31 Mart 2019 seçimleri iptal edildikten sonra, 10 Mayıs 2019 tarihinde bu sütunlarda şöyle yazmışım: “YSK’ya baskı yapılmış mıdır, bunu tartışmam. Ama iktidarların beğenmedikleri bir seçimi değiştirmekistedikleri,beğenmedikleri bir kararı,bir üst mahkemede bozdurmak için çaba harcadıkları eskiden beri söylenir. Hükümete yakın çevreler bunu yaptı mı, onu da tartışmam.
25.06.2019 18.21
657 okunma
"Adam kazandı"
Av. Sabri Turhan

31 Mart 2019 seçimleri iptal edildikten sonra, 10 Mayıs 2019 tarihinde bu sütunlarda şöyle yazmışım:

“YSK’ya baskı yapılmış mıdır,  bunu tartışmam. Ama iktidarların beğenmedikleri bir seçimi  değiştirmekistedikleri,beğenmedikleri bir kararı,bir üst mahkemede  bozdurmak için çaba harcadıkları  eskiden  beri söylenir. Hükümete yakın çevreler  bunu yaptı mı, onu da tartışmam.

 

Ancak şunu söyleyebilirim. Yeniden seçim zor ve masraflı bir iştir. Yeni seçimi kimin kazanacağı da beli değil üstelik..

 

Cumhurbaşkanlığı seçiminde  Muharrem İnce, seçimi kaybettiğini anladığında bir gazeteci kendine sordu: Seçimi nasıl değerlendiyorsunuz ? Muharrem İnce elini yana açarak “Adam kazandı” dedi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde de keşke “Adam kazandı” denebilse idi.”

 

Ama denmedi. Ondan sonra tartışması uzun yıllar  sürecek işler oldu. Seçim yenilendi. Beklenmedik bir sonuç çıktı.

 

Olaya sosyolojik açıdan bakarsak, seçmenin kanaati ve oyların rengi ; seçimin yenilenmesi kararı, o esnada söylenen sözler, sonraki kampanyadaki söylemler  ve yapılan tahrik edici  eylemlerle ters yüz oldu.

 

Bizim seçmende kendi iradesine ters bir şey yapıldığında kanaatların ve işlemlerin  ters teptiği eskiden beri bilinir. Bir uzman, l946 seçimlerinde  halkın iradesinin yok sayılarak  gizli oy, gizli sayım yapılmasını, halkta iradesinin yok sayıldığı anlamına geldiğini,halkın ondan 2-3 dönem sonraki seçimlerde bile  egemenlerin tersi bir  tavır takındığını  söyledi.

 

1980 darbesinde Kenan Evren gönlünden gecen adayın  kazanması için ondan yana bir konuşma yaptı televizyonda.”Özal’a vermeyin” demedi ama, o anlama gelen sözler söyledi. Halk bunu kendi  hür iradesine müdahale saydı. Kenan Evren’e inat Özal’a oy verdi. Aslında bu,bir tepki idi. Özal da tepkiyle  iş başına gelmesine rağmen halkın beklentilerini  bir süre karşıladığı  için daha sonraki bir iki seçimi de kazanabildi.

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için 23 Haziran’da  yapılan  seçimler öncesinde halk iradesine müdahale sayılan ,halkın aklından bile  geçmeyen, halkın sempati ile bakmadığı söylem ve  eylemler oldu. Bir kere halk seçimin iptal edilmesini  doğru bulmadı. Yeni seçim döneminde öyle bir kamuoyu oluşturuldu ki,taraflar  tam bir yarışa girdi. Onlar öyle yapıyorsa, biz de  böyle yapalım taktikleri yasal  çerçeveyi zorladı. İşin içine  hileler; yanlış taktikler  ve başkasına yapılan suçlamalarda aynısını  yapmalar girdi. 

 

Tabi her iki taraf  da seçimlerle ilgili  nabız yoklaması yapıyordu. Bunlar bir tarafı sevindirirken,mağlup olacaklarını hissedenlerde  bir şeyler yapma gayreti ve heyecanı onları yanlışa sürükledi. Ve maksadı aşan sözler ve eylemler  yapıldı.

 

Millet İttifakının; “bölücülerle işbirliği yaptığı” iddia edilirken, piyasaya bunlarla ilgili videolar,bölücü  şeflerinin onlar lehine  konuşmaları servis edilirken, tam bir medya savaşı oluyordu.

 

Bir de baktık, seçimden birkaç gün önce, APO’nun avukatları görüş için adaya gitmiş. Hem görüş hem mesaj taşıma işi..Ama avukatların tavrı mı, yoksa mesajı açıklayacak olanların  tavrı mı belli değil:  “Mesaj seçimden bir gün önce açıklanacak..”dendi. Bu, fevkalede hesap bozan bir şey.. Çünkü Öcalan’ın lehe olacağı sanılan açıklaması geç kalacak, tesirini belki göstermeyecekti.Öyle düşünüldü.Hemen yeni bir mesaj taşıyıcısı bulunuyor. O akademisyen, cumartesiden önce Öcalan’ın mesajını okutuyor:HDP  veya PKK seçimde tarafsız  kalacak.. Bu senaryo seçimi hiç etkilemedi . Ama millet vicdanı yara aldı.

 

Zaten yapılan bu yanlışlıklar, telaşın verdiği yanlışlıklardı.. Suçladıkları rakibin yaptıklarını kendileri yaptılar.PKK ile işbirliği yapıyorsunuz  dendi. Kendileri HDP’den medet umdular. Faydasız bir medet..

 

Seçimi kaybedeceğini  AKP anlamıştı. Tayyip Bey’in bir konuşmasında; “Büyükşehirde sadece vitrin değişir. Komisyonlar zaten bizim” demesi bunun işareti  idi. Ve bu, bir teselli idi.

 

Sonra, açık oturum da seçimi etkilemedi. YSK iptalinden sonra,2.seçim süresince  insanların vicdanı oluştu. Faydasız gayretler sunucu değiştirmedi. Bunca masraftan, bunca zaman kaybından ve küskünlüklerden sonra gene de; “Adam kazandı” diyebiliyorsak, hala karlıyızdır..

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
YAZARLAR
...

sanalbasin.com üyesidir

© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya