Bugün takdis konusuna devam edecektim ama bize paylaşımla gelen bir yazının sahibinden (Prof. Dr. Mehmet Refik Korkusuz) izin aldıktan sonra, önemine binaen sütunumu ona bırakıyorum. Takdisi de Pazar günü yazarız inşallah.
22.06.2019 11.58
331 okunma
Mursi’nin harcanma serüveni ve Türkiye
Faruk Beşer

Bugün takdis konusuna devam edecektim ama bize paylaşımla gelen bir yazının sahibinden (Prof. Dr. Mehmet Refik Korkusuz) izin aldıktan sonra, önemine binaen sütunumu ona bırakıyorum. Takdisi de Pazar günü yazarız inşallah.

“Mısır’ın tek ve son seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi döneminde gerek Anadolu Ajansı yöneticiliğim ve gerekse Uluslararası Hukukçular Birliği (UHUB) genel sekreterliğim nedeniyle bir kaç kez Mısıra gittim. Bu ziyaretlerde, çoğunlukla UHUB olarak, iktidar yanlısı ve karşıtı olmak üzere, değişik kesimlerle görüşme imkânımız oldu. Sokaktaki Mursi karşıtı (TAHRİR meydanı) ve Mursi yanlısı (Rabiatül Adeviyye meydanı) gösterilerin yapıldığı meydanlara hem gece hem de gündüz katıldığımız için Mısır’daki siyasi yapıyı ve İHVAN hareketini ve İHVAN karşıtı hareketi de yakından müşahede etme imkânı bulduk.

Öncelikle Mursi, İHVAN hareketinin ilk adayı değildi. 2012 Mısır Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde aday gösterdikleri Hayrat ŞATIR’ın adaylığı düşünce, yerine Muhammed Mursi seçildi. Yoğun seçim kampanyası yürüttü. İlk turda yüzde 25.5 oy aldı ve ikinci tura girmeye hak kazandı. İkinci turda da yüzde 51.73 oy alarak, Mısır Cumhuriyeti’nin 5. Cumhurbaşkanı ve serbest seçim ile gelen ilk Cumhurbaşkanı oldu. Gelir gelmez önce Mısır Anayasa Mahkemesi tarafından ve sonra diğer etkili ve güçlü kamu organları tarafından büyük kuşatmalara tabi tutuldu. Çok uzun süren parlamento seçimlerinde elde edilen % 70’lik gibi mutlak çoğunluk, yüksek mahkemelerin kararı ile iptal edildi. Mursi, uzun süre kanun yapıcı olmadan çalışmak zorunda kaldı.

Mısır’ın toplamda bir milyon km2 olan toprağının ancak yüzde beşi, iskâna müsaittir. Yine o tarihlerde nüfusu 90 milyon ve ekonomisi çok zayıf olan bu ülkede en büyük problem ‘işsizlik sorunu’ ve ‘yeni yaşam alanı’dır. Genel olarak ekonomik olan bu sorunların çözümü amacıyla dış ekonomik kaynakların ve yatırımların gelmesi için idari düzenlemeler yapıldı. Bu düzenlemelerin neredeyse tamamı yüksek mahkemeler tarafından iptal edildi. Öte yandan daha iktidarının altıncı ayında iken, TAHRİR meydanında binlerce kişinin kamp kurarak, meydanı işgal etmesi çok daha farklı bir konuydu. Bunlar, Mursi’nin istifa etmesini ya da alaşağı edilmesini istiyorlardı. Mursi yanlıları TAHRİR meydanını işgal edenlerin, halkın mafya ya da baltacı adını verdikleri kişiler olduğunu söylemişlerdi. Tahrir meydanındaki bu göstericilere 10 Şubat 2013 tarihinde gece saat 02.00’- deki ziyaretimizde; Mısır ölçeğinde lüks diyebileceğimiz binlerce tabldot servisinin yapıldığını da, 12 UHUB üyesi hukukçu arkadaşla birlikte, müşahede ettik. Ekonominin %40-60’ını kontrol altında bulunduran ve özellikle petrol piyasasını elinde tutan askeri cenahın sahibi ya da etkili olduğu benzin istasyonlarının önünde, çok uzun kuyrukların oluştuğunu da müşahede ettik. Oysa o zamana kadar Mısır’da böyle bir durum görülmemişti.

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
YAZARLAR
...

sanalbasin.com üyesidir

© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya