Size bu yazımda benden daha iyi bildiğiniz ve daha iyi yorumladığınız dünya ve ülke meselelerinden bahsetmeyeceğim.
30.05.2019 11:56
1 yorum
1.582 okunma
Ölme de Görelim
Mustafa Yıldız

        Size bu yazımda benden daha iyi bildiğiniz ve daha iyi yorumladığınız dünya ve ülke meselelerinden bahsetmeyeceğim.

         “Dünya iyilerin yüzü suyu hürmetine ayakta duruyor” denilen iyileri istisna ederek Asr Suresindeki “İnsanların çoğu ziyandadır” ayetinin ilham ettiği bazı gerçekleri, bilmediğiniz için değil, önce nefsime sonra size hatırlatmak görevi ile hatırlatmak istiyorum.

         Yalanı, iftirayı, hasedi, nankörlüğü, ikiyüzlülüğü, fitne ve fesadı ahlak edinmiş bedbahtların içinde yüzdükleri mahşeri anlatmayacağım.

         Tezatlar mahşerinde yaşıyoruz. Güzellikle çirkinlik. İyilikle kötülük gece ile gündüzün tezadı gibi zamanın mecrasında durmaksızın cereyan ediyor. Buna tezat dememe bakmayın, aslında yaratılışın gerçeğidir bu.

         Bir tarafta sağlık, bir tarafta hastalık, bir tarafta mutluluk bir tarafta mutsuzluk, bir tarafta açlık bir tarafta tokluk, bir tarafta dostluk bir tarafta düşmanlık, bir tarafta cinayet bir tarafta hayat kurtarma. Bir tarafta güven ve huzur bir tarafta güvensizlik, bir tarafta barış bir tarafta savaş, bir tarafta esenlik bir tarafta yaşanan cehennemi bir hayat. Doğumuyla yeni bedenler hayat veren mutlu kadınlar Ölürken bile doğuran kadınlar, doğarken veya doğmadan ölen çocuklar, doğduktan sonra hayat tomurcuğu halinde canilerce söndürülen çocuklar.

         Tokları doyurmak için açların öldürülmesinin amaçlandığı bir dünya.  Cehennemin ortadan kalkmasını isteyenlerin vicdanı bütün bunları gördükten sonra “Yarabbi cenneti de, cehennemi de boşuna yaratmadın” demekte.

         Demek ki biz bu tezatlar mahşeri içinde selamete giden yolu bulmak üzere bu cihana gönderilmişiz. Yazık ki insanların çoğu bundan gafildir.

         Önce cennet hayatı bahşedilip sonradan cennetten çıkarılan babamız ve anamıza yüce Yaradan ” Haydi gidin kendinize elleriniz le cennet misali bir dünya kurun bakalım!” Demekle yeryüzünü cehennem haline değil, cennet haline getirmemizi istemektedir. Cehennemden çıkarılsaydık “Haydi gidin yeryüzünü cehenneme çevirin mi diyecekti?” Haşa! Madem çıktığımız yer cennettir o halde cennete doğru yol almak gerekmektedir.

         Bu, dünyanın ıstıraplarını dindiren ve mazlum, mağdur, hasta, yaralı, borçlu, dertli, kederli insanlara çare olmak çabası içinde olan Müslümanlar olmakla elde edilir. Birçok emsalleri gibi ANADOLU VAKFI da bunun için var. Allah’ın bize ihtiyacı yok, onun istediği kullarının derdine derman olmaktır.

         Dönüp kendimize baktığımızda yaratılışın gayesini unutmuş çoğunluklar olduğumuzu görüyoruz. Yaratılırken bizim bizden haberimiz yoktu. Ölmek istemediğimiz halde bile ölerek hayattan kopuyoruz. Bu bile “O halde dünyaya niye geldik, ne için geldik?” sorularını sordurmaz mı? 

         Biz bilmiyorduk. Lakin yaratan, elçi ve mesaj gönderdi. Vazifemizin kulluk olduğunu bildirdi. Onun bizim kulluğumuza ihtiyacı mı var? Haşa! Bizim ona kulluk etmeye ihtiyacımız var.

         Biz bir kalemiz. O kalemin yazacakları, yeri göğü doldurur. Bütün kitaplar ve kâinat kitabı o kalemden sudur eder. Bu yüzdendir ki Rabbimiz Kalem Suresinde kalem’e yemin etmiştir.

         Bir kalem hiç yazmasa neye yarar? İçindeki kâinat ve ahiret bilgisi nasıl ortaya çıkar? Madem insan bir kalemdir o halde yazacak. Kul olmanın gereğidir bu.

         Ey insan! İçinde inanç varsa onu açığa çıkar, gereğini yap! Yazmayan kalem gibi olma! Bir işe yaramadıktan sonra yok mesabesinde bir adam olursun.          Yapmadığın zaman iman kalbinde kökleşmemiş demektir. İman yoksa cennet de yok sana! Varsa, eninde sonunda ona gidersin. Yoksa sen “cennet cehennem ahiret yok” mu diyorsun? Al sana ölüm! Hadi ölme de görelim!

         Allah hepimizi kendilerinden razı olduğu kullarından eylesin!

         Ramazanınız, Leyle-i Kadir’iniz Bayramınız mübarek olsun.

 

 

 

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
1 yorum yapıldı
Dünya
Dünya kelimesinin ...kökü....DENİ...dır ...aşağılık...demektir. Başka Ne yapacak ki... Yapacağı budur...
Yorum Ekleyen: Harun Ercan     5.06.2019 09:14:07
Mustafa Yıldız
DİĞER YAZILARI

MUSTAFA YILDIZ KİMDİR?

Mustafa Yıldız 1951 yılında Konya'nın Kulu İlçesinin Hisar köyünde doğdu.1963 yılında İlkokuldan mezun olduktan sonra birkaç yıl Arapça okudu.

1967–1968 ders yılında Ankara İmam-Hatip Okulu'na girdi. 1973–1974 yılında bu okuldan mezun olduktan sonra Ankara merkezinde İmam-Hatip olarak memuriyete başladı. Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi'ne girdi. Bir yandan memuriyetini sürdürürken diğer yandan öğrenimini sürdürerek mezun oldu.

1981 yılında Erzincan'da kısa dönem askerlik görevini yaptı.

1983 yılında Diyanet işleri Başkanlığı adına Almanya'ya Din Görevlisi olarak gitti. 1988 yılında yurda dönen Yıldız, Diyanet İşleri Başkanlığı'nda Süreli Yayınlar bölümünde Diyanet Gazetesi, Diyanet Çocuk Dergisi... Gibi yayınların hazırlanmasında çalıştı ve adı geçen yayın organlarında yazılar yazdı.

Bir yıl sonra1989 Eylülünde istifa ederek serbest ticarete atıldı. Bu tarihten sonra aktif siyasete atılarak, belediye başkanlığı adaylığı, milletvekili adaylığı ve on yıl boyunca bir partinin Ankara İl Başkanlığını yaptı.

2003 yılında ticaret ve siyasetten ayrılan Mustafa YILDIZ, açıktan atama ile Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Daire Başkanlığı nezdinde göreve başladı. 2 yıl sonra adı geçen dairede Kamuoyu Değerlendirme Şube Müdürü olarak 12 yıl boyunca anket çalışmalarını ve sanat sergilerinin yöneticiliğini yaptı. Petek adlı şiir kitabını bu görevinde iken yayımladı.

Belediyedeki görevine başladıktan kısa bir süre sonra Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Bölümünde master yaptı.

Mustafa Yıldız’ın yayımlanmış 2 kitabı ile yayımlanmamış 5 kitabı; çok sayıda dini, sosyal ve kültürel içerikli yayınlanmış makalesi bulunuyor.

60’lı yıllardan beri muhtelif yayın organlarında şiirler ve yazılar yazmaktadır. Yeniden Milli Mücadele ve Pınar dergilerinde şiir ve yazıları yayımlanan Yıldız, AnaHaberGazete internet gazetemizin de köşe yazarıdır.

Mustafa YILDIZ, Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı mütevelli heyet üyesidir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığında Şube Müdürü görevinden emekli olan Mustafa Yıldız, 4 çocuk ve 7 torun sahibidir. Ankara’da ve Konya’nın Kulu ilçesinde ikamet etmektedir.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya