İslam düşmanlarına ve Türkiye düşmanlarına karşı koyan ve tepki gösteren Müslümanlık bugün hangi boyutlardadır? Müslüman, Türkiye’de düşmanın sivil işgaline yolları açan sistemi, toplumumuzu çok eskiden olduğu gibi Allah’a yakınlaşmaya teşvik eder bir hale nasıl dönüştürülebilir?
30.07.2019 09:59
1 yorum
1.423 okunma
“Kurban”ı hakkıyla yaşayıp sırrına ermemiz gereken bir zamandayız!
Hasan Erden

İslam düşmanlarına ve Türkiye düşmanlarına karşı koyan ve tepki gösteren Müslümanlık bugün  hangi boyutlardadır? Müslüman, Türkiye’de düşmanın sivil işgaline yolları açan sistemi, toplumumuzu çok eskiden olduğu gibi Allah’a yakınlaşmaya teşvik eder bir hale nasıl dönüştürülebilir?

Allah’a her an yakın
olalım ve O’ndan
yardım isteyelim!

İslam tarihinde, Peygamberimiz (SAS)’den itibaren savaşlarda İslam orduları başkumandanlarının düşman karşısında önce secdeye gitmeleri ve Allah’a en yakın olunan bu durumda O’ndan öyle yardım istemeleri devamlı bir adet ve gelenek olmuştur.

Bugün de karşı karşıya bulunduğumuz Haçlı savaşında Müslümanların düşman orduları öncelikle secdeye vararak Allah’tan yardım istemeleri gerekiyor.

Zira Yüce Rabbimiz Allah-ü Teâlâ Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurmuştur:

“Allah’a secde et ve O’na yakın ol!” [1]

 “Ey müminler, Allah’tan korkun, O’na (yaklaşmaya) vesile arayın!” [2]

 

ALLAH HER AN İNSANA YAKINDIR, ÖNEMLİ
OLAN İNSANIN O’NA YAKIN OLABİLMESİDİR!

Gerçekte Rabbimiz Yüce Allah insana her zaman ve her yerde yakındır, hem de çok yakındır. Nitekim Kur’an-ı Kerim’de bu gerçek şöyle vurgulanmıştır:

“Allah insana şah damarından daha yakındır.” [3]

Nerede olursanız olun, Allah sizinle beraberdir.”  [4]

Allah insana her zaman, her yerde son denece yakındır. Önemli olan, insanın hayatın tüm engellerini aşarak Rabbine yakın olmaya çalışmasıdır.

Aslında Allah için yapılan her ibadet, her iş, her davranış Müslüman’ı Allah’a yakınlaştırır. Namaz, oruç, hac, zekat, fakirleri ve yoksulları gözetme, insanlara faydalı çalışmalar yapma, iyilikte bulunma vs. hepsi insanı Allah’a yakınlaştıran güzel davranışlar ve görevlerdir. 

Peki Müslüman’ı Allah’a yakınlaştıran bu kadar görev ve davranış varken, İslam’da neden başlı başına “Allah’a yakınlaştıran” anlamında Kurban ibadeti özellikle emir ve tavsiye buyurulmuştur?

KURBAN İBADETİNİN İNSANI
ALLAH’A YAKINLAŞTIRAN ROLÜ

“Kurban” bilindiği gibi, Allah’a yakınlaşmak demektir. Kurban mümini Allah’a yakınlaştıran bir ibadettir.

Öncelikle kurban ibadetinin anlamını ve bu ibadetin Müslümanlara nasıl bir misyon yüklediğini anlamağa çalışalım, sonra bu konunun üzerinde duralım.

Kurban ibadeti bir simgedir. Müslüman’ın Allah yolunda, Allah’a yakınlaşmada hiçbir şekilde sevdiklerinin engeline takılmaması gerektiğini hatırlatan bir olaydır.

Hz. İbrahim’in kurban kıssasını hatırlarsak bu konunun önemini daha iyi anlarız.

Bilindiği gibi Hz. İbrahim (AS), Allah tarafından imtihan edilmiş, rüyasında, en sevdiği oğlu İsmail’i Allah için kurban etmeğe çağırılmıştır. O da hiç tereddüt etmeden oğlunu kurban etmek niyetiyle gerekeni yaparken, Rabbi tarafından, “Ey İbrahim! Rü’yan muhakkak gerçekleşti. Bu şüphesiz açık bir imtihandı”  diye bir sesle durdurulmuş ve imtihanı kazandığı bildirilmiştir. Ve kendisine “Büyük bir kurbanlık” verilmiş, onu kurban etmesi istenmiştir. [5]

ALLAH YOLUNDA MÜSLÜMANIN HİÇ
BİR ENGEL TANIMAMASI NASIL OLUR?

Bu olaya göre kurban ibadeti nasıl bir anlam kazanıyor?

İnsanların, oğulları gibi sevdikleri ve gönüllerini bağladıkları değişik değerleri vardır. Hz. İbrahim’in İsmail’i gibi, değişik türlerde “İsmailleri” vardır.

Önemli olan bu “İsmaillerin” Allah’tan daha çok sevgili olmamasıdır. Hiç birisinin Allah yolunda Müslüman’a engel olmamasıdır.

Kur’an’ı Kerim’in bu konuda bir uyarısı vardır:

“Eğer babalarınız, oğullarınız, kardeşleriniz, eşleriniz, akrabalarınız ve kabileniz, elinize geçirdiğiniz mallar, kesada uğramasından korktuğunuz bir ticaret, hoşunuza giden meskenler, size Allah’tan, O’nun Peygamberinden ve O’nun yolunda cihattan daha sevgilisi ise, artık Allah’ın emri gelinceye kadar bekleyin. Allah öyle fasıklar güruhunu hidayete erdirmez.” [6]

Demek ki, Müslüman’ın sahip olduğu hiçbir şey, Allah’tan, O’nun peygamberinden ve O’nun yolunda cihattan/mücadeleden daha sevgili olmaması gerekiyor.

MÜSLÜMANIN ALLAHTAN BAŞKA
HİÇBİR ÖNCELİK TANIMAMASI

Bu durumda şu soru önem kazanıyor: Allah’ı tüm sevdiklerimizden daha çok sevdiğimiz, diğer bir deyişle “İsmaillerimizi” Rabbimiz için feda ettiğimiz nereden belli olur, nasıl anlaşılır?

Önceliklerimizden, tercihlerimizden ve reflekslerimizden belli olur ve anlaşılır.

Önceliklerimiz ve tercihlerimiz nasıldır: Hayatta, günlük yaşamımızda bizi öncelikle harekete geçiren dinamikler Allah rızası mıdır, yoksa başka rızalar ve başka amaçlar mıdır?

Rabbimizin emrettiklerini ve yasakladıklarını mı öncelikle ölçü tanıyoruz ve dikkate alıyoruz, yoksa diğer sevdiklerimizi mi?

Öncelikle Allah’ın biz Müslümanları yükümlü kıldığı görevleriyle mi ilgileniyoruz ve meşgul oluyoruz, yoksa Kur’an ayetinde sıralanan, diğer sevdiklerimiz “İsmaillerimiz”le mi?

Eğer Rabbimizin rızasına öncelik veriyorsak, Allah’ın ölçülerini ve emirlerini önce tercih ediyorsak, Allah’a yakınlaşmaya çalışıyoruz demektir. Yani “Kurban”ı hayatımıza tatbik ediyoruz ve yaşıyoruz demektir.

Değilse Kurban’ı anlamamışız, daha doğrusu kurban ibadeti bize bir şey anlatmamış demektir.

CEVABINI ÇOK CİDDİ ŞEKİLDE DÜŞÜNECEĞİMİZ
SORU: ALLAH KATINDA NEREDEYİZ?

Yukarıda zikrettiğimiz Tevbe Suresi’nin söz konusu ayetinde, vurgulanan üçüncü şart olan, sevdiklerimizin düşmanlarımızla Allah yolunda mücadeleden daha sevgili ve daha +önemli olmaması lazım geldiği konusunda Müslümanlar olarak ne durumdayız, bu konuda kendimizi sorgulayalım:

İslam düşmanlarına ve Türkiye düşmanlarına karşı tavır koyan ve tepki gösteren bir Müslümanlık ne kadardır ve hangi boyutlardadır?

Ayrıca Türkiye’deki hakim olan sistem, Müslümanları Allah’a yakınlaşmaya mı teşvik ediyor, yoksa Rabbimizden uzaklaştıran bir yola mı sürüklüyor?

Son soruyu herhalde şöyle değiştirip şekillendirmemiz daha doğru olur: Sistem, Müslüman Türk milletini Allah’a yakınlaşmaya teşvik eder hale nasıl dönüştürülebilir?

Kurban Bayramınızı en içten dileklerimle tebrik ediyorum. Yüce Allah, bayramı milletimize ve tüm İslam dünyasına hayırlı ve mübarek kılsın. Müslümanların uyanışına ve kurtuluşuna vesile eylesin!

Sevgiler, saygılar…

Hasan Erden

herden1950@hotmail.com 

 

[1] Alak Suresi: 19

[2] Maide Suresi 35

[3] Hadit Suresi: 4

[4] Saffat Suresi: 106-109

[6] Tevbe Suresi: 24

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
1 yorum yapıldı
HÜDA RAZI
Kurbanlarımız şimdiden kurbiyyet olsun inşallah
Yorum Ekleyen: Ahmet YAHYA     1.08.2019 17:02:19
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya