27 Mayıs, kötülüğün elitizmi
Soğuk Savaş yılları bir darbeler dönemidir. Ortadoğu için bu daha da geçerli. Mısır, Irak, İran ve Türkiye’de bu darbeler yaşanır. Hepsini de askeri cuntalar yapar.
27.05.2020 12.01
433 okunma
27 Mayıs, kötülüğün elitizmi
Ergün Yıldırım

Soğuk Savaş yılları bir darbeler dönemidir. Ortadoğu için bu daha da geçerli. Mısır, Irak, İran ve Türkiye’de bu darbeler yaşanır. Hepsini de askeri cuntalar yapar. Hepsi de sert bir ideolojiye dayanır. Hepsi de ülkesini baştan başa yeniden “yaratmak” ister! Kendilerine devrim adını verirler. Çünkü Fransız devrimi ve Bolşevik devrimi gibi bütün toplumsal ve siyasal düzeni değiştirerek yepyeni bir dünya kurmanın peşindedirler. Devrim arabaları ve devrim yüzükleri 27 Mayıs Darbesinin peşinden gelir. Kendilerini “karşı devrim” diye tanımlarlar. Yani Türkiye’de DP ile yaşanan çok partili sistem ve siyasal çoğulculuk Kemalizm’in devrimlerine karşı olduğu anlayışını benimsiyorlar. Aslında devrim bir yakıştırma. Ne Fransız Devrimi ne de Bolşevik devrimi felsefesi var burada. Tamamen darbeci bunlar. Adını açık ve net koyalım.

27 Mayıs darbecileri, kendilerine “hürriyet mücadelesi, “demokratik düzeni koruyucu” ve “hukuk devleti ihtilali” adını verseler de yaptıkları düpedüz darbedir. Çünkü ordu içerisinde daha 1954 yılında komiteler, yani cuntalar kuruyorlar. İstanbul cuntası ve Ankara cuntası. Daha sonra birleşiyorlar. Sivil siyaseti zorla ele geçiriyorlar. Milli Mücadeleyi, savaşı en zor zamanlarda bile yöneterek kapısını açık tutan TBMM’ni basıyorlar. Ona el koyuyorlar. Kapısına kilit vuruyorlar. Kapısına kilit vurulan milli iradedir, demokrasidir, sivil siyasettir. Anayasayı fesh ediyorlar. 1924 yılında yapılan anayasaya el konuyor. Toplumsal sözleşme yırtılıyor!

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
YAZARLAR
...

sanalbasin.com üyesidir

© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya