İnsan, yeryüzünün halifesi olarak yaratıldı. Halife kelimesinin içeriğinde “yeryüzünü cennet misali yapmak” anlamı vardır. Yani onu mamur, güzel ve yaşanılır hâle getirmek anlamı vardır.
25.05.2022 11:19
2 yorum
438 okunma
Ne Olacak Dünyanın Bu Hâlleri?
Mustafa Yıldız

İnsan, yeryüzünün halifesi olarak yaratıldı. Halife kelimesinin içeriğinde “yeryüzünü cennet misali yapmak” anlamı vardır. Yani onu mamur, güzel ve yaşanılır hâle getirmek anlamı vardır.

İnsanın, yeryüzünü ilk yaratılış halinde bırakmayıp onun üzerinde kendi eserini meydana getirme anlamı vardır.

Lakin temel amaç “imtihan”  olduğu için insan, bu görevini ihmal edip üstüne üstlük bir de görevi ve yetkiyi kötüye kullanma iradesi ile onu cennet misali yapmak yerine cehennem misali yapmak istidadındadır.

İnsanda var olan dünya hırsı, dünyayı alabildiğine yutma isteğidir. Öyle ki 32 diş ile yiyemediğini, daha fazla yiyebilmek için bir makine icat ederek onu yemek istemiştir. Bu makina, tabir yerindeyse “dünyayı yutma ve ona hâkim olma arzusu” olarak ortaya çıkar. İşte bu yüzden teknoloji icat edilmiş; makinalar, uçaklar, gemiler, savaş aletleri, dünyayı 70 kez imha etme gücüne sahip nükleer silahlar icat edilmiştir.

Anlaşılan bu hırs, her an dünyayı bir cehenneme çevirebilir. Tarihte dünyanın geniş alanlarında ve lokal olarak cehennem misalleri görülmüştür. Cengizhan ve Moğol katliamları, Nazi katliamları, dünya savaşları ve Batı’nın, dünyanın bütün kıtalarında icra ettiği katliamlar bunun misalleridir.

Dünyayı cehenneme çevirme teşebbüslerine karşılık onu “yeryüzünü mamur hale getirme görev ve sorumluluğu”  ile cennet misali yapmak isteyenler de “medeniyet” dediğimiz tarihteki parlak sayfaları oluşturmuşlardır. İnsanlığın iftiharla ve hasretle andığı medeniyetler bu örneklerdir.

Yeryüzü çeşitli milletler ve topluluklarca paylaşılıp vatan yapılmıştır. Vatanlaştırma, kendini güvene alma olgusudur. Ne var ki dünyaya hâkim olma hırsı, insanoğlunda saldırganlığı her zaman tetikleyen unsurdur. Saldırılara karşı savunma refleksleri de güvenliğin devamını sağlamaktadır.

Saldırganlık ve savunma refleksleri “savaş” dediğimiz acı olaylara yol açmaktadır. Ve savaşlarla ülkeler cehennem haline dönmektedir.

Tarih boyunca insanlık hayatında eksik olmayan savaşlar, günümüzde de varlığını sürdürmektedir. Rusya-Ukrayna savaşı, bu olaylar zincirinden bir tanesidir.

Savaşın dünyaya verdiği zarar ortadadır. Savaşta olmayan ülkeler bile enerji, gıda ve üretim konularında savaşın olumsuz etkilerini görmektedirler.

Bu savaş nedeniyle ülkemizin izlediği çok yönlü tedbir ve tasarruftan oluşan dış siyaseti, çoklu ve karmaşık denklemlerin içinden çıkabilme çabasıdır.

Kişilerin bu konulara ilişkin önerileri, devlet aklının yerini tutamaz. Bu nedenle devleti yönetenlere köstek olmak değil, destek olmak akıllıca bir davranış olacaktır.

Dünyamızı ve ülkemizi cennet misali yapmak görevi, her iman ve yürek sahibinin görevidir. Cehenneme değil, cennete koşalım.

Savaşsız, pandemisiz ve herkesin işinin ve aşının olduğu bir dünya ve ülke temennisiyle Allah’a emanet olunuz.

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
2 yorum yapıldı
Tebriklerimle
Kalemin yüreğin var olsun Temennilerine de yürekten amin diyoruz
Yorum Ekleyen: Ahmet sargın     27.05.2022 22:51:01
Selamun aleyküm
Açıklamalarını z ve temennileriniz için allah razı olsun.
Yorum Ekleyen: M.salih özer     25.05.2022 12:00:22
Mustafa Yıldız
DİĞER YAZILARI

MUSTAFA YILDIZ KİMDİR?

Mustafa Yıldız 1951 yılında Konya'nın Kulu İlçesinin Hisar köyünde doğdu.1963 yılında İlkokuldan mezun olduktan sonra birkaç yıl Arapça okudu.

1967–1968 ders yılında Ankara İmam-Hatip Okulu'na girdi. 1973–1974 yılında bu okuldan mezun olduktan sonra Ankara merkezinde İmam-Hatip olarak memuriyete başladı. Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi'ne girdi. Bir yandan memuriyetini sürdürürken diğer yandan öğrenimini sürdürerek mezun oldu.

1981 yılında Erzincan'da kısa dönem askerlik görevini yaptı.

1983 yılında Diyanet işleri Başkanlığı adına Almanya'ya Din Görevlisi olarak gitti. 1988 yılında yurda dönen Yıldız, Diyanet İşleri Başkanlığı'nda Süreli Yayınlar bölümünde Diyanet Gazetesi, Diyanet Çocuk Dergisi... Gibi yayınların hazırlanmasında çalıştı ve adı geçen yayın organlarında yazılar yazdı.

Bir yıl sonra1989 Eylülünde istifa ederek serbest ticarete atıldı. Bu tarihten sonra aktif siyasete atılarak, belediye başkanlığı adaylığı, milletvekili adaylığı ve on yıl boyunca bir partinin Ankara İl Başkanlığını yaptı.

2003 yılında ticaret ve siyasetten ayrılan Mustafa YILDIZ, açıktan atama ile Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Daire Başkanlığı nezdinde göreve başladı. 2 yıl sonra adı geçen dairede Kamuoyu Değerlendirme Şube Müdürü olarak 12 yıl boyunca anket çalışmalarını ve sanat sergilerinin yöneticiliğini yaptı. Petek adlı şiir kitabını bu görevinde iken yayımladı.

Belediyedeki görevine başladıktan kısa bir süre sonra Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Bölümünde master yaptı.

Mustafa Yıldız’ın yayımlanmış 2 kitabı ile yayımlanmamış 5 kitabı; çok sayıda dini, sosyal ve kültürel içerikli yayınlanmış makalesi bulunuyor.

60’lı yıllardan beri muhtelif yayın organlarında şiirler ve yazılar yazmaktadır. Yeniden Milli Mücadele ve Pınar dergilerinde şiir ve yazıları yayımlanan Yıldız, AnaHaberGazete internet gazetemizin de köşe yazarıdır.

Mustafa YILDIZ, Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı mütevelli heyet üyesidir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığında Şube Müdürü görevinden emekli olan Mustafa Yıldız, 4 çocuk ve 7 torun sahibidir. Ankara’da ve Konya’nın Kulu ilçesinde ikamet etmektedir.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya