Protein kaynağı gıdaların ve enerji kaynağı gıdaların aynı anda alınması tavsiye edilmektedir. Aynı anda alındığı zaman faydası olmaz gibi bilgiler uç bilgilerdir.
07.03.2022 05:22
1 yorum
240 okunma
Sağlıklı Beslenme Konusu İle İlgili Bilinmesi Gereken Bazı Bilgiler
Necdet Ergün

Protein kaynağı gıdaların ve enerji kaynağı gıdaların aynı anda alınması tavsiye edilmektedir. Aynı anda alındığı zaman faydası olmaz gibi bilgiler uç bilgilerdir. Faydası olur.

Protein ve yağca zengin bir gıdanın hacminin az olmasına rağmen, daha fazla hacimli karbonhidratça zengin bir gıda ile aynı tokluğa sebep olmaktadır.

Yani karbonhidratça zengin gıdalardan daha fazla yendiği zaman tokluk oluşmakta bu daha fazla kalori alımına ve kilo almaya sebep olmaktadır. Bilhassa beyaz undan yapılan bütün gıdalar. Beyaz ekmek birinci sıradadır. Hiç yemeyeceğiz anlamında anlaşılmamalıdır.

Fazla yediğimiz zaman kilo aldıracağını bilip ölçülü yemesini bileceğiz.

Enerji yetersizliğinde; büyüme geriler, cinsel olgunluk geriler, emziren annelerde süt düşer, ketozis meydana gelir.

Bir insanın enerji ihtiyacını; alınan gıdalarda ki enerji miktarı, hava sıcaklığı, insanın yaşı ve enerjiyi nerede kullanacağı etkiler. Ayrıca kişinin bedenen çalışıp çalışmadığı da etkiler. Kilo arttıkça enerji ihtiyacı da artar. Kilosu fazla olan kişiler daha fazla yemek yer.

Kışın enerjisi yüksek gıdalar, yazın enerjisi düşük gıdalar yenmelidir. Soğukta enerjiye ihtiyaç vardır. Buradan kışın yüksek enerjili bol gıda almak anlamı anlaşılmamalıdır. Bir günde aldığımız kalori verdiğimiz kaloriden fazla ise kışında yazında kilo alırız. Her şeyde ölçülü olmalıyız.

Kas şekerlerindeki düşme nedeniyle asitlik artar. Sonuçta solunum enfeksiyonları artar.

Lifli gıdaların önemi: İnsan, yeterli miktarda lifli gıda almadığı zaman ishal olmakta, mide de asidosis ve hazım bozuklukları meydana gelmektedir.         

Karbonhidratlı gıdalar; midede asitliği artırır. (bütün hububatlar arpa, buğday, çavdar, mısır,), patates, şeker, tatlı meyveler

Midede asitliğin artması asidozun oluşmasına sebep olur.

Midede asitlik düzene girerse iştah artar.

Fazla karbonhidrat, nişastaca ve şekerce zengin gıdalardan fazla yenirse midede tembellik artar.

Enerjisi yüksek gıdalar iştahı keser. Çevre sıcaklığı yüksekse iştah azalır, sıcaklık azsa iştah artar. Ayrıca hastaların iştahı az olur.

Fazla ve az nem ve havasızlık ta gıda tüketimini azaltır. 

Ne kadar çeşitli gıda alınırsa iştah o kadar artar.

Yeterli su içilmezse gıda tüketiminde %15-20 azalmaya sebep olur.

 

Mağnezyum: Vücutta osmotik basıncın dengelenmesinde ve asit-baz dengesinin korunmasında etkilidir. Süt mağnezyumca fakirdir. Tek yönlü beslenmemelidir. Baklagiller, kepek ve yağlı tohum küspeleri hayvansal gıdalardan daha fazla mağnezyum içerir.

Kükürt: Tahıllarda kükürt azdır. Kükürt: Proteinin yapısında vardır. Baklagiller, yağlı tohumlar, et ürünleri kükürtçe zengindir. Genellikle eksikliğine rastlanmaz. Tahıl ağırlıklı beslenmede dikkatli olunmalıdır.  

Süt, bir protein kaynağıdır. Sütün hiçbir faydası yoktur gibi abuk sabuk bilgiler yanlıştır. Sütün alerjiye sebep olma etkisi ve diğer olumsuzlukları anlatılabilir. Ancak hiçbir faydası yoktur gibi ifadeler yanlıştır. Tabii ki probiyotik ve prebiyotik olan mayalanma sonucu elde edilen yoğurt ve peynir yemek tercih sebebidir.

Proteinler enerji açığını kapatmada kullanılabilir.

Ancak, protein açığı protein içeren besinlerden başka hiçbir besin maddesi ile giderilemez.

            Proteinler aminoasitlerden meydana gelir.

Aminoasitler, protein hücrelerinin yapı taşlarıdır. Yıpranan dokuların onarımında kullanılır.

            Gençlerin protein ihtiyacı fazladır. Gençler biyolojik değeri yüksek proteinlerden yeterince almalıdır. Yumurta, yoğurt, süt gibi.

            Şekerli ortamda asitlik arttığı için ve diğer karbonhidratlar bulunmadığı için protein alımı güçleşir.

            Tahıllar fosforca zengindir.

Baklagiller kalsiyumca zengindir.

            Potasyum: Tahıl ağırlıklı beslenmede eksikliği görülebilir

İyot: Eksikliğinde troid bezi büyümesi olur.

Tuz: Fazla tuz vücut sularının osmotik dengesini bozar. Sıcak günlerde terleme ile tuz kaybı olur. Tuz ihtiyacı mevsime göre ve hava sıcaklığına göre değişir. Tuzun fazlası zehir etkisi yapar. Fazla tuzlu gıda yendiği zaman mutlaka su içilmelidir.

A vitamini noksanlığı: Deride kepeklenmelere, tırnak bozukluklarına, kilo kaybına ve gece körlüğüne sebep olur.

E vitamini: Tahıllar, yağlı tohum küspeleri ve yeşil otlar E vitamini bakımından zengindir. E vitamini üreme fizyolojisi ve kasların faaliyeti için gereklidir.

Tahıllar: B grubu vitaminler ve fosforca zengindir. Tahıllarda ki kepek fosforca zengindir. Bir ton buğdaydan 150-160 kg kepek çıkmaktadır.

Buğday ve unundan yapıların gıdaların fazlası iştahı keser, hazımsızlık ve şişme meydana getirir. Undan yapılan gıdalar fazla tüketilirse sindirim sistemi rahatsızlıklarına sebep olur. Buğday, Vitamin B kompleksince zengindir.

Yulaf: Yağ bakımından buğdaygiller arasında en zenginidir.

Mısır: % 9 oranında ham protein içerir. Nişasta bakımından buğdaygiller içinde en zenginidir. Protein oranı düşüktür, ancak enerji değeri en yüksek olanıdır. Gereğinden fazla tüketilirse bakır eksikliğine sebep olur.

Sağlıklı günler dileğimle.

Necdet ERGÜN

Ziraat Yüksek Mühendisi

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
1 yorum yapıldı
Teşekkürler
Ne güzel bilgiler. Ömrüne bereket Ağabey
Yorum Ekleyen: Mustafa Yıldız     13.03.2022 12:07:02
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya