Geçen sabah, Furkan suresinin son ayetlerini okudum. Orada, Rahman’ın Has Kulları ile ilgili çok önemli, bir o kadar da vazgeçilmez emir, uyarı ve betimlemeleri tekrar tekrar gözden geçirdim.
30.08.2021 11:28
538 okunma
Rahman'ın Has Kulları
İdris Doğan

Geçen sabah, Furkan suresinin son ayetlerini okudum. Orada, Rahman’ın Has Kulları ile ilgili çok önemli, bir o kadar da vazgeçilmez emir, uyarı ve betimlemeleri tekrar tekrar gözden geçirdim.  

Bugün o ayetleri sizlerle paylaşmış olayım. İsterseniz, şöyle herkes bir kendisine baksın, yeni tabirle kendini bir çek etsin. Bakalım ne olacak?  

Rahman’ın Has Kulları, yeryüzünde ağırbaşlılıkla yürürler; samimiyetten yoksun cahiller kendilerine laf attığında aldırmaz, selam deyip geçerler.(63)  

Onlar, Rableri için geceleri secde ve kıyamda olurlar.(64)  

Onlar, infak ettikleri, yani harcama yaptıklarında ne israf ederler ne de cimrilik yaparlar. Onların bu konudaki tutumu ikisi arasında orta bir yoldur.(67)  

Onlar, Allah ile birlikte başka bir ilaha yalvarıp dua etmezler, haksız yere Allah’ın öldürülmesini haram kıldığı cana kıymazlar, zina yapmazlar.(68)  

Onlar, yalan yere şahitlik etmezler; boş, gereksiz ve yararsız bir şeyle karşılaştıkları zaman sükûnet ve ağırbaşlılıkla oradan geçip giderler.(72)  

Onlar, Rablerinin ayetleri hatırlatılıp kendilerine onunla öğüt verildiği zaman, buna karşı sağır ve kör kesilmezler.(73)  

Onlar, hayatta sabırlı olmalarına karşılık cennet köşkleri ile ödüllendirilecek olanlardır; onlar orada selamla, esenlikle karşılanacaklardır.(75)  

Ayrıca, Rabb’imiz orada Rahman’ın Has Kullarının yapması gereken iki duayı öğretiyor ve şöyle buyuruyor: Onlar, şöyle derler: “Ey Rabbimiz cehennem azabını bizden uzaklaştır; şüphesiz onun azabı çok çetindir.(65) Muhakkak ki, orası ne kötü bir yerleşim ve yaşantı yeridir.” (66)  

Onlar şöyle derler: “Ey Rabbimiz, bize eşlerimizden, evlatlarımızdan gözümüzü aydınlatacak, gönlümüzü ferahlatacak nesiller ihsan ve ikram eyle. Ayrıca, Sen bizleri San'a saygısızlık etmekten sakınan iyi niyet sahibi, içten ve duyarlı insanlara önder kıl.” (74)  

Müthiş ve harika bir hükümle sonlandırıyor Rabb'imiz sureyi: De ki, duanız olmasa, Rabbim size ne diye kıymet versin… (77)  

Bilmiyorum bu ayetleri tefsirlerden okuyup araştırmaya gerek var mı? İsteyen elbette baksın, ancak bu haliyle ayetleri birkaç tekrar, mü'minin hayatına yepyeni bir ruh ve heyecan katacaktır inanırım.  

Selam ve dua ile… 

 

Milletimizin Zafer Bayramı Kutlu Olsun  

Okurlarım biliyor, konuyu yeniden hatırlatmış olayım. Yıllar evvel şöyle demiştim ve bir talebi dile getirmiştim: 

“Milli Mücadele’ye Akşehir’in verdiği muhteşem desteği dile getirmek bir hakkın teslimidir, aslında. Ülke genelinde ilk defa 1935’te gerçekleştirilen Zafer Haftası kutlamaları -Türk tarihinin o çok önemli döneminde insanüstü gayretle yapılan hazırlık; tarih şuurunun daha sağlam oluşması adına- behemehâl Akşehir’den başlamalıdır! 

Tarih şuurunun gelişmesi, derinleşmesi insanların ve milletlerin kendi geleceklerini kurma ve tayin etmede büyük bir güven ve umut kaynağıdır. Milli Mücadele iman ve heyecanının gelecek kuşaklar tarafından daha doğru anlaşılıp benimsenmesi adına Zafer Haftası kutlamalarının, İstiklal Harbi hazırlığında Batı Cephesi Karargâhına, 9 ay 10 gün ana kucağı, baba ocağı olmuş Akşehir’den başlaması tarihi bir zorunluluktur, aynı zamanda.  

Kuru, basit söylemler ve tekrarlarla geçiştirilemeyecek kadar önemli ve değerli bir tarihi olayı ne kadar doğru değerlendirilirsek, bugünler ile yarınlar da o kadar hayır ve güzelliklerle çıkacaktır karşımıza.” 

Bu duygu ve düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Başkomutanlığında 30 Ağustos 1922'de kazanılan muhteşem zafer ve milletimizin bayramını kutluyorum.

İdris DOĞAN 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya