+A A -A

Beyaz Saray'dan yeni Türkiye açıklaması

-A A +A

BD Başkanı Donald Trump, Türkiye'den ithal ettikleri çelik üzerindeki gümrük tarifesi oranını yüzde 50'den uygulama kararı aldı. Beyaz Saray, yeni tarifeye 13 Ağustos'ta başlayacaklarını açıkladı.

Beyaz Saray'dan tarih açıklaması
Beyaz Saray tarafından Başkan Donald Trump'ın imzasıyla yayımlanan açıklamada, "Çelik ithalatını daha da azaltmak ve yerli kapasite kullanımını artırmak için 13 Ağustos'tan başlayarak Türkiye'den ithal edilen çelik üzerindeki gümrük tarifesini yüzde 50 oranında uygulamanın gerekli ve uygun olduğuna karar verdim." ifadesi kullanıldı.ABD Ticaret Bakanlığından yapılan ve Bakan Wilbur Ross'un ifadeleri aktarılan yazılı açıklamada ise "Başkan Trump, Türkiye Cumhuriyeti'nden ithal edilen çelik üzerindeki gümrük tarifesi oranını yüzde 25'ten yüzde 50'ye yükseltti." bilgisine yer verildi.

Trump dün açıklamıştı
Trump, cuma sabahı kendi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ABD'nin Türkiye'den ithal ettiği çelik ve alüminyum üzerindeki gümrük tarifesi oranlarını iki katına çıkartarak bu ürünlere sırasıyla yüzde 50 ve yüzde 20 gümrük vergisi uygulamak için talimat verdiğini bildirmişti.

Kategori: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 11.08.2018 - 09:39 -81-
Bu sayfayı paylaşın :