Kökleri tarihin derinliklerinde istikbale müteveccih yaşam biçimi ve müktesebatı olan medeniyet; yeryüzünün coğrafya, iklim, kültür, inanç ve somutlaşmış yaşam biçimlerinin bir hamulesidir.
04.06.2022 05:23
4 yorum
382 okunma
Bir Medeniyet Yürüyüşü ANSET
Mustafa Yıldız

     

Kökleri tarihin derinliklerinde istikbale müteveccih yaşam biçimi ve müktesebatı olan medeniyet; yeryüzünün coğrafya, iklim, kültür, inanç ve somutlaşmış yaşam biçimlerinin bir hamulesidir.

Kökleri üzerinde yükselmeyen bir toplum, yönünü şaşırmış, iplerini koparmış şaşkın bir kervan gibidir. Normal mecrasına girinceye kadar buhran ve maceralarla karşılaşmaktan kurtulamaz.

Medeniyetimizi yeniden inşa etme zarureti ülkemizin, İslam Dünyasının ve insanlığın içine düştüğü muazzam krizlerin yegâne çaresi olduğu izahtan varestedir. Her medeniyetin harcı ve çimentosu da inanç ve kültürden neş’et eden sanat ve edebiyattır.

Anadolu Sanat ve Edebiyat Topluluğu (kısa adıyla ) ANSET, Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı’nın bir faaliyet birimi olarak 29 Ocak 2019 tarihinde vakıf yönetimince çıkarılan bir yönerge ile faaliyetine başlamıştır.

Bir yıl öncesinden Osman Arslan Bey’in girişimiyle vakıf genel merkezinde hazırlık mahiyetinde akdedilen “Şairler Buluşması” ANSET’in kuruluş temelini oluşturuyordu.

Şairler Buluşması’nın yıldönümünde bu çalışmaları başlatmam ve kurumsal hale getirmem için vakıf Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Hayrullah Başer Bey tarafından görevlendirildim.

Medeniyetimizin yeniden inşası gibi büyük bir dava yükünü bu yaşına rağmen bütün mesai arkadaşlarından daha çok omuzlayan ve âdeta “kendi vakıf” gibi olan bu müstesna şahsiyete yeterince yardımcı olamamaktan, çeşitli özel sebeplerle yükünü paylaşamamaktan mustariptim. Buna rağmen önerisini kabul ettim.

İlk olarak vakıf genel kurulunda çıkarılan bir yönerge ile ANSET grubunu oluşturduk. Başkanlığa seçildim.

Kurucu üyelerimizin pek çoğu Türkiye’de edebiyat ve sanat alanında tanınmış kişilerden oluşuyordu.

Hasbelkader çalışmalara güzel bir hız vereceğimiz zamanda Koronavirüs musibeti heveslerimizi kursağımızda bıraktı. İlk olarak sosyal medyada bir grup oluşturduk.

Sanatçılarımız eserlerini bu grupta sergiliyorlardı. Sosyal medya üzerinden çalışmalar yaparak vakfımızın “Anadolu Ay Yayınları” arasında çıkan ve 74 şairimizin şiirlerinden oluşan “Anadolu Şairlerinden Damlalar” adıyla bir antoloji çıkardık. Bu antoloji Anset’in ilk basılı eseri oldu.

Sanat ve edebiyat çevrelerinden ses getirdi. Pek çok sanat ve edebiyat erbabının iltifatına mazhar olduk.

YENİ ANSET BAŞKANI

Emekli olmam ve genel merkezin bulunduğu Ankara dışında memleketim olan Kulu’da ikamet etmem nedeniyle çalışmaları yürütmek konusunda zorluklarım var.

Şimdi bu ANSET başkanlığı görevini, vakıf bünyesinde ve vakıf dışında birçok meşguliyeti bulunan değerli Türk aydını ve İslam münevveri, Anayasa mahkemesi Basın Müdürü olan Dr. Osman Arslan Bey yürütecektir.

Entellektüel şair ve edebiyatçı kişiliğiyle temayüz etmiş olan Osman Bey kardeşimin ANSET’i çok daha ileri noktalara taşıyacağından şüphem yok. Bundan dolayı çok sevinçliyim. Anset camiamızın da benimle aynı sevinci paylaşacağına inanıyorum.

Anset internet sayfamız aktif hale gelecek ve şair, edip, sanatkârlarımızın eserleri bu sayfada sizlerle buluşacaktır.

Kurucusu olduğum watssap grubumuzun da devamını koordinasyon içinde sürdüreceğim.

Bir Anset üyesi olarak yapabileceğim görevleri üstleneceğim müjdesiyle Rabbimin ilim, hikmet ve basiret gücümüzü artırmasını,  Anahaberyorum gazatemiz yazar ve okurları ile Anset grubu ve dostlarını selamlıyorum.

Yeni dönemimiz hayırlı olsun. 

                                                                                                                                                                                                           

 

 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
4 yorum yapıldı
Hayırlı olsun inşallah
Her iki taraf için de hayırlı olsun inşallah.
Yorum Ekleyen: Hasan Mutluoğlu Anadolu     7.06.2022 21:09:10
Tatlı dil
Durdu Şahin ve Hasan Erkılıç ustalara yorumlarından dolayı teşekkür ederim.
Yorum Ekleyen: Mustafa Yıldız     6.06.2022 20:39:38
Birbirinden değerli ve faydalı çalışmalarınız vesilesiyle en samimi teşekkürler.
Siz saygıdeğer ustamızı yıllardır tanıyor, çok değerli yazı ve şiilerinizi okuyor, her biri diğerinden kıynetli ve faydalı çalışmalarınızı en samimi takdir hislerimizle izliyoruz. Kültürel çalışmalarınızın hepsini noksansız sıralamak, kaliteli şiirlerinizin sayısını bütünüyle belirlemek mümkün değil. Mümkün değil; çünkü bütün şiirleriniz birbirinden kaliteli. Bütün yazılarınız ve kültürel çalışmalarınız birbirinden kıymetli. Allah, sizi cümle çalışmalarınızla bugünden sonraki hayatınızda daha da başarılı eyler, umduklarınızın cümlesine ulaştırır inşallah. Bundan sonra, kültürel faaliyetlerinizle beraber, birbirinden seçkin eserlerinizi de sizi şevkle ve zevkle izleyen okuyucularınıza sunarsınız Allah'ın izniyle. Mert, dürüst, kibar, mütevazı, çalışkan, ınançlı, özgür ve özgün beyefendi kişiliğinizle her daim hatırlayıp izleyeceğiz sizleri saygıdeğer örnek usta. Allah, bir ömür dualarınızı kabul eylesin. Amin
Yorum Ekleyen: Durdu Şahin     5.06.2022 11:42:45
Hizmetleriniz...
Yaptığınız hizmetler güzel ve çok değerliydi Mustafa abim. Fedakarca ve bir hayli emek ve zaman harcayarak yaptığınız çalışmalar için kendi adıma çok teşekkürler ediyorum. İnanıyorum ki, bu görevi devralan Osman Arslan bey, bayrağı daha ilerilere ve daha yükseğe taşıyacak... Başarılar diliyorum. Allah yardımcısı olsun.
Yorum Ekleyen: Hasan ERKILIÇ     4.06.2022 17:51:23
Mustafa Yıldız
DİĞER YAZILARI

MUSTAFA YILDIZ KİMDİR?

Mustafa Yıldız 1951 yılında Konya'nın Kulu İlçesinin Hisar köyünde doğdu.1963 yılında İlkokuldan mezun olduktan sonra birkaç yıl Arapça okudu.

1967–1968 ders yılında Ankara İmam-Hatip Okulu'na girdi. 1973–1974 yılında bu okuldan mezun olduktan sonra Ankara merkezinde İmam-Hatip olarak memuriyete başladı. Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi'ne girdi. Bir yandan memuriyetini sürdürürken diğer yandan öğrenimini sürdürerek mezun oldu.

1981 yılında Erzincan'da kısa dönem askerlik görevini yaptı.

1983 yılında Diyanet işleri Başkanlığı adına Almanya'ya Din Görevlisi olarak gitti. 1988 yılında yurda dönen Yıldız, Diyanet İşleri Başkanlığı'nda Süreli Yayınlar bölümünde Diyanet Gazetesi, Diyanet Çocuk Dergisi... Gibi yayınların hazırlanmasında çalıştı ve adı geçen yayın organlarında yazılar yazdı.

Bir yıl sonra1989 Eylülünde istifa ederek serbest ticarete atıldı. Bu tarihten sonra aktif siyasete atılarak, belediye başkanlığı adaylığı, milletvekili adaylığı ve on yıl boyunca bir partinin Ankara İl Başkanlığını yaptı.

2003 yılında ticaret ve siyasetten ayrılan Mustafa YILDIZ, açıktan atama ile Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Daire Başkanlığı nezdinde göreve başladı. 2 yıl sonra adı geçen dairede Kamuoyu Değerlendirme Şube Müdürü olarak 12 yıl boyunca anket çalışmalarını ve sanat sergilerinin yöneticiliğini yaptı. Petek adlı şiir kitabını bu görevinde iken yayımladı.

Belediyedeki görevine başladıktan kısa bir süre sonra Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Bölümünde master yaptı.

Mustafa Yıldız’ın yayımlanmış 2 kitabı ile yayımlanmamış 5 kitabı; çok sayıda dini, sosyal ve kültürel içerikli yayınlanmış makalesi bulunuyor.

60’lı yıllardan beri muhtelif yayın organlarında şiirler ve yazılar yazmaktadır. Yeniden Milli Mücadele ve Pınar dergilerinde şiir ve yazıları yayımlanan Yıldız, AnaHaberGazete internet gazetemizin de köşe yazarıdır.

Mustafa YILDIZ, Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı mütevelli heyet üyesidir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığında Şube Müdürü görevinden emekli olan Mustafa Yıldız, 4 çocuk ve 7 torun sahibidir. Ankara’da ve Konya’nın Kulu ilçesinde ikamet etmektedir.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya