Eleştiri bir şeyi daha iyi anlamak için yapılır. Eleştiri analiz ve yorum demektir.
05.10.2021 10:14
487 okunma
Eleştiri Üzerine
Nurettin Dursun
Eleştiri bir şeyi daha iyi anlamak için yapılır. Eleştiri analiz ve yorum demektir. Kutsal kabul edilen kitapların da yorumları yapılabilir. Tefsir bunun güzel bir örneğidir. Yasalarla korunan ya da çok itibar edilen kişiler terbiye ve edep dahilinde eleştirilebilirler. Eleştirin olmadığı yerde tabulaştırma ve ilahlaştırma başlar. Eleştiri, edep dahilinde yapıldığı takdirde fitne ve fesat çıkarmak, küfür ve hakaret olarak anlaşılmamalıdır. Eleştiri, insan aklının özgürleşmesi için gereklidir.
 
Müslüman ülkelerde yöneticilerin kullandığı akıl, eleştirel bilgiden uzak olan akıldır. İslam dünyasında bu anlamda entelektüel bir çevre ve bir gelenek oluşmamıştır. Fikirler, düşünceler özgürce ortaya konulmadığı gibi özgürce de araştırılmamıştır. İslam dünyası yeniliklere kapalıdır. Eleştirel düşüncenin gelişmesine fırsat verilmemiştir. Ínsanlardan sadece itaat istenmiştir. Din ve bilimle uygunluk arzetmeyen bu sakat anlayış toplumumuzda ve İslam dünyasında hala etkisini sürdürmektedir.
 
Müslüman toplumlarda felsefe ders programlarında eleştirel bir anlayışla yer almamakta veya okutulmamaktadır. Eleştirel yöntem genellikle tehlikeli kabul edilmiştir. Bu alışkanlık, siyaseti olumsuz bir şekilde etkilemeye devam etmektedir. Bu sebeple siyasette genellikle itaat eden insanlar rağbet görür. Muhalefet eden insanlar hiçbir yerde rağbet görmez. Halbuki muhalefet olmadan demokrasinin ve hür düşüncenin gelişmesi mümkün değildir. Ínsanları sürü gibi idare etmek isteyen çıkar ve istismarın dışında başka bir niyeti olmayan çevreler felsefeye asla yanaşmazlar ve tehlikeli bulurlar.
 
İnsanoğlu problemlerine çözüm ve çare ararken sadece pozitif bilimlerden istifade etme yanlışlığına düşmemelidir. Çünkü pozitif bilimler insanın öncesi, sonrası ve hayat hakkında sağlam ve doğru bilgi verme gücüne sahip değildir. Pozitif bilimlerin metodu gözlem ve deneydir. Bilimler deneyi, hipotezlerin doğruluğunu ispatlama aracı olarak kabul ederler. Ínsanın doğuşunu, ölümünü ve sonrasını analiz etmek, parçalara ayırmak, laboratuvara sokmak mümkün değildir.
 
Sonuç olarak bilimden bu sorulara doğru cevap bekleme imkanı yoktur. Bu soruların doğru cevabını ancak Allah tarafından insanoğluna gönderilen ve tahrife uğramamış insan aklıyla ve bilimle tezat teşkil etmeyen Allah'ın gönderdiği evrensel kitapta bulabiliriz. Felsefeden bu sorulara doğru cevap bulmayı beklemek insanı her zaman yanlışa sürükleyebileceği gibi aynı zamanda insan aklının ilahlaştırılmasına da yol açar. Felsefeden bu ölçüler içerisinde istifade etmek mümkündür. Tersi tehlikelidir. Yani aklı ilahlaştırmadan ve inkar etmeden akıldan istifade etme yolu seçilmelidir.
...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya