Medyatik olan cenaze merasimlerine, sosyal ve siyasi çevreden meşhurlar geleceği için; bu cenazelerin namazlarının kılınacağı cami avlularında duruma göre program ile "görevli intibaı" veren birden fazla (2,3) cübbeli-sarıklı imamların arz-ı endam ettikleri görülüyor.
18.06.2022 10:24
172 okunma
Medyatik Cenaze Merasimlerinde Dikkati Çeken İmam Bolluğu!
Kemal Cengiz

Medyatik olan cenaze merasimlerine, sosyal ve siyasi çevreden meşhurlar geleceği için; bu cenazelerin namazlarının kılınacağı cami avlularında duruma göre program ile "görevli intibaı" veren birden fazla (2,3) cübbeli-sarıklı  imamların arz-ı endam ettikleri görülüyor.

Mihrapta ve minberde tek imam görmeye alışılk olan cemaatin, medyatik cenazelerin namazlarında  bu medyatiklerin aynı kıyafetle ön safta musallada yer almaları da ne demek oluyor ?

Namazı bir tek imam kıldıracağına göre ve bu kişi de önceden belli olduğu halde, aynı imam kıyafeti ile birden fazla kişinin musallada cenazenin başında ne işi olabilir ?

Beklenmedik bir durumda esas görevli imama yardımcı olmak için orada yer alıyorlarsa, aynı imam kıyafeti ile orada bulunmalarına ne gerek vardır, anlamış değilim.

Bu durum olsa olsa ikinci ve üçüncü fuzuli imam görevlilerin özel kıyafetleri ile "medyatik tutkularını tatminden  ibaret olabilir" diye düşünüyorum. Bu da, karıncanın ayak sesinden da gizli şekli olan "riyanın" (Heysemi, M.Zevaid. 226/10) bir başka çeşididir 

Bu konuda bir başka fuzuli uygulama da;   din görevlilerinden  hoşlanmayanlar, imamlara KARA CÜBBELİ yaftası yapıştırdıkları için, Diyanet İşleri Başkanlığımız da imamlarımızın cübbelerinin rengini  siyahtan beyaza yaklaştırması olmuştur. Bu değişikliği fırsat bilen bazı görevliler de damat gibi süslü, kaytanlı, omuzları kalabalık desenli cübbelerle cemaatin önüne geçiyorlar.

"Önemli olan cübbede rengin değil, içindekilerin anlayışının değişmesinin" olduğu düşünülmüyor !

Ayrıca, beyazımsı cübbenin "hassas kullanım" gerektiren özelliğinden dolayı, bu hassasiyeti olmayan görevlilerin,"tertip ve temizlik" bakımından mahcubiyeti mucib durumlara sebep olduğu da ayrı bir gerçektir. Ütüsüz ve kırışık cübbeli, alnı terden fes rengi ile damgalı olarak cemaatin önüne geçen "dikkatsiz" görevliler yok mudur ?

Bu konuda feslerin beyaz sarığına geçirilen "ince jelatine" denetimlerde gösterilen "alerji" kadar, cübbe ile fesin tertip ve temizliğine, kılık ve kıyafetin düzgünlüğüne  dikkat çekilmiyor. Sakalı-bıyığı, şalvarı ve özel kıyafetli cübbesi ve değişik renkteki fesi, arkadan sallamalı sarığı  ile meşrebinin mesajını mesaj veren görevliler "görmezlikten" geliniyor.

Bunların sünnette yeri olsa bile, bir teamül olarak  "sünnette çoğunluğun benimsediği tarz" geçerlidir. Fitneye fırsat veriliyor.

Hadis-i şerifinde Peygamber efendimiz, "Müslümanların güzel görüp benimsediği bir şey, Allah katında da güzeldir" (Taberani, M.Evsat, 3602) buyuruyor.

Hayatta her şey zorlama olmadan kendiliğinden  bozulmaya önce şekilden başlamış sonra öze işlemiştir.

Namaz kılarken kıyamda duruşumuzdan kılık-kıyafetimize, hatta dua ederken ellerimizi açışımıza kadar her hareketimiz meşrebimizin ifadesini veriyorsa bu da en azından bir BİD'AT değil midir ?

 

18.06.2022

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

 

 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Kemal Cengiz
DİĞER YAZILARI

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbul-Haseki 4. Dönem) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya