Günümüzde meydana gelen dünya olaylarını iyi ve doğru anlamanın yolu dünümüzü, yani tarihimizi, yakın geçmişteki gelişmeleri ve oluşumları iyi bilmekten, doğru anlamaktan ve yorumlamaktan geçer. Bugün toplumumuzun insanlarına çok uzak ve eski değil, birkaç asır önce Osmanlı olarak, Türkiye olarak Amerika’yı vergiye bağladığmızı söylesek, bugün bu olaya kim inanır, bu tarihi gerçeği kim kabul eder?
26.06.2020 12:49
3.260 okunma
Yakın tarihte biz Amerika’yı fethetmişiz ve vergiye bağlamışız!
Hasan Erden

 

Bugün ABD’nin hala
hazmedemediği 
tarihi gerçek!

Günümüzde meydana gelen dünya olaylarını iyi ve doğru anlamanın yolu dünümüzü, yani  tarihimizi, yakın geçmişteki gelişmeleri ve oluşumları iyi bilmekten, doğru anlamaktan ve yorumlamaktan geçer. Bugün toplumumuzun insanlarına çok uzak ve eski değil, birkaç asır önce Osmanlı olarak, Türkiye olarak Amerika’yı vergiye bağladığmızı söylesek, bugün bu olaya kim inanır, bu tarihi gerçeği kim kabul eder?

Türkiye yarın tarihteki o
muhteşem gücüne yine
kavuşacak inşallah!

 

Bugünkü dünya olaylarını, özellikle Batı’nın ülkemize ve İslam dünyasına karşı son Haçlı savaşını doğru değerlendirelim ve yorumlayalım.

Günümüzde meydana gelen siyasi ve sosyal olayları iyi ve doğru anlamanın ve yorumlamanın yolu da, dünümüzü, yani  tarihimizi, yakın geçmişteki gelişmeleri ve oluşumları iyi bilmekten, doğru anlamaktan ve değerlendirmekten geçer.

Örneğin, bugün toplumumuzun insanlarına çok uzak ve eski değil, birkaç asır önce Osmanlı olarak, Türkiye olarak Amerika’yı haraca ve vergiye bağladığmızı söylesek, bu olaya kim inanır, bu gerçeği kim kabul eder, kim evet der?

Böyle yaparsak,herkes hayali bir masal anlattığmızı, yahut uydurma bir hikayeden söz ettiğimizi zannetmez mi?

Ama tarihlerde belgeler asla yalan söylemiyorolaylardan uydurma olarak bahsetmiyor.

ABD, ASLAN YÜREKLİ OSMANLI PAŞALARINA
VERDİĞİ VERGİLERİ DAHA UNUTMADI!

Bugün Türkiye’ye karşı Haçlı savaşı başlatmış bulunan Batı’nın lideri ABD, henüz birkaç asır önce ecdadımız Osmanlı’ya ödemek zorunda kaldığı vergileri, bu konuda düzenlenmiş bulunan tarihi belgeleri ve Açıklama: Amerika Bu yüzden denizlerde Osmanlı hakimiyetine boyun eğdi ve 'Trablusgarp Antlaşması' yapıldı.             kayıtları hala unutmamıştır.

Nitekim bugün bu olayın intikamını almak için ABD, tüm Batı dünyasının lideri olarak İslam dünyasının başını çeken Türkiye’ye karşı çok gizli bir dünya Haçlı savaşı başlatmış bulunuyor.  

Bu kin ve intikam savaşı Türkiye toplumunun insanları ve İslam dünyası tarafından yeterince anlaşılmış ve farkedilmiş değildir.

AMERİKA, DÜN TÜRKİYE’NİN DÜNYADA EN UZAK
NOKTADA HÜKMETTİĞİ  ÜLKELERDEN BİRİSİ!

Bugün İslam dünyasına kafa tutan ve savaş açan ABD, Türkiye’nin (yani ecdadımız Osmanlı’nın) çok değil, henüz birkaç asır önce hükmettiği ve ülkemize vergi vermesi için anlaşma yaptığı dünyanın bize en uzak ülkelerden birisidir.

Osmanlı’nın kaptan-ı deryası olan Cezayirli Hasan Paşa, yakın tarihimizde, bugünkü insanların kedi ve köpek yetiştirdiği gibi Arslan yetiştiren bir paşadır. Tarihte “Aslanlı Paşa” olarak nam salmıştır.

Bu paşa Padişah 3. Selim devrinde Osmanlı sarayının sadrazamı olmuştur. Onun döneminde Osmanlı, denizler-okyanuslar ötesinde binlerce km. uzaklıktaki ülkelere hükmetmiştir ve yön vermiştir

Bu ülkelerin içinde, bugün Türkiye’ye ile İslam dünyasına kafa tutmağa çalışan ve Haçlı savaşı başlatan Batı dünyasının lider ülkesi durumunda bulunan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) de vardır.

BUGÜNKÜ ABD DÜN BİZİM HÜKMETTİĞİMİZ
VE VERGİ ALDIĞIMIZ BİR ÜLKEDİR!

Tarih bilenler ve okuyanlar birkaç asır önceki bu olayı hemen hatırlayacaklardır. 

O zamanda imzalanmış bulunan tarihi kayıtlar ve anlaşmalar bu konunun en canlı şahitleri ve belgeleridir.

Özetle bu belgelere göre, bugün İslam dünyasını, özellikle Türkiye’yi hedef alan ABD, bizim ülke olarak düne kadar hükmettiğimiz ve üstelik vergi anlaşması ile yön verdiğimiz ve sınır koyduğumuz bir ülkedir.

AMERİKALILAR
NASIL ESİR EDİLDİ?

 “…1776’ya kadar sömürgesi olduğu İngiltere’ye karşı verdiği bağımsızlık savaşını kazanan Amerika’nın ilk cumhurbaşkanı George Washington idi. (…) George Washington, Kuzey Afrika’da yaşananlardan Kongre’yi haberdar etti ve 1795’te Joseph Donaldson başkanlığındaki bir Amerikan heyeti Dayı’yı ikna edip ticaret anlaşması imzalamak üzere Cezayir’e gitti.

https://im0-tub-tr.yandex.net/i?id=a07eebfaf189f7e1b5b7f0cb80c0258f&n=13Joseph Donaldson ile Cezayir Dayısı Hasan Paşa, 5 Eylül 1795’te Türkçe kaleme alınmış bir “Dostluk ve Barış Anlaşması” imzaladılar. Bu anlaşma, daha önce Fas ile yapılan ve Arapça olan 1786’daki anlaşmadan sonra, Amerikan tarihinin İngilizce olmayan ikinci metni idi.

AMERİKA OSMANLI’YA HASAN
PAŞA'YA 642 BİN DOLAR ÖDEDİ

Amerika, anlaşmaya göre Cezayir’de bulunan esirlerin bırakılması için Hasan Paşa’ya 642 bin 500 dolar “haraç” verecek ve her sene 12 bin Cezayir altını eden 21 bin 600 dolar tutarında vergiyi de muntazaman ödeyecekti. 

Kongre anlaşmayı 1796’nın 7 Mart’ında onaylamış ve Amerika Birleşik Devletleri, Osmanlı İmparatorluğu’nun resmen “vergi mükellefi” olmuştu.

Bu anlaşmayı, 1796’nın 4 Kasım’ında Trablusgarb’ın, 1797’nin 28 Ağustos’unda da Tunus’un Dayıları ve Beyleri ile yapılan anlaşmalar takip etti. Traplusgarb ile varılan anlaşma uyarınca Amerikan tarafı Trablusgarb Bey’i Yusuf Paşa ile Divan’a Amerikalı esirlerin iadesi karşılığında 40 bin İspanyol altını ödüyor, eyaletin ileri gelenlerine de altın ve gümüş saatler, elmas yüzükler ve pahalı kumaşlardan yapılmış kaftanlar göndermeyi taahhüt ediyordu.

ANLAŞMALAR
TÜRKÇE YAZILDI

Hepsi Türkçe olan anlaşmalar besmele ile başlıyordu. Metnin hemen girişinde “Bu belge dünyanın hâkimi, denizlerin ve karaların hükümdarı, kralların efendisi, sultanlar sultanı, imparatorlar imparatoru, Sultan Mustafa Han’ın oğlu Sultan Selim Han’ın dikkatli bakışları altında imzalanmıştır. Allah, O’nun hükmünü daimî kılsın” şeklinde ifadeler vardı ve bu ifadeler, metni Türk tarafının yazdığını göstermekteydi. Amerika, Garp Ocakları’na ödemeyi taahhüt ettiği vergileri 19. asrın ilk çeyreğine kadar göndermeye devam etti ve bu mükellefiyetten daha sonra güç kullanarak kurtuldu.” i

BUGÜN DE SAVAŞI TARİHTE OLDUĞU GİBİ BİZE
YAKIŞIR ŞEKİLDE KAZANACAĞIZ İNŞAALLAH!

Bugün son Haçlı Savaşıyla Türkiye’ye ve İslam dünyasına müdahalelerde bulunmağa çalışan ABD, aslında bu tarihi gerçeği bir türlü hazmedememektedir ve kabullenememektedir. 

Üstelik baş yardımcısı İsrail ile birlikte yıllar önce başlattığı son Haçlı savaşında siyasi, sessiz ve sosyal gizli savaş oyunlarıyla, gerek Türkiye’ye karşı ve gerekse İslam dünyasına karşı, bu tarihi gerçeğin intikamını almağa çalışmaktadır.

Ama son zamanlarda Amerika gittikçe karışıyor. Hükümranlığı ancak bir asır gibi kısa bir zaman süren koca devlet temelinden gittikçe sarsılıyor.

Osmanlının torunu Türkiye son Haçlı savaşında Allah’ın izniyle yine ecdadına yakışır bir şekilde arslan yürekleriyle hükmünü icra edecektir ve savaşı yine kazanacaktır inşaallah!

Nitekim Türkiye günümüzde sessiz ve derinden bulaşan ve yayılan hastalıklar dolayısıyla ABD’nin egemenliğindeki bölgelere ve ülkelere hiç tereddütsüz ve yoğun bir şekilde yardıma koşmuştur. 50’den fazla ülkenin halkına erzak vermiştir.

Sevgiler, saygılar…

Hasan Erden

herden1950@hotmail.

 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya