Bayram; ferahlık ve dinginliğe ulaşma, bütün aile bireylerinin mutluluğu, küslerin barışması, bayram namazı kılınması, can-ı gönülden yalvarış, dua, büyüklerimize saygımızı gösterme, en güzel elbiselerimizi giyme, Allah’ı ve fakirleri, yoksul insanları daha bir içten ve karşılıksız hatırlama, yılda bir kere nadiren gördüğümüz gönül dostlarımızla en samimi bir şekilde konuşma demektir.
01.05.2022 05:06
454 okunma
Bayram ve Bayramlarımız
Durdu Şahin

Bayram; ferahlık ve dinginliğe ulaşma, bütün aile bireylerinin mutluluğu, küslerin barışması, bayram namazı kılınması, can-ı gönülden yalvarış, dua, büyüklerimize saygımızı gösterme, en güzel elbiselerimizi giyme, Allah’ı ve fakirleri, yoksul insanları daha bir içten ve karşılıksız hatırlama, yılda bir kere nadiren gördüğümüz gönül dostlarımızla en samimi bir şekilde konuşma demektir.

Bayramlar, dinî ve millî sevinç ve mutluluk günlerimizdir.

Dinî bayramlarımız denilince bir ay oruçtan sonra bedenimizi de ruhumuzu da kötülüklerden, hasis ve bağnaz düşünmelerden, basit kurnazlıklardan, kinden ve kibirden arındırarak kavuştuğumuz Ramazan Bayramı ile, Allah’a kurbanımızı sunarak bir kere daha bağlılığımızı ilan eylediğimiz, ferahladığımız ve sürur bulduğumuz, sadece Allah rızası için sunduğumuz  kurban etinden fakirlere ulaştırarak fakirin, fukaranın sofrasını şenlendirmenin tadına vardığımız Kurban Bayramı hatırlanır…

Tabi ki bir de millî bayramlarımız var. Milletçe kurtuluş, sevinç ve mutluluk kaynaklarımız 23 Nisan Milli  Egemenlik Bayramı, 30 Ağustos Zafer Bayramı,19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı gibi…

 Millî bayramlarımız da, dinî bayramlarımız da bizi insanlığa, dostluğa, barışa, başarıya ve mutluluğa ulaştırır. Bütün bayramların temelinde toplum fertlerini kaynaştırma, ortak dinî ve millî ülkülerde birleştirme, dostluğu ve birliği pekiştirme hedefi vardır. İnsan, Allah’ını, insanlığını, kendinden başka da dünyada ve ülkesinde insanların yaşadığını bayram günlerinde daha ziyade  fark eyler. Problemler, bayramlardaki görevlerimizi ve insanlığımızı unutturamaz bize. Bayramın güzelliği ve sevinci her probleme galiptir Allah'ın izniyle.

Her Müslüman Türk gibi biz de bayramları en iyi bir şekilde değerlendirmeliyiz. Hem millî hem de dinî bayramlarımızı, o bayramın ruhuna, gereğine ve bizden beklediğine uygun bir şekilde karşılamalıyız. Millî bayramlardan önce tarihimizi hatırlamalı, o bayramı nasıl ve hangi fedakârlıklar sonunda kazanmış ve hak eylemişiz ona bakmalı, o bayramı bizlere kazandıran ecdadımızı her daim hayırla anmalıyız. Arkadaşlarımızı, dostlarımızı, büyüklerimizi aramalı, bayram sevinci ve mutluluğumuzu onlarla kuvvetlendirmeliyiz. Öğretmensek, millî bayramın özelliğine göre o günlerde derslerimizin bir kısmında öğrencilerimize o bayramın manasını, ruhunu, özelliğini, güzelliğini sunmalıyız. Öğrencilerimizdeki millî şuuru pekiştirmeye çalışmalıyız. Bir gazetede yazıyorsak, bir dergimiz varsa yazacağımız, dergimizdeki en az bir sayfayı o konuya tahsis eylemeli, gazete ve dergi okuyucularını da kendimizce ve mümkün mertebe bilgilendirmeye çalışmalıyız.

Dinî bayramlarda da, bayramın gereğini, bizden beklediklerini harfiyen uygulamaya çalışmalı, bayramı bayramın ruhuna uygun bir şekilde yaşamalıyız. Bayramlık elbiselerimizi giyinmeli, manevi bir sevinç ve mutluluğu kuşanmalı, büyüklerimizi de, küçüklerimizi de anmalı, hatırlamalı, onları  yürekten sevindirmeli, mutluğumuzu onlarla en samimi saygı, sevgi ve  samimiyetimizle sunmalıyız. Bayramdan bir gün önce kabristanı aile fertlerimizle birlikte ziyaret eylemeli, oradaki bizden daha diri yaşadıklarına inandığımız merhum ve merhumelere dualar okumalı, Allah'ın emirlerine canı gönülden uymalıyız. Gönlümüzü, fikir ve  hayallerimizi, davranışlarımızı temizlemeye gayret göstermeliyiz.

 Unutmayalım ki bayramlar bizim en güzel günlerimizdir, en güzel bir şekilde değerlendireceğimiz  günlerimizdir.

Ne mutlu bayramları bütün samimiyetiyle karşılayıp en güzel bir şekilde değerlendirenlere…

Cümlemize ve cümlenize hayırlı bayramlar.

 Durdu ŞAHİN
(Şair-Yazar)

 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya