Gençlik gelecek demektir. Millet olarak geleceğimizin nasıl şekillendiğini merak ediyor ve şimdiden görmek istiyorsak, GENÇLİĞİMİZİN yetişme tarzına bakmamız yeterlidir. Eskilerde Avrupa’da olduğu gibi şimdilerde de bizde, sanayimiz geliştikçe, ticaret ve ekonomimiz genişledikçe, "ahlaki ve dini duyarlılığın" zayıfladığına şahit oluyoruz.
15.06.2022 02:36
95 okunma
Çılgın Gençlik Nereye Gidiyor?
Kemal Cengiz

Gençlik gelecek demektir.

Millet olarak geleceğimizin nasıl şekillendiğini merak ediyor ve şimdiden görmek istiyorsak, GENÇLİĞİMİZİN yetişme tarzına bakmamız yeterlidir.

Eskilerde Avrupa’da olduğu gibi şimdilerde de bizde, sanayimiz geliştikçe, ticaret ve ekonomimiz genişledikçe, "ahlaki ve dini duyarlılığın" zayıfladığına şahit oluyoruz.

Bu duruma paralel olarak gençliğimizin de gittikçe bozulmakta olduğunu görüyoruz.

Eskiden büyüklerinin yanında sigara içmekten, bacak bacak üstüne atıp seleserpe oturmaktan "haya" eden; büyüklerinin sözünün üstüne söz katıp akıl verme yerine, büyüklerini dinleyip onların tecrübelerinden yararlanarak akıl almayı tercih eden gençlik gidiyor. Bunun yerine tecrübeyi "çağdışılık" sayan, kafasına estiği gibi yaşamayı "özgürlük ve çağdaşlık" sanan, yokluğu yaşamadığı için varlığın kıymetini de bilmeyen, adına da

"Z-KUŞAĞI" denilen ÇILGIN GENÇLİK geliyor!

Milletin bu kara bahtını "aydınlık" gören anlayışa da "lanet" olsun!

Peygamber efendimiz bir hadis-i şerifinde, "Hayır olarak yaşlıların görüşlerini tercih ve tavsiye edin; gençlere de merhamet gösterin!" (Elbani, Silsile.., 5424) buyurmuştur.

Bu manada günümüzün "eyyamcı gençliğine" acıyorum.

Nerede akşam, orada sabah diskolarda, gazinolarda, pavyonlarda, plajlarda, piknik ve eğlencelerde kızlı-erkekli  tepine tepine "gençlik enerjilerini" heba eden çılgınlar yetişiyor!

Millet olarak bu sosyal afeti en az hasarla atlatmak için tedbirler almamız gerekirken; "her ile bir millet bahçesi" kapsamında 81 ile çılgınlık projelerini de, doğrusu anlamış değilim.

Bu bahçelere kendini bilen aile gençlerinden ve yetişkinlerden kimler gidecek?

Millet sermayesinin bu gibi çılgınlıklara çanak tutularak  "sebil" edilmesine de üzülüyorum.

Azgın nehirlerin çılgınlığını barajlar yaparak, derelerin taşkınlığını göller ve göletler yaparak önlemeye çalışırken; bataklıkların yutkunluğunu kanallar açarak kurutmaya çabalarken; ÇILGIN GENÇLİĞİN  "heva ve hevesine" böylesi projeler  bir hizmet, neyin nesidir?

Olsa olsa, gençliğin  "tamtamda çığlıklarının" çılgın  sesidir.

Yarın bu "naraları" atanların çılgınlığını  duydukça bizler de inşallah pişmanlıktan tepinmeyiz !

Tarihte Avrupalı  RÖNESANS ile "bilim ve sanatta yeni bir uyanış" başlatırken; Osmanlı'nın çöküş dönemlerini yaşadığımız "LALE DEVRİ" ile bizler de SADABADLARDA çılgınlık peşlerinde dolaştık.

"Bir safa bahşedelim gel şu dil-i nâ-şâda (mutsuz gönüle),

Gidelim serv-i boylum yürü Sa'd-âbâd'a !

Gülelim oynayalım kâm alalım dünyâdan;

Mâ'-i Tesnîm (cennet suyu) içelim çeşmelerinden.

Geh varıp havuz kenarlarında dolaşalım,

Geh gelüb Kasr-ı Cinân (cennet köşkü) seyrine dalalım;

Gâh şarkı söyleyip gah gazel-hân olalım.

Bir sen ü bir ben ü bir de güzel çalgılı eda,

İznin olursa eğer bir de Nedîm-i şeydâ !.." diyerek

dünyadan gam almaya çalıştık.

Doğrusu gam almış mıyız bilinmez ama, "Lale Devri" ile böyle çılgınlıkta NAM almışız.

Geçelim bunları dostlar !

Hayat oyun ve eğlence değildir. Neşeyi bilgide ve başarıda görmeyenler asla mutlu olamazlar.

Eğlencede yorulanlar hiçbir zaman dinlenmiş olmazlar !..

15.06 2022

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Kemal Cengiz
DİĞER YAZILARI

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbul-Haseki 4. Dönem) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya