Nefes ile ses ruhumuzun dünyaya yankısıdır. Bunun için ruhumuz çıktığında nefesimiz de sesimiz de kesilir. Bu bağlamda esas olan nefestir, ses ise, nefesimizin boğaz tellerimiz (hançere) de beynimizden aldığı komutlara göre dalgalanarak işitilir şekle dönüşmesidir. Sesimiz, ruhumuzdan kaynaklandığı için sorumluluğumuz vardır.
05.05.2022 10:24
133 okunma
Nefes İle Sesin Ruhumuzla Bağlantısı!
Kemal Cengiz

Nefes ile ses ruhumuzun dünyaya yankısıdır. Bunun için ruhumuz çıktığında nefesimiz de sesimiz de kesilir. Bu bağlamda esas olan nefestir, ses ise, nefesimizin boğaz tellerimiz (hançere) de beynimizden aldığı komutlara göre dalgalanarak işitilir şekle dönüşmesidir. Sesimiz, ruhumuzdan kaynaklandığı için sorumluluğumuz vardır. Yüce Allah hayat rehberimiz olan kitabı Kur'an-ı Kerim' de. "İnsan ne söylerse, yanında yazmaya hazır çok dikkatli bekleyen bir melek vardır" (Kaf, 18) buyurmaktadır.

Vücudumuzun diğer organlarının hal ve hareketleri ile ilgili olarak "dikkat çekici" böyle bir uyarı yapılmadığı halde, nefsimizden kaynaklı sesimiz ile ilgili olarak yapılan bu ikaz çok dikkat çekicidir !

Bütün organlarımız için bir "hayat enerjisi" anlamı taşıyan RUHUMUZ ise bedenimize Yüce Allah'ın emanet bıraktığı bir NURUDUR. Anlayacağımız manada hayatın kuvvet ve kudret kaynağıdır. Takdir buyurulan ömrümüz süresince bedenimizde emanet olarak kalmaktadır.

İnsanda düşünme ve düşündüğünü SES ile konuşarak anlatma (beyan) yeteneği de,  ruhumuzdan kaynaklı NEFES ile gerçekleşmektedir.

Yaratıklar içinde konuşabilen tek canlı olan "insan ruhu" bu nedenle diğer canlılardaki hayat enerjisi olan ruhtan farklıdır.

Yüce Allah hayat rehberimiz olan kitabı Kur'an- Kerim'de bu hususa şöyle işaret etmektedir :

"Merhameti sonsuz olan Allah, Kur'an okumayı öğretti, insanı yarattı, ona beyanı (düşüncelerini anlatacak konuşmayı) öğretti" (Rahman, 1-4) buyurmaktadır.

İnsanın yaratılış yapısındaki hikmetler ile ilgili bu hususlara dair hayat rehberimiz Kur'an-ı Kerim'de;  Yüce Allah'ın ilk insan Hz. Adem'i yaratma olayını anlatırken şöyle buyuruyor :

"Hani rabbin meleklere demişti ki; ben çamurdan bir insan yaratacağım. Ona tam şeklini verip RUHUMDAN da üflediğimde (canlanınca) hemen ona secdeye kapanın dedi de, meleklerin hepsi secde etmişler,  yalnız İblis (şeytan) secde etmedi.

O, büyüklük tasladı da kafirlerden oldu" (Sad, 71-74) buyurmuştur.

Bu ayetlerden anlaşıldığı üzere; insana üflenen "ruh", Allah'ın nurundan olduğu için ilahidir (kutsaldır). 

Allah baki olduğundan bu "ruh" da ölümsüzdür; eceli geldiğinde insandaki bu ruh,  melekler tarafından "berzah" (Mü'minun, 100) denilen ruhlar alemine götürülür ve yeniden diriliş (ba's) vaktine kadar burada korunmaktadır.

Ayetin beyanından anlaşılan bir başka husus da; melekler secdeyi Adem'in etten-kemikten yapılı olan bedenine değil, ona can veren ve Allah'ın nurundan olan ruhuna yapmışlardır.

Ayette ruhun bedene üflenmesinden sonra canlanınca "secdenin yapılması emri" de buna işaret etmektedir.

İnsanın ruhu çıktıktan sonra fani olan bedeninin hemen kokuşup çürüyerek yokluğa yönelmesi de bunu doğrulamaktadır.

Bu durum, "beden ve ruh" olarak iki farklı yapının birleşimi ile hayat bulan insanda esas değerli olanın, cansız cesed yapısı değil; içinde canın bulunduğu ruh yapısı olduğunun "akli" bir delilidir.

Bu gerçeği ifade için İslam büyüklerimiz, beden yapımıza "can kafesi" benzetmesinde bulunmuşlardır. Bu temsile göre, ruh beden kafesi içinde bulunan bir kuş gibidir, ecel vakti geldiğinde can kafesinden çıkarak uçup gider.

Böyle kısa bir metafizik değerlendirmeden sonra insanın "nefesi ve sesi" ile ilgili şu önemli noktaya gelerek DİKKAT çekmek istiyorum:

"İnsanda nefes ve ses  ruhun bir yankısı olduğu ve ruh da Allah'ın nurundan bir parça olarak ölümsüz olduğu" için; ruh taşıyan canlı insan bedeni biyolojik olarak tazelenen hücrelerle durmadan yenilenip değiştiği halde, "ruhu" eskimez, ölünceye kadar hep aynı devam eder. Nefes ve ses de ruh ile bağlantılı bir "yankı" olduğundan, BEDEN ESKİYİP  DEĞİŞSE BİLE, iNSANIN SESİ VE NEFESİ HEP AYNI KALMAKTADIR.

Yalnızca sesi, insanın dini yönden yükümlülüğünün başladığı "buluğ /ergenlik" çağında değişen organik yapısının değişikliği ile veya boğazında bir fiziki rahatsızlık nedeni ile değişmektedir.

Netice olarak, insanın  ruh ve beden yapısı ile ilgili ayet ve hadisler ışığında hikmetlerden oluşan bu gerçeklerde, ayette buyurulduğu gibi "Düşünen toplumlar için ibretler vardır" (Zümer, 42).

Düşünenler bu  ibretlerden alacağı işarerlerle  gerçelere ulaşacaktır !

05.05.2022

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Kemal Cengiz
DİĞER YAZILARI

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbul-Haseki 4. Dönem) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya