ANAHABER GAZETEMİZİ ZİYARETİM
28.08.2019 15.08
3 yorum
492 okunma
ANAHABER GAZETEMİZİ ZİYARETİM
Kemal Cengiz

Geçtiğimiz hafta, "Anadolu Eğim Kültür ve Bilim Vakfı tarafından günlük olarak yayınlanan ANAHABER Gazetemizin Merkezine bir ziyaretim oldu. İNTERNET ortamında yayın yapan ve binlerce takipçisi bulunan bu gazetemizin KÖŞE YAZARLIĞINA kabulüm dolayısıyla yaptığım ziyarette gazetemizin önde gelen yöneticileriyle tanışma imkânı buldum.

İlkönce bana bu imkânı hazırlayan ve ziyaretimde rehberlik eden, "Vakfın Sanat ve Edebiyat Topluluğu İcra Kurulu Başkanı", İmam-Hatip Okulu yıllarımızdan arkadaşım ve KADİM DOSTUM Mustafa YILDIZ Beyefendiye çok teşekkür ediyorum.

Arkadaşımla birlikte Vakıf katına çıktığımızda bizi karşılayan, Vakfın Yönetim Kurulu Üyesi, aynı zamanda Yayın Kurulu Başkanı, Eski Milletvekillerimizden Kerem ALTUN Beyefendiye ve Genel Müdür, İlahiyatçı Avukat Ali AY Beyefendi ile Vakfın Sosyal Birim Başkanı Akif ARSLAN Beyfendilere gösterdikleri sıcak ilgileri için ŞÜKRAN duygularımı ifade etmek istiyorum.

İslam Büyüklerimizin, "Yakinen görmek gibi kesin bilgi yoktur" anlamında bir sözü vardır. Bu ziyaretimde ben bunu yaşadım. İslam davasında samimi hizmetlerini GIYABEN bildiğim bu Vakfın temsilcileriyle tanışmak , beni düşünce ufkumda  yeni bir iklim ile buluşturdu. Hayatımın Sonbaharında, İlkbahar heyecanı buldum.

BİR KATREDE UMMANI YAŞADIM: Vakfın bulunduğu MERKEZ BİNA, hedefindeki hizmetin büyüklüğüne göre belki bir katre/damla gibi.  Binanın son üç katı Vakfın Genel Merkezi durumunda. Katların her metre karesi, hizmet fonksiyonlarına göre değerlendirilmiş. HAYRAN olduğum DİZAYNİ görünce, GÖZBEBEĞİ dediğmiz noktadan dünyayı görebildiğimizi hatırladım. İmkân ve fırsatın genişliğinden daha önemlisinin, VERİMLİLİK olduğunu bu dizayinde gördüm.

İlk iki katında Vakfın ÖNCÜLÜĞÜNDE hazırlatılan; süreli yayınlar (gazete ve dergiler) yanında dini, milli, ahlaki, tasavvufi, İslami İlimlerin hemen her dalından tutunda, sosyal ekonomik, felsefe, edebiyat, psikoloji, fizik-kimya,biyoloji... gibi pozitif bilimlerin çeşitli alanlarında yazılmış kitaplar ve hazırlanmış raporlar özel stantlarda ve raflarda sergileniyor.

Bu eserler hem de öyle sıradan kişilerce yazılmış kitaplar değil; yazarlarının hemen hepsi Akademik Dünyada kendilerini kanıtlamış, Prof. Doçent, Doktor ÜNVANI almış kariyer sahibi saygın hocalarımızdan oluşmaktadır.

Bu kitap, dergi ve broşörler arasında şahsen benim en çok DİKKATİMİ çekenler, ihtiyaç duyulan birçok ilginç konuda hazırlatılmış olan RAPORLAR oldu. Bana göre Rapor, bir hastalığın tedavisi için yapılan onlarca TIBBİ tahlil ve labaratuvar araştırmasından sonra yazılan ÖZET kanaat beyanı gibidir. Belki yüzlerce kitabın ÖZÜDÜR! Şimdilik bunlardan birkaç tanesini aldım.

Emekli bir Müftü olarak aktif hizmet yıllarımda, bu Vakfın benzeri birçok HİZMET KURULUŞU görmüş ve gezmişimdir. Ama itiraf edeyim, HİZMETİ İLİM TEMELİNDE HEDEFLEMİŞ böyle bir Vakıf kurumu görmedim. Katları gezerken, kendimi üyük bir İLİM MERKEZİNDE hissettim.

En üst katındaki konferans salonu ile müzakere odaları ise, ilim teşvikine ve heyecanına ayrı bir güzellik katıyor.

Bir de her katın ÇALIŞMA DÜZENİ VE TEMİZLİK hassasiyeti dikkatimi çekti. Herkes sakin ve temiz bir ortamda "çıt" çıkarmadan  çalışıyor. Herkesin önünde bilgisayarı, dünya ile İRTİBAT halinde. İnternet ortamında yayın yapan ANAHABER gazetemizin yayın odası ise, bana BEYİN MERKEZİNİ hatırlattı.

En üst katın mutena köşesinde arkadaşlarla cemaat olup imamlığımda beraber kıldığımız Öğle namazından sonra hep birlilkte Yemekhaneye indik. Lezzeti kadar samimi sohbeti de olan yemeği de birlite yedikten sonra Sayın Genel Müdürümüzün makamında kahvelerimizi yudumladık. Bu sırada Refakatime, Milli Eğitim Şube Müdürü Oğlum Numan CENGİZ de katıldı. Kısa bir sohbet faslı daha geçtikten sonra, Vakıf Merkezinin şahsıma ikramda bulunduğu hediye kitaplarını kabul ettim. Ben de, KELÂM-I KEMÂL adlı kitapımdan kendilerine ve tensip buyuracaklarına  hediye olarak bir miktar kitap takdiminde bulundum.

Nihayet ayrılık vakti gelmişti; manevi duygularla dolu olarak "ziyaretimizin Yüce Allah'tan hizmetlere katkılı olması" dileğimizle TEKRAR GÖRÜŞMEK üzere kucaklaşıp vedalaşarak ayrıldık.

Hayatımın en hayırlı günlerinden biri olduğuna inanıyorum.

GAYRET BİZDEN, TEVFİK ALLAH'TANDIR !..

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
3 yorum yapıldı
Teşekkür
Değerli hocam,ziyaret sonrası yaptığınız değerlendirme için gönülden teşekkür ederim. Sizin de "ÖMRÜNÜZÜN SONBAHARINDA İLK BAHARINIZ" hayırlara vesile olsun inşallah. Selam ve dua ile.
Yorum Ekleyen: hasan mutluoğlu     9.9.2019 20:50:06
Tebrik ve heyecan
Muhterem babam nezih bir ilim mekanında refakat etmekten sonsuz bir heyecan ve gurur duydum.Hem böyle birikimli kadirşinas babaya sahip olmam, hem de babamin kadirşinas dostlari ile tanışmam ziyadesiyle beni mütehassis kıldı.Cevherin değerini sarraf bilir misali hem cevhere hemde cevherlerle mücehhez sarrafa sonsuz saygı ve şükranlarımı acizane arz ederim.
Yorum Ekleyen: Numan Cengiz     1.9.2019 17:50:25
Allah hayırlı kılsın
hayırlı mübarek olsun. rabbim hayırlara vesile eylesin
Yorum Ekleyen: dr. derdan beril     29.8.2019 01:28:49
Kemal Cengiz
DİĞER YAZILARI

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbulh-Haseki) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

YAZARLAR
...

sanalbasin.com üyesidir

© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Ahmet Revanlı