+A A -A

Basın,Muharrem İnce’yi CHP Genel Başkanı yapacak !..

-A A +A

Parti rozetini çıkarıp, yakasına Türk bayrağı amblemli rozeti  takınca; “Türkiye’nin Cumhurbaşkanı olacağım” dedi.Basın hemen kendisine karşı birkaç defa genel başkan adayı olan İnce’yi;bu defa cumhurbaşkanı adayı göstererek Kılıçdaroğlu’nun; O’nu ekarte ektiğini yazdı. Basının bu görüşü aslında yanlıştı.Çünkü daha seçimin ne gibi bir netice getireceği belli bile değildi.

Ama seçim süresince sanki Muharrem İnce,CHP’den daha çok çalışmış gibi göründü.İnce,CHP’de 6-7 yıldır sürdürülen statik havayı değiştirdi.Değişik bir üslup ile mitinglerde konuştu.Kendi tabanını coşturdu .Öyle ki,CHP’ye oy vermemeye yeminli halk yığınları,CHP başa geçek diye son iki günde siyasi tercihini bile değiştirdi.

Muharrem İnce kampanya sırasında bir kısım basın tarafından desteklendi.Neticede partinin oyunu aşan bir oy oranına ulaştı. Bu sefer, basının; ”Kılıçdaroğlu’nun rakibini ekarte etmek için harcadığı” İnce hakkındaki görüşü değişti.

“Seçim sonunda ve şimdi partinin oyu %22 ,cumhurbaşkanı adayı İnce’nin oyu %30 olunca; CHP’de bir değişim olmalıdır” görüşü ağır basmaya başladı. Basın ve bazı partililer şimdi,CHP’nin başına İnce’nin geçmesi gerektiğini  ve İnce’nin de  buna hakkı olduğunu ağır ağır işliyor.

Ama Muharrem İnce, önceleri seçim heyecanı ile bu görüşte değildi.Kendisine bir televizyon kanalındaki programda sordular:Seçilemezsen parti içinde ne yapacaksın?İnce bu soruya,”ister genel başkan beni yanına danışman olarak alsın,isterse genel başkan yardımcısı yapsın, ama asla kendisine karşı Genel Başkanlık yarışına girmeyeceğim.Yani O’na karşı genel başkan adayı olmayacağım ” dedi.

Bu,seçim heyecanı ile  ve seçim havası içinde dava adamlığı adına söylenmiş partinin bütünlüğünü korumaya yönelik ve fedakarlık örneği  bir söylemdi.

Ama basın hiçbir zaman bir fırsat yakalamışsa bunun peşini bırakmayacaktı.Basının yazdıkları muhatabını etkilediği gibi,yazılanları, muhatabı etkileyecekler de okuyacaktı.. Yani basının yazdıkları direkt muhatabın olmasa bile başkasının da hoşuna gidebilirdi O zaman,onlar ve basın bir bütün olur. Basın ile birlikte bir kamuoyu oluşur. Şimdi olduğu gibi.Basının bir bölümü, Muharrem İnce CHP’ye Genel Başkan olmalıdır diyor. Muharrem İnce, önceleri öyle bir düşüncede olmasa bile, zamanla bu fikre alışır.Yazılanlar,hoşuna da gider bazen.Herkes beni istiyor ”der.” Ben genel  başkana karşı çıkmam. Kendine rakip olmam dese bile bu fikir zamanla değişir.Çünkü bir taraftan basın, her gün aynı şeyi yazar.Bir taraftan İnce’yi etkilemeyen basın,İnce’yi etkileyecekleri etkiler. Görüşler zamanla değişir.”İstemem” diyen adam, yavaş  yavaş “neden olmasın” demeye başlar.

İnce ile Kılıçdaroğlu arasında yapılan bir yemekten sonra bizzat İnce,Kılıçdaroğlu’na; ”sen onursal genel başkan ol, Ben de fiili genel başkan olayım" dediğini kendisi söyledi. Demek ki,o da basın ve basından etkilenen  diğerlerinin yoluna geldi yani..

İşte basın böyle bir şeydir. Adamı şekilden şekle sokar.Basının anlattıkları  insanın hoşuna gider. Övülmek insana hoş gelir.Sen, partinden  daha büyüksün dendiği zaman, bu;kimin hoşuna gitmez?

Basının etkisi denince;birkaç hatırayı da anlatmak gerekir.Şimdi yayınevi işleten bir büyüğümüz, Trakya vilayetlerinin birindeg ünlük ama, 4 sayfa, 400-500 trajlı bir gazete çıkarıyordu.O ilde bir şayia çıkmış.İşin aslını kimse bilmiyor.”Ben bunu yarın, gazetede manşete çekerim.Aynı gün vali bey beni arar,konuyu bizzat kaynağından öğrenirim ”demişti.

Gene bir zamanlar,Özkan Sümer,Trabzon Spor’da  ve Milli Takımda hocalık yapmıştı. Özkan Hoca biraz dik başlı idi.Gazeteler her gün Milli Takım’dan  bahsederken,takımın nasıl kurulacağını yazıyor adeta antrenörü kıskaca almaya çalışıyordu.

Özkan Hoca,kendi prensiplerine göre  oyuncuların performansına göre ve oyun gücüne göre takım kuruyor,sahaya öyle sürüyordu  11’i...Ertesi gün gazeteler takımı beğenmiyor;”Necati’yi neden oynatmadın?.Ali Kemal’e ne oldu? Veya ..…oyuncu varken, niye… …’yı oynattın?" gibi sitemler yapılıyordu.Bu yazılar günlerce sürüp gidiyordu.Özkan Hoca en sonunda patladı:”Takımı antrenör kurar, basın kurmaz” dedi.

Efendim,yazının başına gelirsek,Muharrem İnce’nin  ilk tavrı ile son tavrı arasındaki değişiklik basının etkisi ile olmuştur.Basının yapmayacağı yoktur. Bakalım İnce, CHP’ye Genel Başkan olacak mı?Basın bu konuda ne kadar başarılı olacak?Göreceğiz...

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 05.07.2018 - 19:11 -728-
Bu sayfayı paylaşın :