Yüz yıl öncelerdeki gibi ‘sınırlı savaşlar’ dönemi yok artık.. Geçmişte, bir-iki devletin savaşa tutuşması, diğerlerini pek ilgilendirmezdi.
17.06.2019 11.45
669 okunma
Müslüman dünyasını çağdaş barbarların cirit alanı olmaktan nasıl kurtarabiliriz?
Selahaddin E. Çakırgil

Yüz yıl öncelerdeki gibi ‘sınırlı savaşlar’ dönemi yok artık.. Geçmişte, bir-iki devletin savaşa tutuşması, diğerlerini pek ilgilendirmezdi. Şimdi ise, bir köşede bir savaş kıvılcımı çaktı mı, her devlet kendi maslahatına göre, en uzak diyarlardaki savaşla ilgili olarak kendi safını belirlemeye mecbur.. Hatırlayalım.. Avusturya- Macaristan İmparatorluğu Arşidük’ü (Veliahd’i) Ferdinand ve hanımının  28 Haziran 1914 günü, yani sadece 105 sene önce bugünlerde Saraybosna’da bir Sırb genci tarafından öldürülmesi üzerine, başlayan  1. Dünya Savaşı,  4 sene boyunda 30 milyondan fazla insanı yutmuştu. O  suikasdi gerçekleştiren kişinin,  bu sonucu tahmin etmesi imkânsızdı elbette.. 

Ama, o savaş, başta Avrupa kıtası ve Osmanlı coğrafyaları olmak üzere, her tarafı mahvetmiş;  hele de, ‘Barışı yok eden barış’ denilen Versailles (Versay)Barış Andlaşması’yla ise,  galiplerin mağluplara dayattığı korkunç ağır şartlar 20 sene sonra 2. Dünya Savaşı’nı da kaçınılmaz olarak ortaya çıkarmış, bu kez de 60 milyona yakın insan daha, savaş ateşinde eriyip gitmişti. 

***

Gerçi,  günümüzde savaş anlayışı daha bir gelişmiş ve ‘topyekûn savaş’ anlayışına varılarak, ekonomik- ticarî, kültürel, psikolojik ve propaganda savaşları vs. gibi, askerî savaşta, taraflar birbirlerini yok etmeyi hedef alırlar ve ölümün geri dönüşü yoktur.

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
YAZARLAR
...

sanalbasin.com üyesidir

© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya