Camp David’den Mekke’ye: İstanbul’un fethini yeniden hatırlamak
Önce Türkiye ve genel olarak İslam dünyası 29 Mayıs’ta İstanbul’un fethinin 566. yıldönümünü hatırlayacağız. Bugün, dostlar sevinecek, düşmanlar endişelenecektir. Fakat ardından rövanşı gelecektir. 30 Mayıs’ta Mekke’de, -evet yanlış okumadınız Mekke’de- yapılacak Körfez İşbirliği Teşkilatı ve Arap Birliği zirvesi Basra Körfezi’ndeki yangına körükle katkı verecektir.
29.05.2019 13.32
1.188 okunma
Camp David’den Mekke’ye: İstanbul’un fethini yeniden hatırlamak
Zekeriya Kurşun

Önce Türkiye ve genel olarak İslam dünyası 29 Mayıs’ta İstanbul’un fethinin 566. yıldönümünü hatırlayacağız. Bugün, dostlar sevinecek, düşmanlar endişelenecektir. Fakat ardından rövanşı gelecektir. 30 Mayıs’ta Mekke’de, -evet yanlış okumadınız Mekke’de- yapılacak Körfez İşbirliği Teşkilatı ve Arap Birliği zirvesi Basra Körfezi’ndeki yangına körükle katkı verecektir.

Maalesef, aynı gemide yolculuk yapan bu güruhun kör taassubundan kaynaklanan kavgaları yüzünden battıklarını da anlayamayacaklardır. Bizi de batıracaklardır. Zira son yüzyıl boyunca aynı gemide yolculuk yapmalarına rağmen, müşterek bir tarihleri olduğunu unutup kendilerine yeni, sunî tarihler uydurmuşlardır.

Oysa tarihteki hatalar, insanoğlu ders alamadığı için tekerrür eder. Bu tekerrürden menfaat umanlar da tarihten ders alınmasını türlü türlü hileler ile önler.

Sayısını unuttuğumuz müdahaleleri ile Körfez’i istila edenlerin yeniden attıkları savaş naralarının iki amacı vardır. Birincisi ABD Neoconları’nın ve silah üreticilerinin ihtiraslarını tatmin etmek; ikincisi de İsrail’in yayılmacılığına imkan hazırlamaktır. Elbette İran da masum değildir.

ABD başkanı olduğu günden beri Trump’ın kendi ülkesi için yaptıklarına dair olumlu hiçbir şey duymaz iken; Yemen Savaşı’na verdiği desteği, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak ilan ve Golan tepelerinin İsrail’e hibe etmesini sürekli okuyoruz. Okumakla kalmıyor, yaratılan algı operasyonu ile içselleştiriyoruz. Maalesef Mekke’de yapılacak olan toplantı da bu algı operasyonunun son halkasıdır. İran tehdidi ile Körfez ülkelerine daha fazla silah satışı yapılacak; bu güne kadar İsrail’in haksız yayılmacılığı karşısında endişe duyan Arap liderler de ikna edilecektir. Tarihi hafızalarını yitirmiş, mankurtlaştırılmış kimi Arap liderleri, kutsal ayın kutsal gecesi olan Kadir Gecesi’nde masum halklarını ateşe sürüklerken; ardından yapılacak İslam İşbirliği Teşkilatı’nın görkemli zirvesi ile yaptıklarına tuğ (!) dikeceklerdir.

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
YAZARLAR
...

sanalbasin.com üyesidir

© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya