Kelimeler düşüncenin hücreleri, mana ise ruhudur. Anlamlı cümle olarak ifade edildiğinde hayat bulur.
02.05.2022 04:59
277 okunma
Bayram Sevinci ve Toplum Bilinci
Kemal Cengiz

Kelimeler düşüncenin hücreleri, mana ise ruhudur. Anlamlı cümle olarak ifade edildiğinde hayat bulur.

Güzel Türkçemizde "bayram" kelimesi kadar anlam ruhunu, toplumun birliğinden ve dirliğinden alan bir başka kelime az bulunur !

Atalarımız, "Yalnız ağlanır ama yalnız gülünmez" denemişlerdir. Kendi kendine gülen kimsenin ise "aklından zoru var" demektir..

Bu manada, "toplumla paylaşma ve kaynaşma imkanı" olan bayramı tatil fırsatı bilerek aile büyüklerinden, dostlarından kaçıp  çoluk-çocuğu ile turistik gezilerde, plajlarda ve yaylalarda geçiren kimselerin de akıl sağlığında ve toplum ilişkilerinde problemi olduğunu düşünüyorum.

Belediyelerimizin dini bayram tatillerinde şehiriçi ulaşımını ücretsiz yapması; devletimizin bu bayramlarda tatil sürelerini uzun tutması, emeklilere ikramiye desteğinde bulunması, bayramlarda "turistik tatil keyfi yapılsın.." diye değil; eş-dost ve akraba ziyaretleri ile "toplum kaynaşması" sağlanması" içindir.

Son yıllarda bayramın bu ruhu istismar edildiği için, hükümetimizin bayram tatilini, beklentilerin aksine uzatmayışını, "çok yerinde ve isabetli" buluyorum. Umarım bu karar, istismarcılara da iyi bir "ikaz" olmuştur.

Bayram tatilleri fırsatını keyfine alet edenlerin bayramı olmadığı için  böyle duyarsız davranışların sahiplerini bayramda kutlamak değil,  "ayıplanmak" gerekir. Peygamber Efendimiz, "Görülen bir kötü davranışı elimiz ve dilimiz ile düzeltme imkanımız yoksa; ona kalp ile tavır alınmasını" (Nesai, 5023)  istemektedir.

Din büyüklerimiz, "İslamın şartı beştir; altıncısı da , müslümanların birbirlerine iyi olanı tavsiye, kötü olandan sakındırma görevidir" demişlerdir.

İlmi açıdan sosyolojinin "toplum kontrolü" olarak üzerinde durduğu bu husus, dinimizde müslümanın "maruf ve münker" görevi olarak yer almıştır.

Hayat rehberimiz olan Kur'an-ı Kerim'de Yüce Allah, "Siz, insanların iyiliği için yaratılmış hayırlı bir ümmetsiniz. Allah'a inananlar olarak iyiliği emreder, kötülükten men edersiniz" (A'li İmran, 110) buyurmaktadır.

Tatile giderken evdeki çiçeğini, köpeğini ve kedisini; canlı türünden ilgilenilmesi gereken  daha neyi varsa hepsini nazının  geçtiği ve güvendiği dostlarına emanet ederken;

annesini-babasını, büyüklerini, dedesini-ebesini unutan düşüncesizliği KINIYORUM !

Bu anlayışla, bayramı tatil fırsatı bilenler dışındaki kardeşlerimin "Bayramlarını" can-ı gönülden kutluyorum.

Hayırlı ve mübarek olsun !

02.05.2022

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Kemal Cengiz
DİĞER YAZILARI

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbul-Haseki 4. Dönem) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya