni konu konuşulur.

Sohbet sırasında Ayşe kızın ağabeyi Şükrü Efe, Mehmet’in ağabeyi Hacıalilerin Hamid’e kızlarına nasıl bakacaklarını ve ne ekip biçeceklerini sorar. Hamid de kendinden emin bir şekilde ve kısa keserek; “öküzümüz çift bizim oğlan” der.

“öküzümüz çift” demek, halimiz vaktimiz yerinde, tarlalarımızı kendi mallarımızla, yani kendi öküzlerimizle sürebiliyoruz demektir. Bu, muhtaç olmamaktır.

Bunu bir de tersinden düşünürsek, o yıllarda bir de öküzü çift olmayan, tek öküzü olan çiftçiler vardır. Bunlar fakir insanlardır. İkinci bir öküz alacak kadar parası yoktur onların. Tarla sürülürken, boyunduruğun öbür ucuna, ya bir eşek koşan, ya da yan komşudan ödünç öküz alan garibanlardır bunlar.. Tarlayı boyunduruğa bağlanmış saban demiri sürer. Köylünün istikbali saman demirinin ucundadır. Saban demiri tarlayı ne kadar derin kazarsa, verim o kadar çok olur. Ama bu illa iki öküzün gücüne bağlıdır.

Gene de iki öküzü olan, tek öküzü olana göre daha şanslıdır.

“Bizim oğlan” sözü de bir yakınlık ifadesidir. Bizim oralarda erkekler, büyük küçük farketmeden birbirlerine “bizim oğlan” derler. Küçük  büyüğe “bizim oğlan” dediği gibi, büyük küçüğe de zaten “bizim oğlan” der. Elbette onlar zaten birbirlerinindir. “El oğlu” diyecek halleri yok ya..

Kızlara da “bizim kız” denir, kızların da erkek kardeşlerine “bizim oğlan” dedikleri vardır.

Kardeş olmayanların birbirlerine “bizim oğlan” demesi, ayrı bir ifadedir. İki kişi birbirine “bizim oğlan” diyorsa, birbirlerini kardeş gibi görmelerindendir. Buradaki “bizim oğlan” karşısındakini kardeş saymasındandır. Bu, bir sıcaklık ve samimiyet ifadesidir.

Babam öldüğünde, onu mezara koymadan önce Çaykenarı köyündeki evimizin önündeki dut ağacına tabut içinde yatırdık. Dudun gölgesinde son defa dinlendi babam. O sıralarda babamın küçüğü 1933 doğumlu Hasan Amcamın cep telefonu çaldı. Amcam, adama bir şeyler söyledi. “Biz şimdi bizim oğlanın defin işiyle meşgulüz. O’nu yerine bir koyalım, ben seni sonra ararım.” Dedi. Benim en son duyduğum, “bizim oğlan” sözü bu idi.

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
2 yorum yapıldı
Öküzünüz çift bizim oğlan
Yazlarınızda sadelik ve samimilik,tabiilik insanı kendine yakın hissettiriyor teşekkürler ağabey.
Yorum Ekleyen: İsmail Uygun     9.07.2022 07:43:44
BİZİM OĞLAN
Teşekkür ederim. Bizim öğlan demeyi unutmuştuk. Bazen bizim kız, ziyaretlerine gittiğimde "bizim öğlan hoş geldin" der. Çavdır- Fetiye birbirine çök benzer. İki öküzle ben de çift sürerdim. Fakir fukaraydık ama ağız tadımız iyiydi o günlerde. Ötekileştirme yoktu en azından.
Yorum Ekleyen: Nazım Numanoğlu     26.12.2021 17:27:31
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya