Mensubu olarak bahtiyar olduğumuz yüce dinimizin temeli inançtır. Uyulması gereken "mükellefiyet" dediğimiz dini yükümlülükler imanla başlar.
06.07.2022 07:56
200 okunma
Din Özgürlüğü Keyfe Göre Din Anlayışı Değildir
Kemal Cengiz

Mensubu olarak bahtiyar olduğumuz yüce dinimizin temeli inançtır. Uyulması gereken "mükellefiyet" dediğimiz dini yükümlülükler imanla başlar.

İman ise bir kalp ve vicdan işi olduğundan, zorla kabul ettirilecek bir kanaat değildir. Bu nedenle, "dinde zorlama yoktur" (Bakara, 256) ayeti ile beyan buyurulan hikmeti bu manada yorumlamak gerekir.

Anayasamızın 24. maddesiyle öngörülen "din ve vicdan özgürlüğü" de bu minval üzeredir.

Ancak hal böyle iken, din özgürlüğünü "istediğimiz gibi inanmak, istediğimiz gibi yaşamak" şeklinde anlamak, din özgürlüğü değil, din bozgunluğudur. 

Yüce dinimizi kökünden kazıyıp atmaya, müslümanları İslam'dan uzaklaştırmaya asırlardır çalışan içimizdeki dinsizler ile dışımızdaki din düşmanları (Yahudi-Haçlı ittifakı) bunu başaramayacaklarını anlayınca; taktiklerini değiştirmişler ve "din özgürlüğü" adı altında dinimizi keyiflerine göre tahrifata (bozmaya) ve tahribe (yıkmaya) karar vermişlerdir.

Bu durumu, dinimizin emir ve yasaklarından birkaç misal ile netleştirelim :

1-   Allah'a imanı, özgür(!) düşüncesi ile bir takım saçmalıklara inanma olarak yorumlayıp "ben böyle inanıyorum…" şeklinde kabullenmek, iman değil küfür ve şirk olur. Diğer iman esaslarının yanlış yorumu da böyle küfürdür.

2-   Namaz kılmak dinin emridir, namazı giyinik (örtülü) olarak kılmak da dinimizin emridir. Özgürlük adına "yarı çıplak" namaz kılınmaz. Kılınırsa, abdestsiz namaz kılan bektaşinin, "ben kıldım, oldu" demesi gibi olur.

3-   "Müslümanım" dediği halde gayri meşru hayata (haram, içki, kumar, fuhuş hırsızlık… gibi her türlü melanete) devam eden kimsenin durumu da aynıdır.

İman, önce doğruluk ister;

Dinimizin bütün emir ve yasaklarını da böyle anlamak gerekir.

Sahabeden Süfyan bin Abdullah hazretleri Peygamber efendimize;

-Ey Allah'ın elçisi! Bana İslam hakkında bir tek söz söyle ki senden başkasına sormaya ihtiyacım kalmasın" der.

Bu zata Peygamber efendimiz, "Allah'a inandım de, sonra da dosdoğru ol" karşılığını verir (Müslim, 38)

Anlayacağımız şudur ki, "din özgürlüğü", dini keyfimize göre eğip bükerek yaşama serbestliği değil, kabul edip etmeme tercihidir. Kabul eden müslüman, "emrolunduğu gibi yaşamak" (Hud, 112) durumdadır

06.07.2022

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Kemal Cengiz
DİĞER YAZILARI

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbul-Haseki 4. Dönem) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya