Azerbaycan ordusunun Dağlık Karabağ’da Şuşa’ya dayandığı, hatta şehre girdiği yönünde haberler konuşuluyor.
05.11.2020 04:56
966 okunma
Mavera-yı Kafkas’ta Türk barışına doğru
Selçuk Türkyılmaz

Azerbaycan ordusunun Dağlık Karabağ’da Şuşa’ya dayandığı, hatta şehre girdiği yönünde haberler konuşuluyor. Bu, bir hakkın, sahiplerine teslimi açısından çok önemli bir gelişmedir. Eğer Şuşa’dan sonra Azerbaycan ordusu, askerî açıdan önemli gördüğü mevkileri ele geçirir ve Karabağ’ın Ermenistan ile alakasını kesebilirse çok daha önemli bir aşamaya geçmek mümkün olacaktır. Böylelikle 1917’deki karmaşa ortamında Kafkasya Türkleri-Müslümanlarının yaşadığı toprak kayıplarının bir kısmı telafi edilir. Kaybedenlerin eski yurtlarına dönmesi, güvenlik endişesinin tamamen ortadan kalkması ve Azerbaycan devletinin otoritesini sağlaması ile sözü edilen telafi, fiilî hâle gelecektir. Güvenlik endişesini önemsemek gerekir çünkü 1917’de Ekim İhtilali ile başlayan karmaşa döneminde Ermeniler, hemen hemen her vilayette katliam yapar.

Bugün Dağlık Karabağ ve işgal edilen toprakların kurtarılması süreci ile Kafkasya hakkında daha geniş bilgilere sahibiz fakat Birinci Dünya Savaşı’nın sona erme aşamasında Doğu Anadolu’dan başlayarak Hazar Denizi’ne kadar uzanan topraklarda Ermenilerin işlediği cinayetleri Türkiye tam olarak bilmiyordu. Ruslar tarafından boşaltılan yerlerde Ermeniler söz sahibi olmaya başladığında Erivan vilayeti dâhil olmak üzere birçok yerde Müslümanların güvenlik endişesi had safhadaydı. Yüzlerce Müslüman köyü boşaltılmış, bugünkü haritanın temelleri atılmıştı. Nahcıvan’ı Azerbaycan’dan koparan Zengezur bölgesinin Müslümanlardan temizlenmesi de bu dönemin hadiselerindendir. Böylelikle Türkiye ile Azerbaycan’ın kara bağlantısı da kalmamıştı.

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya