Mübarek Ramazan bayramı yaklaşıyor. Bayram kelimesinin zihinlerde ve gönüllerde çağrıştırdığı güzellikler, dünya hayatımızda ve ölüm sonrası hayatımızda özlediğimiz sevinç anlarıdır. Bayram, asıl itibariyle katlanılan zahmet, meşakkat, mihnet ve zorlukların sonunda kavuştuğumuz sevinç anlarımızı ifade eder. Allah’ın, kuluna açlığın dayanılmaz ıstırabını tattırdıktan sonra ona tokluğun zevk ve neşesini tattırdığı bir nimetidir, bayram.
12.04.2022 06:15
3 yorum
490 okunma
Bayram, O Bayram Olur
Mustafa Yıldız

 

Mübarek Ramazan bayramı yaklaşıyor.

Bayram kelimesinin zihinlerde ve gönüllerde çağrıştırdığı güzellikler, dünya hayatımızda ve ölüm sonrası hayatımızda özlediğimiz sevinç anlarıdır.

Bayram, asıl itibariyle katlanılan zahmet, meşakkat, mihnet ve zorlukların sonunda kavuştuğumuz sevinç anlarımızı ifade eder. Allah’ın, kuluna açlığın dayanılmaz ıstırabını tattırdıktan sonra ona tokluğun zevk ve neşesini tattırdığı bir nimetidir, bayram.

Zira yaratılışın hikmeti odur ki her şey, zıddı ile daha iyi anlaşılır. Varlık yoklukla, sağlık hastalıkla, zenginlikle fakirlikle, rahatlık yorgunlukla, korku güvenle, dostluk düşmanlıkla, soğuk sıcakla, acı tatlı ile gündüz gece ile… Hâsılı her şey zıddı ile daha iyi anlaşılır. Yaradan böyle yaratmış. Neden öyle? Diye hikmetinden sual etmenin bir anlamı yok. Biz kendimizin niçin yaratıldığımıza ve niçin ölümlü olduğumuza cevap verecek kudrette değiliz. Zaruri bir imandan başka çaremiz yok.

Hayatın bu diyalektiğini bilenler bayram yapacakları sevinç anlarını özgür iradeleriyle inşa edebilirler. Bunu göz ardı edip ke-en-lem-yekün ( hiçbir şey olmamış, hiçbir şey ve sorumluluk yokmuş) gibi yaşayanlar ise bu inşayı yapamazlar ve acı sonlarla karşılaşmaktan kendilerini kurtaramazlar. Cennet ve cehennem hayatı böyle bir sonuçtur.

İnsanlığın gerçek bayramı, Hirâ-Nûr dağından doğan güneşin aydınlattığı zifiri karanlık bir dünyayı ve vicdanları aydınlatmasıyla oldu.

Şair (rahmet üzerine olsun) boşuna demedi:

“On dört asır evvel, yine bir böyle geceydi,
Kumdan, ayın on dördü, bir öksüz çıkıverdi!
Lâkin o ne hüsrandı ki: Hissetmedi gözler;
Kaç bin senedir, hâlbuki bekleşmedelerdi!
Nerden görecekler? Göremezlerdi tabî'î:
Bir kere, zuhûr ettiği çöl en sapa yerdi;
Bir kere de, ma'mure-i dünyâ, o zamanlar,
Buhranlar içindeydi, bugünden de beterdi.
Sırtlanları geçmişti beşer yırtıcılıkta;
Dişsiz mi bir insan, onu kardeşleri yerdi!
Fevzâ bütün âfâkını sarmıştı zemînin
Salgındı, bugün Şark'ı yıkan, tefrika derdi.

Derken, büyümüş, kırkına gelmişti ki öksüz,
Başlarda gezen kanlı ayaklar suya erdi!
Bir nefhada kurtardı insanlığı o ma'sum,
Bir hamlede kayserleri, kisrâları serdi!
Aczin ki, ezilmekti bütün hakkı, dirildi;
Zulmün ki, zevâl akılına gelmezdi, geberdi!
Âlemlere, rahmetti, evet, Şer'-i mübîni,
Şehbâlini adl isteyenin yurduna gerdi.
Dünya neye sâhipse, onun vergisidir hep;
Medyûn ona cem'iyyeti, medyûn ona ferdi.
Medyûndur o ma'sûma bütün bir beşeriyyet...
Yâ Rab, bizi mahşerde bu ikrâr ile haşret.”

EN BÜYÜK BAYRAM

En büyük bayram ne zaman biliyor musunuz?

Hiçbir gözün görmediği,

Hiçbir kulağın işitmediği,

Hiçbir insanın hatır ve hayaline getiremediği;

Genişliği gökler ve yer kadar olan;

Sınırsız özgürlüğün bulunduğu,

Her nimete ve mutluluğa zahmetsizce ulaşıldığı;

Hiçbir baş ağrısı, sıkıntı yorgunluk ve üzüntünün olmadığı ebedi mutluluk mekânında ( cennette): Kulların, yüzleri sevinçten ve mutluluktan parlayarak Allah’u Zü’l Cemâl’in seyrine dalarken o cenneti unutup kendilerinden geçtikleri mutluluk zamanıdır. Bayram o bayram olur.

Ömrünüz Ramazan, hayatınız bayram, yeriniz cennet olsun.

 

 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
3 yorum yapıldı
Teşekkürler Sayın Mustafa Hocam
Teşekkürler sayın Mustafa Hocam
Yorum Ekleyen: Tevfik Aydoğan     16.04.2022 09:41:04
Taa Yürekten.
Bütün benliğimizle AMİN diyor, saygı selam ve sevgilerimi sunuyoruz efendim.
Yorum Ekleyen: Hüseyin AYAZ     14.04.2022 09:24:33
Güzel İnsan Güzel Söyler
Can ü gönülden yapılmış duaya can ü gönülden amin deriz. Merhum Akif'i anmanız da güzel olmuş. Yüreğinize sağlık.
Yorum Ekleyen: İsmail Aydın     13.04.2022 18:22:34
Mustafa Yıldız
DİĞER YAZILARI

MUSTAFA YILDIZ KİMDİR?

Mustafa Yıldız 1951 yılında Konya'nın Kulu İlçesinin Hisar köyünde doğdu.1963 yılında İlkokuldan mezun olduktan sonra birkaç yıl Arapça okudu.

1967–1968 ders yılında Ankara İmam-Hatip Okulu'na girdi. 1973–1974 yılında bu okuldan mezun olduktan sonra Ankara merkezinde İmam-Hatip olarak memuriyete başladı. Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi'ne girdi. Bir yandan memuriyetini sürdürürken diğer yandan öğrenimini sürdürerek mezun oldu.

1981 yılında Erzincan'da kısa dönem askerlik görevini yaptı.

1983 yılında Diyanet işleri Başkanlığı adına Almanya'ya Din Görevlisi olarak gitti. 1988 yılında yurda dönen Yıldız, Diyanet İşleri Başkanlığı'nda Süreli Yayınlar bölümünde Diyanet Gazetesi, Diyanet Çocuk Dergisi... Gibi yayınların hazırlanmasında çalıştı ve adı geçen yayın organlarında yazılar yazdı.

Bir yıl sonra1989 Eylülünde istifa ederek serbest ticarete atıldı. Bu tarihten sonra aktif siyasete atılarak, belediye başkanlığı adaylığı, milletvekili adaylığı ve on yıl boyunca bir partinin Ankara İl Başkanlığını yaptı.

2003 yılında ticaret ve siyasetten ayrılan Mustafa YILDIZ, açıktan atama ile Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Daire Başkanlığı nezdinde göreve başladı. 2 yıl sonra adı geçen dairede Kamuoyu Değerlendirme Şube Müdürü olarak 12 yıl boyunca anket çalışmalarını ve sanat sergilerinin yöneticiliğini yaptı. Petek adlı şiir kitabını bu görevinde iken yayımladı.

Belediyedeki görevine başladıktan kısa bir süre sonra Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Bölümünde master yaptı.

Mustafa Yıldız’ın yayımlanmış 2 kitabı ile yayımlanmamış 5 kitabı; çok sayıda dini, sosyal ve kültürel içerikli yayınlanmış makalesi bulunuyor.

60’lı yıllardan beri muhtelif yayın organlarında şiirler ve yazılar yazmaktadır. Yeniden Milli Mücadele ve Pınar dergilerinde şiir ve yazıları yayımlanan Yıldız, AnaHaberGazete internet gazetemizin de köşe yazarıdır.

Mustafa YILDIZ, Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı mütevelli heyet üyesidir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığında Şube Müdürü görevinden emekli olan Mustafa Yıldız, 4 çocuk ve 7 torun sahibidir. Ankara’da ve Konya’nın Kulu ilçesinde ikamet etmektedir.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya