Bir İstanbul gezisinin ardından: İSTANBUL! Koca bir dünya olmuş bu şehir Beton cehennemi sanırsın zahir. Dikenler içinde nihân gül gibi Görünmez olmuş şanlı mefâhir
07.06.2019 05:47
2 yorum
1.244 okunma
Bir İstanbul gezisinin ardından:
Mustafa Yıldız
 
Bir İstanbul gezisinin ardından:
 

İSTANBUL!

 
Koskoca bir dünya olmuş bu şehir
Beton cehennemi sanırsın zahir.
Dikenler içinde nihân gül gibi
Gözlerden kaybolmuş şanlı mefâhir
 
Ey dünya! Mecnunca ağla bu hâle
Leyla kaybolmuş da ermiş zevâle
 
Belde-i tayyibe, hünkârlar yurdu!
Dünya perestler mi hep seni vurdu?
Yok muydu zevâle dur diyen evlat,
Başında şimşekler hep çakıp durdu?
 
Fatih, Sultanahmet, Süleymaniye
Çamlıca’da ezan, direnir hâle
 
Sen nice asırlar, çağlar devirdin
Câmid âsârına ruhunu verdin
Hayfâ ki vefasız insanlık sana
Yüzünü çevirdi, sen çevirmedin
 
Çamlıca Camii yeni meş’âle
Umarım hâlimiz erer kemâle!
 
Ruhuna aksetmiş ziyası ayın
Ne muhteşem yârab, göksel şehrâyin
Melek kanatları altında adı,
Haşre dek anılır Recep Tayyib’in
 
Devadır ezanlar bu inhilâle
Nurdan şafakların gebe hilâle
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
2 yorum yapıldı
canım Istanbul
Atalarımızın,Tarihimizin bize emanet ettiği çok kıymetli değeri koruyamadığımızın UTANCI acaba kimlere ait? Bunun üzerinde kafa yormak, İSTANBUL'u eski değerine kavuşturur mu?
Yorum Ekleyen: hasan mutluoğlu     13.06.2019 06:37:05
Duygularım
Güzel duygu yüklü bir şiir...
Yorum Ekleyen: Harun Ercan     8.06.2019 21:24:26
Mustafa Yıldız
DİĞER YAZILARI

MUSTAFA YILDIZ KİMDİR?

Mustafa Yıldız 1951 yılında Konya'nın Kulu İlçesinin Hisar köyünde doğdu.1963 yılında İlkokuldan mezun olduktan sonra birkaç yıl Arapça okudu.

1967–1968 ders yılında Ankara İmam-Hatip Okulu'na girdi. 1973–1974 yılında bu okuldan mezun olduktan sonra Ankara merkezinde İmam-Hatip olarak memuriyete başladı. Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi'ne girdi. Bir yandan memuriyetini sürdürürken diğer yandan öğrenimini sürdürerek mezun oldu.

1981 yılında Erzincan'da kısa dönem askerlik görevini yaptı.

1983 yılında Diyanet işleri Başkanlığı adına Almanya'ya Din Görevlisi olarak gitti. 1988 yılında yurda dönen Yıldız, Diyanet İşleri Başkanlığı'nda Süreli Yayınlar bölümünde Diyanet Gazetesi, Diyanet Çocuk Dergisi... Gibi yayınların hazırlanmasında çalıştı ve adı geçen yayın organlarında yazılar yazdı.

Bir yıl sonra1989 Eylülünde istifa ederek serbest ticarete atıldı. Bu tarihten sonra aktif siyasete atılarak, belediye başkanlığı adaylığı, milletvekili adaylığı ve on yıl boyunca bir partinin Ankara İl Başkanlığını yaptı.

2003 yılında ticaret ve siyasetten ayrılan Mustafa YILDIZ, açıktan atama ile Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Daire Başkanlığı nezdinde göreve başladı. 2 yıl sonra adı geçen dairede Kamuoyu Değerlendirme Şube Müdürü olarak 12 yıl boyunca anket çalışmalarını ve sanat sergilerinin yöneticiliğini yaptı. Petek adlı şiir kitabını bu görevinde iken yayımladı.

Belediyedeki görevine başladıktan kısa bir süre sonra Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Bölümünde master yaptı.

Mustafa Yıldız’ın yayımlanmış 2 kitabı ile yayımlanmamış 5 kitabı; çok sayıda dini, sosyal ve kültürel içerikli yayınlanmış makalesi bulunuyor.

60’lı yıllardan beri muhtelif yayın organlarında şiirler ve yazılar yazmaktadır. Yeniden Milli Mücadele ve Pınar dergilerinde şiir ve yazıları yayımlanan Yıldız, AnaHaberGazete internet gazetemizin de köşe yazarıdır.

Mustafa YILDIZ, Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı mütevelli heyet üyesidir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığında Şube Müdürü görevinden emekli olan Mustafa Yıldız, 4 çocuk ve 7 torun sahibidir. Ankara’da ve Konya’nın Kulu ilçesinde ikamet etmektedir.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya