Akif Hem Hayatıyla Hem Eseriyle Güzel İnsan (5)
Değerli arkadaşlar! Sohbetimizin sonuna geliyoruz ama bu arada unutmadan şunu da söyleyeyim. Kimi insan vardır ki, eseri güzeldir, lâkin hayatı berbattır. Kimi insan da vardır ki, hayatı güzeldir, lâkin bir eseri yoktur.
07.02.2019 16.50
1 yorum
736 okunma
Akif Hem Hayatıyla Hem Eseriyle Güzel İnsan (5)
İsmail Aydın

AKİF HEM HAYATIYLA HEM ESERİYLE GÜZEL İNSAN

                Değerli arkadaşlar! Sohbetimizin sonuna geliyoruz ama bu arada unutmadan şunu da söyleyeyim. Kimi insan vardır ki, eseri güzeldir, lâkin hayatı berbattır. Kimi insan da vardır ki, hayatı güzeldir, lâkin bir eseri yoktur. Akif’in hem hayatı güzeldir, hem de eseri güzeldir. Akif inandığı gibi yazmış, yazdığı gibi yaşamıştır. Bu yönüyle Akif örnek alınacak bir şahsiyet ve eseri Safahat güvenle okunacak bir kitaptır. Yalnız okumak için biraz sabırlı olacak ve esnasında lügat bulunduracaksınız. Akif:

Toprakta gezinen gölgeme toprak serilince

Zaman er geç şu heyulâyı da silecektir.

Hayırla anılmak! En büyük sa

adet budur amma

Sessiz yaşadım kim beni nerden bilecektir.

 

Vefatında ona sahip çıkan gençlik bu gün onu tanıyor, tanımaya çalışıyor, ruhuna Fatihalar gönderiyor.

 

                               ATİYİ KARANLIK GÖREREK AZMİ BIRAKMAK

                Değerli arkadaşlar! Şimdi yukarıda söz verdiğim şekilde Âtiyi karanlık görerek azmi bırakmak şiirini takdim etmek istiyorum.

                Değerli arkadaşlar! Bu şiir ümit, azim, irade şiiridir. Bu şiir kuvvet, kudret, azamet şiiridir. Ben bu şiirden öncelikle bunları öğrendim. Ruha, ümitsizlik denilen o lanetli hastalık çöktü mü, artık vücutta hareket imkânı, çalışma imkânı, gayret gösterme imkânı kalmaz. Bu şiiri ezberlediğimde geleceğe ümitle baktım, irademe haydi dedim ve azmettim. Bu şiir ruhuma, zihnime, dimağıma bir zindelik verdi. Kendimi daha bir kuvvetli hissettim. Derslerimdeki zor konuları anlamaya çalışırken, başlangıçtakine nazaran kendimi bir pehlivan gibi hissediyordum. Eh, artık bunlar da başarılı olmak için elzem şeylerdi ve artık hepsi kontrolüm altındaydı.

                Sevgili arkadaşlar! Emin olunuz, Safahat’la tanışmamış ve her daim ümitli ve azimli olmamızı bildiren, “Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyiniz” ayetini okumamış olsaydım ve Akif’in “Âtiyi karanlık görerek azmi bırakmak” isimli şiiriyle bu ayete yapmış olduğu tefsir mahiyetindeki açıklamaları okumamış olsaydım, hayat yolunun henüz başında iken karşılaştığım o zorluklarla baş edemez, gayya kuyusundan çıkamaz ve hayatta dikiş tutturamazdım. Söylemeye gerek yok ki, Safahat’la tanıştıktan sonra iş değişti. Sözünü ettiğim bu şiiri özellikle okumanızı ve ezberinize almanızı istiyorum. İnsan hayatta her şeyini kaybedebilir. Parasını, işini, eşini hülasa her şeyini! Ne gam! İnsan bu kaybettiklerini günün birinde veya hayatının ileriki dönemlerinde mutlaka yeniden kazanabilir. Bunun biricik şartı ümidini yitirmemektir. İnsana kaybettiklerini kazandıracak yegâne şey ümididir. Yeter ki insan ümidini kaybetmesin. Ümidini yitirmeyen insan iradesine haydi der, daha büyük bir azimle çalışmaya koyulur. Başarı arkasından gelir. Evet!

                Âtiyi karanlık görerek azmi bırakmak…

                Alçak bir ölüm varsa eminim budur ancak

 

                 Dünyada inanmam, hani görsem de gözümle:

                İmanı olan kimse gebermez bu ölümle:

 

                Ey dipdiri meyyit, “İki el bir baş içindir”,

                Davransana… Eller de senin, baş da senindir!

 

                His yok, hareket yok, acı yok… Leş mi kesildin?

                Hayret veriyorsun bana… Sen böyle değildin.

 

                Kurtulmaya azmin neye bilmem ki süreksiz?

                Kendin mi senin, yoksa ümidin mi yüreksiz?

 

                Âtiyi karanlık görüvermekle apıştın

                Esbabı elinden atarak ye’se yapıştın!

                …….

                Ye’s öyle bataktır ki; düşersen boğulursun

                Ümmide sarıl sımsıkı, seyret ne olursun!

 

                Azmiyle, ümidiyle yaşar hep yaşıyanlar;

                Me’yus olanan rûhunu, vicdanını bağlar

                ……..

                Husrana rıza verme!.. Çalış… Azmi bırakma!

                Kendin yanacaksan bile evladını yakma!

 

                Evler tünek olmuş, ötüyor bir sürü baykuş…

                Sesler de: “Vatan tehlikedeymiş… Batıyormuş!”

 

                Lâkin, hani şu milyonları örten yığından,

                Tek kol da “yapışsam…” demiyor bir tarafından!

 

                Sahibsiz olan memleketin batması haktır;

                Sen sahibolursan bu vatan batmayacaktır.

 

                Feryadı bırak kendine gel, çünkü zaman dar…

                Uğraş ki; telâfi edecek bunca zarar var.

 

                Feryadı ile kurtulması me’mul ise haykır!

                Yok, yok! Hele azmindeki zincirleri bir kır!

 

                “İş bitti… Sebatın sonu yoktur!” deme, yılma!

                Ey millet-i merhume, sakın ye’se kapılma!

                Hepinize sevgiler ve saygılar.
 

27.12.2018
İsmail AYDIN

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
1 yorum yapıldı
Âlâ
Âlâ vesselam.
Yorum Ekleyen: Şakir Albayrak     7.2.2019 23:48:46
İsmail Aydın
DİĞER YAZILARI

İSMAİL AYDIN KİMDİR?

İsmail Aydın, Hukukçu yazar. Anacığının anlatımına göre koç katımında doğmuş. Koç katımı, Yozgat’ta ekim ayının sonu ile kasım ayının başında olur. Dolayısıyla doğum günü belli değil ama Aydın, doğum günü olarak 29 Ekimi benimsiyor. Koç katımı, döl almak üzere erkek koyunun (Koç) dişi koyunlar arasına bırakılmasına denir.

Peki, hangi yılın koç katımı? O da belli değil. 1950 olabileceği gibi 1949’a da ihtimali var. Her nasılsa nüfusa 08.02.1953 D.lu olarak tescil edilmiş. Yaşı küçük diye ortaokula kabul edilmemiş, bu defa da mahkeme kararıyla, ay ve gün sabit kalmak üzere 1950 olarak tescil edilmiş. İsmail Aydın, doğum gününün bile doğru dürüst kayıt altına alınamayışını, okur-yazar olmayan tolumun  “hal-i pürmelâli” olarak niteliyor.

İsmail Aydın İlkokulu Sorgun’a bağlı Temrezli köyünde, ortaokul ve liseyi Yozgat’ta okudu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1977 yılında mezun oldu. Yedek subay olarak yaptığı askerlik görevinden sonra Sorgun’da altı yıl avukatlık yaptı. Ekim 1986’da Diyarbakır / Bismil’de Noter oldu. Kastamonu/Tosya, Bolu ve Ankara’da çalıştı, 2015 Şubatında emekliye ayrıldı.

İsmail Aydın çilekeş Anadolu’nun yanık sesi olarak çıkıyor karşımıza. Türkiye’mizin karşı karşıya bulunduğu sorunlara ilişkin çözüm önerileri sunuyor. Üzerine titrediği kesim Gençlik. Ağırlıklı olarak üzerinde durduğu sorun Eğitim.

İsmail Aydın, fakülte yıllarından itibaren yazı hayatının içinde oldu. İlk gençlik yıllarıyla beraber memleket meseleleriyle ilgilendi. Tartışmalı radyo ve televizyon programlarına katıldı. Çeşitli dergi ve gazetelerde yazıları yayımlandı. Şubat 2013’ten beridir, internet ortamında yayın yapan Ana Haber Gazete’de yazmaya devam ediyor.

Meteorolojinin Sesi Radyosu’nda 2013-2016 yılları arasında yayınlanan Kıssadan Hisseler Programı’nın yapım ve sunuculuğunu üstlendi. Türkiye Noterler Birliği’nin Meslekî Forum Sitesi’nde anılarını yazdı.

Ağustos / 2016’da “Batı’nın Gücü Nereden İleri Geliyor?”, Kasım 2016’da “Yeniden Yükselişe Doğru”, Şubat 2017’de “Umut Ülke Türkiye”, Mayıs 2017’de “Bir Noterin Anıları”, Ağustos 2017’de “Kaybettiklerimiz”, Ocak 2018’de “Kıssadan Hisseler”, Mart 2018’de “Niçin Akif? Niçin Safahat?” isimli kitapları yayımlandı.

Yazı hayatını ve kitap çalışmalarını sürdüren İsmail Aydın evli ve dört çocuk babasıdır.

YAZARLAR
...

sanalbasin.com üyesidir

© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya